Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LUBUSKIE. U dwudziestu badanych dzików wykryto chorobę afrykański pomór świń. W przeszukiwaniach lasów bierze udział wojsko

Redakcja
U dwudziestu dzików w województwie lubuskim na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach potwierdzono wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) - podał Główny Lekarz Weterynarii.

Próbki znaleziono w dziewięciu lokalizacjach, w trakcie przeszukiwań zarządzonych w obszarze skażonym oraz wyznaczonej, na podstawie analizy ryzyka, strefie buforowej - czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Od 14 listopada 2019 r. potwierdzono w powiatach wschowskim i nowosolskim afrykański pomór świń u dwudziestu odnalezionych dzików.

W związku z wystąpieniem ASF w Lubuskiem jest już nowe rozporządzenie Wojewody Lubuskiego w tej sprawie. Obszar skażony wirusem został wyznaczony na terenie powiatów wschowskiego, nowosolskiego i zielonogórskiego.

Od soboty, 16 listopada trwają przeszukiwania lasów. Od wtorku, 19 listopada bierze w nich udział także wojsko. Zagrożony teren jest ogrodzony. Główny Lekarz Weterynarii informuje, że jest także planowana lokalizacja budowy drugiego zewnętrznego ogrodzenia.

- W przypadku znalezienia zwłok dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii - apeluje Główny Lekarz Weterynarii.

Od wtorku, 19 listopada most na ścieżce rowerowej w Stanach, który łączy giny Otyń i Nowa Sól jest zamknięty do odwołania. Również do odwołania, w związku z wykryciem ASF, w gminie Sława obowiązuje całkowity zakaz wstępu do lasu.

Co można zrobić, by zapobiec rozprzestrzenianiu ASF? Informacje Głównego Lekarza Weterynarii

Każdy z nas (w tym zwłaszcza hodowcy świń) ma możliwość ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się ASF, poprzez przestrzeganie stosownych zakazów i nakazów ustanowionych w prawodawstwie oraz postępując zgodnie z poniższymi wskazaniami.

Przede wszystkim, aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja), a w szczególności zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki.

Ponadto osoby, które wyjeżdżają poza terytorium Unii Europejskiej (wyjazdy zagraniczne do państw trzecich nienależących do UE) muszą pamiętać, że nie wolno przywozić z państw nie będących członkami UE żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego za wyjątkiem specjalnych produktów dietetycznych przeznaczonych na użytek własny lub małych dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: LUBUSKIE. U dwudziestu badanych dzików wykryto chorobę afrykański pomór świń. W przeszukiwaniach lasów bierze udział wojsko - Gazeta Lubuska

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto