Mistrz, mistrz Falubaz! Zielonogórzanie mistrzami Polski po 31 latach

Cezary Konarski
Żużlowcy Falubazu Zielona Góra zdobyli tytuł drużynowych mistrzów Polski juniorów. Facebook.com/FalubazZielonaGora
Kolejny wielki sukces juniorów Francepolu Falubazu Zielona Góra. Wczoraj na torze w Grudziądzu zielonogórscy juniorzy zdobyli drugi w tym sezonie złoty medal mistrzostw Polski. Potwierdzili swoją dominację w rozgrywkach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów i w finałowej rozgrywce sięgnęli po zwycięstwo. Brązowy medal zdobył drugi lubuski zespół – truly.work Stal Gorzów.

W sierpniu zielonogórzanie zdobyli w Gorzowie złoty medal młodzieżowych mistrzostw Polski par. Ta sztuka Falubazowi udała się po raz pierwszy od 18 lat. Jeszcze dłużej w Zielonej Górze czekano na drużynowy sukces juniorów. Poprzedni złoty medal Falubaz zdobył 31 lat temu!

- Cały sezon pracowaliśmy na młodzieżówkach, żeby zdobyć medal – mówił po finale Mateusz Tonder przed kamerami telewizji Sabmar. Faktycznie, Falubaz znakomicie przebrnął przez eliminacje. W cyklu turniejów półfinałowych zielonogórzanie byli zdecydowanie najlepsi pośród wszystkich 14 drużyn. W nagrodę nie otrzymali jednak możliwości organizacji turnieju finałowego, ale w Grudziądzu udowodnili, że potrafią być skuteczni również na terenie rywali.
- Oczywiście jechaliśmy z nadziejami na zdobycie medalu. Fajnie, że od początku nam się wszystko dobrze ułożyło, później mieliśmy jakiś margines na błędy – dodał Norbert Krakowiak, który, podobnie jak Mateusz Tonder, wygrał w finale dwa wyścigi.

Zielonogórzanie tak, jak mówił „Norbi”, świetnie rozpoczęli turniej, od trzech podwójnych zwycięstw. Należy jednak uczciwie zauważyć, że starcia z najgroźniejszymi rywalami pozostały im na drugą część zawodów. W 14. wyścigu Falubaz stracił pierwsze punkty, zremisował z gorzowianami. Mateusza Tondera i Damiana Pawliczaka pokonał Mateusz Bartkowiak. Ale po czterech seriach startów ekipa z Zielonej Góry i tak miała sporą przewagę – piąć punktów nad Włókniarzem Częstochowa i Motorem Lublin.
W przedostatnim swoim biegu Falubaz znów stracił punkty, remisując z częstochowianami, dlatego o losach mistrzowskiego tytułu zadecydowała ostatnia gonitwa, w której mający trzy punkty przewagi zielonogórzanie zmierzyli się z Motorem.

POLECAMY:Falubaz wygrał, ale medalu w tym sezonie nie będzie [ZDJĘCIA]

Norbert Krakowiak i Mateusz Tonder rozpoczęli bardzo dobrze, prowadzili przed najlepszym do tej pory zawodnikiem turnieju Wiktorem Trofimowem. Jednak pozostawili rywalowi zbyt dużo miejsca na wewnętrznej części toru. Lublinianin ostro zaatakował, okazało się, że przeszarżował, bo potrącił Mateusza Tondera. Wypadek na szczęście nie był groźny. Lublinianin został wykluczony, a w powtórce przewrócił się drugi z zawodników Motoru. W tej sytuacji do kolejnego startu przystąpili tylko zielonogórzanie. Było jasne, że złota nikt im już nie odbierze.

Fatalny finisz lublinian sprawił, że ich kosztem na podium wskoczył zespół z Gorzowa.

WYNIKI FINAŁU DMPJ
1. Francepol Falubaz Zielona Góra – 26 pkt.: Norbert Krakowiak 9 (3,3,1,2), Damian Pawliczak 8+2 bonusy (2*,2*,2,2), Mateusz Tonder 9+2 (2*,3,1*,3), Jakub Osyczka ns;
2. forBET Włókniarz Częstochowa – 21 pkt.: Jakub Miśkowiak 5 (0,3,2,d), Michał Gruchalski 11 (2,3,3,3), Bartłomiej Kowalski 2+1 (1,1*,-,-), Mateusz Świdnicki 3+1 (1,2*);
3. truly.work Stal Gorzów – 20 pkt.: Rafał Karczmarz 8 (0,2,3,3), Mateusz Bartkowiak 9 (2,3,3,1), Kamil Pytlewski 3+1 (0,2*,0,1), Wiktor Jasiński ns;
4. Bogdanka Motor Lublin – 18 pkt.: Wiktor Lampart 7+1 (0,2,2*,3), Maciej Kuromonow 3 (2,1,0,w), Wiktor Trofimow 8+1 (3,3,2*,w);
5. MrGarden GKM Grudziądz – 15 pkt.: Patryk Rolnicki 7 (3,1,0,3), Marcin Turowski 1 (1,u,0,0), Kamil Wieczorek 5 (3,1,1,-), Damian Lotarski 2 (2);
6. PGG ROW Rybnik – 13 pkt.: Robert Chmiel 9 (3,1,2,3), Przemysław Giera 4 (1,1,1,1), Błażej Wypior 0 (0,0,0,0);
7. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. – 12 pkt.: Kacper Grzelak 3+1 (0,-,2,1*), Kamil Nowacki 4 (1,-,1,2), Marcin Kościelski 3 (0,3,t,-), Sebastian Szostak 2 (2,0,0,u).

OBEJRZYJ: Dekoracja najlepszych drużyn finału DMPJ udostępniona przez Facebook.com/KarczmarzSpeedwayTeamOfficial