Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuski konserwator zabytków odkrywa tajemnice ratusza w Bytomiu Odrzańskim. Co się okazało podczas remontu obiektu?

Redakcja
Ratusz w Bytomiu Odrzańskim
Ratusz w Bytomiu Odrzańskim Eliza Gniewek-Juszczak
- Odsłonięty, zachowany wystrój architektoniczny stanowi rzadki przykład renesansowego wnętrza siedziby władz miejskich na Śląsku - przyznaje prof. dr hab. Andrzej Legendziewicz. Co jeszcze odkryto w ratuszu w Bytomiu Odrzańskim?

Ratusz w Bytomiu Odrzańskim powstał w latach 1602-09. Od 2019 roku trwa remont tego zabytkowego obiektu. A w trakcie remontu są badania architektoniczne i konserwatorskie. Wyniki prac zaskakują.

Ratusz w Bytomiu Odrzańskim

Lubuski konserwator zabytków odkrywa tajemnice ratusza w Byt...

Ratusz w Bytomiu Odrzańskim. Co odkryto podczas badań?

Badania prowadzą prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Legendziewicz i konserwator Karol Błaszczyk. - Podczas interdyscyplinarnych badań odsłonięto dotychczas nieznane elementy wystroju architektonicznego renesansowych wnętrz - czytamy w informacji Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na Facebooku. - To m.in.: filary w sieni, wnęki w ścianach sieni i sal parteru, ceramiczne posadzki, okap pieca kuchennego, a w niewielkiej izbie parteru niezwykle rzadko spotykane elementy do zawieszenia wagi miejskiej.

Cenny zabytek w Bytomiu Odrzańskim

Prof. dr hab. Andrzej Legendziewicz opisuje, że wejście do ratusza znajdowało się od strony placu, przez bramę zlokalizowaną przy wieży i prowadziło do sieni połączonej z dużą salą, która pełniła funkcję sali zebrań mieszczan i handlu. Była oparta na dwóch czworobocznych filarach, które odkryto podczas badań.

Odsłonięty, zachowany wystrój architektoniczny stanowi rzadki przykład renesansowego wnętrza siedziby władz miejskich na Śląsku.

- Wnętrze sieni i sali nakrywały sklepienia krzyżowe i stropy belkowe. Odsłonięty, zachowany wystrój architektoniczny stanowi rzadki przykład renesansowego wnętrza siedziby władz miejskich na Śląsku - podkreśla profesor.

Tajemnicze pomieszczenie z wagą

Z informacji badaczy wynika, że po północnej stronie sieni było pomieszczenie o funkcji handlowej, nakryte trzema sklepieniami krzyżowymi. "Podczas prac odsłonięto posadzkę ceramiczną oraz niewielką izbę zapewne o funkcji wagi, to tutaj znaleziono elementy do jej zawieszenia" - czytamy w informacji konserwatora zabytków.

Wiadomo jak kiedyś wyglądała izba rajców

- W trakcie tylnym, wzdłuż ulicy Kożuchowskiej znajdowała się izba rajców z drewnianym polichromowanym stropem o profilowanych belkach. Podczas prac badawczych odkryto, że jej ściany dekorowały półkoliste filary, na których oparto łęki odcinkowe. W ścianie południowej między filarami umieszczono otwory okienne, we wschodniej - wejście i dwie wysokie wnęki, a w zachodniej - otwór komina pieca grzewczego oraz wejście do trzech niewielkich pomieszczeń (być może związanych z wyszynkiem - w jednej zachował się okap renesansowego pieca). Wejście na piętro prowadziło przez portal w przyziemiu wieży, którego oprawę stanowiła, znana z ikonografii, kamienna loggia - opisuje szczegółowo profesor Legendziewicz.

Podczas prac badawczych odkryto, że ściany izby rajców dekorowały półkoliste filary, na których oparto łęki odcinkowe.

Zabytki lubuskie. Ratusz w Bytomiu Odrzańskim warty uwagi turystów

- Wnętrza ratusza poddano przebudowie u schyłku XVII wieku, w latach 1694-97, kiedy to wydzielono ścianami sień oraz ukształtowano salę posiedzeń na piętrze w trakcie frontowym. W końcu XVIII wieku budynek ratusza przedłużono w kierunku zachodnim, dobudowując wzdłuż ulicy dwukondygnacyjne skrzydło, które powiązano z salami traktu tylnego - wyjaśnia prof. dr hab. Andrzej Legendziewicz i dodaje, że układ wnętrz pozostałych pomieszczeń dwóch górnych kondygnacji pochodzi z lat 30. XX wieku.

W świetle prowadzonych badań niezwykle istotne będzie przywrócenie najcenniejszym renesansowym wnętrzom - sali zebrań i handlu oraz izbie rajców - ich pierwotnej formy.

- W świetle prowadzonych badań niezwykle istotne będzie przywrócenie najcenniejszym renesansowym wnętrzom - sali zebrań i handlu oraz izbie rajców - ich pierwotnej formy - podkreśla badacz.
Więcej informacji przygotowanych przez profesora mozna przeczytać na portalu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w artykule: Prace badawcze w ratuszu w Bytomiu Odrzańskim.

Odwiedziny ratusza po remoncie

- Odkrycia wskazują, że powstały w początkach XVII wieku renesansowy ratusz miał bogaty wystrój architektoniczny wnętrz o zróżnicowanej funkcji (waga, izba rady, sala handlu i zebrań) - zatracony w trakcie późniejszych przebudów. Zostanie to uczytelnione w nowej odsłonie ratusza po remoncie - informuje Barbara Bielinis - Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

zobacz w pobliżu Nowej Soli

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Marek Szutta - operator filmowy - opowiada o filmach, które zmieniły wizerunek Nowej Soli w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto