Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miała być zwykła renowacja ław, a w kościele niedaleko Nowej Soli udało się odkryć ciekawostkę na temat parafian sprzed ponad dwustu lat

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Ciekawe ustalenia podczas renowacji kościelnych ław w Siedlisku
Ciekawe ustalenia podczas renowacji kościelnych ław w Siedlisku Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Siedlisku/Facebook
Ostatnie prace w kościele parafialnym w Siedlisku przyniosły odkrycie ciekawostki na temat życia parafian. O najnowszych ustaleniach poinformował Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Kościół w Siedlisku. Ustalenia podczas prace konserwatorsko-restauratorskich

W kościele parafialnym pw. Narodzenia Narodzenia Maryi Panny w Siedlisku ruszyły prace konserwatorsko-restauratorskie przy zabytkowych ławach. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który współfinansuje prace, poinformował o ciekawych ustaleniach.

– W trakcie prowadzonych prac dokonano interesujących ustaleń. Pochodzące jeszcze z XVIII w. ławy, zostały w późniejszym okresie poddane modyfikacji - czytamy w komunikacie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na czym polegała ta modyfikacja? Parafianie chcieli siedzieć wygodnie.

– Niewygodne oparcia ukształtowano pod kątem rozwartym, poprzez wprowadzenie klinów. Powiększono również przestrzeń pomiędzy ławami. Natomiast w swej pierwotnej formie ławy zachowały się na emporach – czytamy dalej w komunikacie.

Odkrycie w kościele. Parafianie sprzed dwustu lat chcieli siedzieć wygodnie

Zdaniem pracowników Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków "ławy z siedliskiego kościoła stanowią świadectwo szacunku dla ich wykonawców, niewątpliwie nie były też tanie, dlatego ich XIX-wieczni użytkownicy nie pozbyli się niewygodnych siedzisk, a jedynie dokonali pewnych przekształceń, co służyło zwiększeniu komfortu siedzących".

– Są to przeróbki z końca XVIII i początku XIX wieku – potwierdza ks. proboszcz Andrzej Palewski, który też był zaskoczony odkryciem i opowiedział, jak doszło do ustaleń. – Próbowaliśmy różnych metod. Pan konserwator Michał Jarosiński, który prowadzi nadzór na pracami, poprosił specjalistę od zdejmowania zanieczyszczeń laserem i w trakcie tych badań okazało się, że są aż cztery przemalowania i wtedy zaczęło się oczyszczanie tradycyjną metodą przy pomocy opalarki. Ukazała się pierwotna karnacja, ciemna czerwień. Udało się odkryć też pierwotną numerację. Każda ławka na zaplecku ma swój numer.

Numery ułatwiały parafianom zajęcie miejsca we właściwej ławie. Kiedy ławy były modernizowane, kościół ten był jeszcze świątynią protestancką. Z informacji Lubuskiego Konserwatora Zabytków wynika, że został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku w konstrukcji szkieletowej, a w XVIII–XIX wieku został obmurowany.

Ciekawe ustalenia podczas renowacji kościelnych ław w Siedlisku

Miała być zwykła renowacja ław, a w kościele niedaleko Nowej...

Kościół w Siedlisku. Zaczęło się od remontu elewacji

Prace prowadzone i planowane w kościele w Siedlisku mają na celu przywrócenie dawnej świetności świątyni. Najpierw wyremontowano elewację.

– Przez dwa lata trwał remont elewacji, a teraz weszliśmy do środka. W tym roku są odnawiane historyczne ławki i okna. Okna zostały wymontowane i są u dyplomowanego konserwatora w Kaliszu - mówi ks. proboszcz Palewski.

O tym, że to dobry przykład na to, jak należy postępować z wartościowymi rzeczami, wspominają sami konserwatorzy podsumowując temat ustaleń w kościele.

- Zabytki te są dla nas nie tylko przekazem wartości kulturowych, ale także świadectwem rozwiązań użytkowych. To dobry przykład na to, jak należy postępować z wartościowymi rzeczami, które nas otaczają i nadal nam mogą służyć...Ot taka mała dygresja na marginesie poważniejszych działań konserwatorskich, o których będziemy jeszcze informować - zapowiadają konserwatorzy.

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Wielkie liczenie wiernych w polskich kościołach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto