MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsza maść na stłuczenia i opuchliznę. Kupisz w aptece za grosze. Maść arnikowa naturalnie leczy siniaki i krwiaki

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Maść arnikowa sprawdzi się przy wspomaganiu leczenia kontuzji, skręceń, stłuczeń i siniaków.
Maść arnikowa sprawdzi się przy wspomaganiu leczenia kontuzji, skręceń, stłuczeń i siniaków. u_if8o5n0ioo/pixabay.com, freepik.com
Aby przyśpieszyć gojenie się siniaków, krwiaków i opuchlizny po urazach, warto stosować chore miejsca maścią z arniki. To najlepszy naturalny środek na takie problemy, który wspomaga też łagodzenie podrażnień skóry, ukąszeń owadów, stanów zapalnych i zakażeń. Niektóre osoby stosują maść z arniki również pod oczy i na usta. Wyjaśniamy, na co pomaga, jak działa i jakie zapewnia efekty. Podpowiadamy także, jak wybrać najlepszą maść arnikową – oraz kiedy sięgnąć po żel.

Spis treści

Na co się stosuje maść arnikową?

Zastosowanie tej maści jest duże i obejmuje przede wszystkim leczenie wysięków z naczyń krwionośnych, urazów przebiegających z opuchlizną, dolegliwości bólowych i stanów zapalnych tkanek miękkich, w tym skóry. Sprawdza się zwłaszcza u osób z obniżoną krzepliwością krwi, u których łatwo pojawiają się zasinienia na ciele.

Maść z arniki jest polecana przy problemach takich, jak:

Ponadto maść arnikową stosuje się przy otarciach naskórka, oparzeniach i trudno gojących się uszkodzeniach skóry, ale nigdy na otwarte rany.

Sprawdź: Jak wybrać maść na żylaki? Polecane składniki aktywne i produkty wzmacniające żyły

Arnika górska (Arnica montana), nazywana także kupalnikiem lub tranikiem górskim, to europejska roślina lecznicza, która w Polsce podlega ochronie. Stanowi źródło żółtopomarańczowych kwiatów, które są cennym surowcem zielarskim. Obok niej stosowana jest także pochodząca z Ameryki arnika łąkowa (Arnica chamissonis) o podobnych właściwościach i zastosowaniu.

Kwiat arniki (arnicae flos), nazywany także koszyczkiem (arnicae anthodium) ma intensywnie żółty kolor, który wynika z zawartości barwników karotenowych, a do jej najważniejszych związków aktywnych należą flawonoidy i laktony seskwiterpenowe, w tym arnikolidy. To właśnie im zawdzięcza swoje silne działanie.

Przeczytaj też: Na co jest dobra arnika górska? Sprawdź jej zastosowania w medycynie i kosmetyce

Jak działa maść arnikowa na siniaki, opuchliznę i krwiaki?

Maść z wyciągiem z arniki zawiera związki aktywne, które działają ochronnie na naczynia krwionośne, zmniejszają ich przepuszczalność, a dzięki temu skłonność do wysięków. Ograniczają też pękanie naczyń włosowatych i działają immunostymulująco, wspomagając gojenie uszkodzeń. Przyspieszają ponadto regenerację zmienionej chorobowo skóry i łagodzenie podrażnień.

Arnika działa rozkurczowo, usprawnia mikrokrążenie krwi w skórze, przyspiesza wchłanianie się wybroczyn i siniaków, łagodzi stan zapalny i ból. Dzięki działaniu antybakteryjnemu przeciwdziała zakażeniom skóry i wspomaga leczenie drobnych infekcji.

Zmienione miejsca smaruje się maścią 2-4 razy dziennie, najlepiej dokładnie wmasowując ją w skórę, co poprawia nie tylko wchłanianie, ale też ukrwienie.

Zobacz ponadto:

Czy maść z arniki można stosować pod oczy, na usta i twarz?

Maść z arniki często polecana jest jako domowy środek na problemy kosmetyczne w obrębie twarzy, np. pod oczy i na usta. Nie zawsze jest to dobry pomysł, zwłaszcza że wielu producentów umieszcza na opakowaniu lub ulotce wyrobu ostrzeżenie, by tego nie robić.

Maść z arniki pod oczy może zmniejszyć sińce i obrzęki, tzw. worki. Często jest jednak zbyt tłusta, przez co może dostać się do oczu i spowodować ich podrażnienie. Zwykle ma też długi skład pełen dodatków, które mogą być nieodpowiednie dla cienkiej i delikatnej skóry okolic oczu i cery.

Również stosowanie maści arnikowej na usta może działać drażniąco, a nawet uczulająco. Jest ona używana zwłaszcza po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym, który podawany jest do warg za pomocą igły. Powstające wtedy uszkodzenia skóry i obrzęki rzeczywiście można zmniejszyć za pomocą wyciągu z arniki, choć najlepiej bez zbędnych składników (jak np. ekstrakt wodno-glicerynowy).

Sprawdź też:

Kto nie powinien stosować maści z arniki?

Maść z arniki może wywoływać objawy uczulenia lub prowadzić do wytworzenia reakcji alergicznej, zwłaszcza jeśli jest stosowana przez dłuższy czas. Należy zachować ostrożność zwłaszcza w sytuacji, gdy dana osoba ma alergię na rośliny z rodziny astrowatych (złożonych), do których należy też m.in. nagietek lekarski, rumianek, stokrotka, kocanki, krwawnik czy nawłoć.

Maści z arniki nie zaleca się stosować w ciąży i przy karmieniu, a zwłaszcza w przypadku stanach zapalnych brodawek piersi. Przeciwwskazaniem do używania maści arnikowej jest także alergia na jakikolwiek składnik produktu, przy czym w niektórych z nich takich problematycznych związków jest całkiem sporo.

Dowiedz się także na temat:

Najlepsza maść z arniki – czego szukać w składzie?

Składnikiem głównym maści arnikowej jest wyciąg z kwiatów rośliny. Bywa, że pomocniczo stosuje się inne dodatki o podobnym działaniu, jak np. ekstrakt z kwiatów nagietka i owoców kasztanowca (również jako związek aktywny – eskulina) czy np. wzmacniającą naczynka rutynę czy łagodzące alantoinę i pantenol.

Bazą maści jest zwykle wazelina (petrolatum) i parafina ciekła (paraffinum liquidum) – składniki ropopochodne, które u osób podatnych mogą zatykać ujścia gruczołów łojowych, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Zwykle są jednak tolerowane, podobnie jak inny dodatek tłuszczowy w postaci oleju sojowego.

Na rynku są też jednak produkty o znacznie dłuższym wykazie składników, który obejmuje syntetyczne związki tłuszczowe i pochodne silikonów. Problemem dla osób uczulonych mogą być konserwanty (pochodne kwasu benzoesowego, BHT) i środki zapachowe (parfum). Na liście niekorzystnych składników kosmetycznych, które występują w dostępnych na rynku maściach z arniką, należą także polisorbaty, fenoksyetanol czy trietanoloamina, która nie powinna wchodzić w kontakt z oczami.

Czytaj również:

Kiedy wybrać żel z arniki?

Żel z arniki to w przeciwieństwie do maści produkt beztłuszczowy, oparty na roztworze wodnym. Jest znacznie wygodniejszy do stosowania zwłaszcza na większe powierzchnie, ponieważ błyskawicznie się wchłania i nie pozostawia tłustych śladów. Może być też lepszą alternatywą dla osób uczulonych na składniki maści.

W skład żelu oprócz wyciągu z kwiatów arniki wchodzi też m.in. gliceryna i żelujący polimer – kwas poliakrylowy (karbomer), który jest zwykle bezpieczny, lecz towarzyszą mu podobne konserwanty i dodatki, co w maści. Osoby uczulone, które nie tolerują gotowych produktów z arniką, mogą stosować na chore miejsca np. okłady z domowego naparu arniki albo wspomniany już ekstrakt wodny.

Sprawdź także: 7 kosmetyków z apteki na każdą kieszeń. Maści, kremy i żele, które pomogą na zmarszczki, opuchliznę i trądzik

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najlepsza maść na stłuczenia i opuchliznę. Kupisz w aptece za grosze. Maść arnikowa naturalnie leczy siniaki i krwiaki - Strona Zdrowia

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto