Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w dawnej Nowej Soli. To podziwiali mieszkańcy przedwojennego miasta. Zajrzeliśmy do zbiorów Biblioteki Narodowej

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Intersujące wnętrza. Prawda? Mamy dla Was prawdziwą podróż w czasie. Kliknij w zdjęcie i przejdź do galerii.
Intersujące wnętrza. Prawda? Mamy dla Was prawdziwą podróż w czasie. Kliknij w zdjęcie i przejdź do galerii. Domena publiczna/zbiory Biblioteki Narodowej/polona.pl
W zbiorach Biblioteki Narodowej znaleźliśmy rarytasy z przedwojennej Nowej Soli. To kawałek historii przedwojennej Nowej Soli.

Muzeum w przedwojennej Nowej Soli

Pierwsze wystawy były już w 1916 roku w ratuszu, czyli tam gdzie dzisiaj jest starostwo, potem muzeum działało przy ul. Witosa 7 (tego budynku już nie ma), a w 1934 przeniosło się do budynku przy ul. Witosa 12.
Heimatmuseum było w miejscu poniżej.

A tak wyglądała siedziba muzeum przy dzisiejszej ul. Witosa 7. Tego budynku nie ma. Jego miejsce zajął blok.

Jakie rarytasy oglądali mieszkańcy przedwojennej Nowej Soli?

Z "Dziejów Nowej Soli" - wydawnictwa Muzeum Miejskiego w Nowej Soli dowiadujemy się, że przedwojenne muzeum gromadziło wszelkie pamiątki dotyczące przeszłości miasta, czyli dokumenty, militaria, obrazy i ryciny.

- Najstarsze z nich pochodziły z XVI w. Wystawiano także makiety oraz wyroby przemysłu i rzemiosła. Zainteresowani archeologią mogli obejrzeć narzędzia, ozdoby i broń z epoki kamienia i brązu. Eksponaty zwierząt i roślin przybliżały zwiedzającym przyrodę najbliższych okolic, podobnie jak obrazy z krajobrazem nadodrzańskim - czytamy w książce o historii miasta.

Można było obejrzeć wnętrze mieszkalne z okresu biedermeierowskiego, pokój z lat 60. XIX wieku. We wnętrzach były przedmioty z fajansu, szkła i porcelany oraz sztuka ludowa.
Dzięki zbiorom Biblioteki Narodowej możemy zobaczyć jak było w środku w przedwojennym muzeum. To już ponad sto lat.

- Obok sprzętu wiejskiego i mebli pokazano pełne wyposażenie kuchni w stylu niderlandzkim. Muzeum posiadało także własną bibliotekę. Bogaty zbiór sztuki sakralnej, początkowo wystawiany w muzeum, został w latach międzywojennych przeniesiony do małego budynku przy kościele św. Michała, gdzie utworzono muzeum kościelne (Kirchmuseum) - czytamy w dziejach Nowej Soli.

Powojenna historia muzeum. Wielu mieszkańców to pamięta

Po II wojnie światowej zbiory nowosolskich muzeów zostały rozproszone, część z nich zabezpieczyli Antonina i Aleksander Fudalejowie, którzy w 1947 r. utworzyli polską placówkę muzealną - dowiadujemy się z Dziejów Nowej Soli.
Zabezpieczono zbiory przy ul. Witosa i 3 maja 1947 r. muzeum zostało otwarte. Kierownikiem został Aleksander Fudalej. - W 1948 r. muzeum przeniesiono do dawnej willi fabrykanckiej przy ulicy Muzealnej, w której mieści się do dziś - czytamy na portalu instytucji.
Dzieje Nowej Soli są dostępne dla zainteresowanych. Wydawnictwo można pobrać z portalu Muzeum Miejskiego, w zakładce: biblioteka cyfrowa.

ZOBACZ TEŻ WIDEO: W najstarszej podstawówce w Nowej Soli czuć ducha przeszłości. Tajemnic nie brakuje

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto