Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura w Nowej Soli. W piątek pierwsze przedstawienie w ramach Teatr Polska. To będzie spektakl dla widzów 16+. Jeszcze są bilety

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
- „Gallery of Modern heArt” zobaczyć warto, przeżyć i przemyśleć - pisał Jerzy Doroszkiewicz z Kuriera Porannego tuż po premierze spektaklu w grudniu 2020 roku. Teraz przedstawienie można będzie obejrzeć w Nowej Soli.
- „Gallery of Modern heArt” zobaczyć warto, przeżyć i przemyśleć - pisał Jerzy Doroszkiewicz z Kuriera Porannego tuż po premierze spektaklu w grudniu 2020 roku. Teraz przedstawienie można będzie obejrzeć w Nowej Soli. Marek Zimakiewicz/Kurier Poranny
Znamy wszystkie tytuły i mamy opisy dziesięciu przedstawień, które mieszkańcy Nowej Soli będą mogli oglądać w bardzo promocyjnej cenie.

Wydarzenia kulturalne w Nowej Soli. Teatr Polska

Do Nowej Soli zaproszono dziewięć grup artystów teatralnych. To możliwe w ramach programu Teatr Polska. Program organizuje od 2009 roku Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

- Tegoroczna edycja odbywa się z miesięcznym wyprzedzeniem. Organizatorzy mają nadzieję, że pozwoli to ominąć pandemiczne fale i spotkać się z teatrem na żywo - przyznaje Krzysztof Piotrowiak, dyrektor Nowosolskiego Domu Kultury. - Nowa Sól po raz kolejny jest jednym z ośrodków, które zaprezentują największą ilość spektakli. To już raczej tradycja, że w naszym ośrodku jesień teatrem stoi. Teatr Polska pozwala nam zaprezentować mieszkańcom miasta i regionu najlepsze spektakle o różnorodnej tematyce, skierowane do widzów w każdym przedziale wiekowym.

Tym razem w ciągu trzech miesięcy w Nowosolskim Domu Kultury będzie można obejrzeć 9 spektakli, a na dziesiąty pojechać do Poznania.

Nowosolski Dom Kultury. Pierwszy spektakl już w sierpniu

W piątek, 13 sierpnia, o godz. 19.00 będzie można zobaczyć "GALLERY OF MODERN heART". To spektakl inspirowany malarstwem i street art'em. Bilet kosztuje 15 zł.

- Mamy nadzieję, że tegoroczne spotkania z Teatr Polska odbędą się zgodnie z planami. Od 13 sierpnia w Nowej Soli jedyna okazja, aby obejrzeć 9 z 19 rekomendowanych przez komisję spektakli. Do zobaczenia w NDK-u i plenerze - zaprasza Nowosolski Dom Kultury.

Od 13 sierpnia można kupować bilety na wrześniowe spektakle.

Nowosolski Dom Kultury. Terminarz spektakli

Sprawdź, kiedy jakie przedstawienia będą prezentowane w Nowej Soli.

  • 13.08 GALLERY OF MODERN heART / Teatr Papahema - Częstochowa
  • 14.09 Kruk z Tower / Teatr Dramatyczny - Warszawa
  • 19.09 Skarb wdowy Schadenfreude / Teatr H. Modrzejewskiej - Legnica
  • 25.09 Bambi, opowieść leśna / Teatr Pleciuga - Szczecin
  • 28.09 Koziołek Matołek i zagadka ratuszowej wieży / Teatr Muzyczny - Poznań
  • 01.10 Laboratorium Dźwięku _ Teatr Baj Pomorski - Toruń
  • 09.10 Ginczanka. Przepis na prostotę życia – teatr Łaźnia Nowa - Kraków
  • 12.10 Schulz: Pętla – Teatr Chorea - Łódź
  • 19.10 Gradient – Fundacja Sztukmistrze - Lublin
  • 26.10 Pilnie kupię biografię – Tratr Dramatyczny - Wałbrzych

Oprócz Nowej Soli w województwie lubuskim spektakle mają być pokazywane również w Cybince, Lubsku, Sulechowie, Szczańcu, Szprotawie, Żarach i Zbąszynku.

Nowosolski Dom Kultury. Planowane spektakle

Dowiedz się więcej o sztukach, które planowane są do wystawienia w Nowosolskim Domu Kultury od sierpnia do października.

GALLERY OF MODERN heART, reżyseria: Teatr PAPAHEMA, Fundacja Teatr PAPAHEMA
Są obrazy, które każą nam się na chwilę zatrzymać. Niezależnie od tego, czy spacerujemy przez muzealne sale, czy wertujemy albumy, czy – jak coraz częściej bywa – wpatrujemy się w ekran komputera albo telefonu. Bez względu na okoliczności zwracają naszą uwagę. Dlaczego akurat one? Przecież powstały w różnych epokach i technikach, rozmaita jest ich tematyka. Niektóre z nich są bardzo znane, inne widzimy po raz pierwszy. A jednak – coś je łączy. Zapewne to, że próbują nam coś „powiedzieć”. Zawierają więcej, niż pokazują. Niosą tajemnicę. Budują skojarzenia. Pokazują złożoność świata. Uczą empatii i tolerancji. Wszystko to stanowi o ich potencjale narracyjnym.

  • Czas trwania: 70 minut
  • Grupa wiekowa: młodzież i dorośli

PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ, reżyseria: Krzysztof Popiołek, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
to spektakl, który w artystyczny sposób próbuje oddać atmosferę pracy, świetności i upadku wałbrzyskich zakładów porcelany. Nieistniejące już dzisiaj fabryki, które kształtowały tożsamość lokalnej społeczności, stają się pretekstem do stworzenia opowieści o ludziach pomijanych we współczesnej narracji historycznej Wałbrzycha. Jesteśmy naocznymi świadkami, jak po latach walki z negatywnymi efektami koniunktury gospodarczej, tożsamość miasta na nowo się konsoliduje. W publicznych narracjach nader często wraca się do „czarnego złota” – węgla, na którego wydobyciu opierała się lwia część gospodarki – w mieście powstał Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego oraz dokonano rewitalizacji przestrzeni pokopalnianych. Natomiast w miejscu fabryk porcelany kłębią się gruzy, a przecież produkcja porcelany była drugą siłą napędową gospodarki miasta. Następuje powolne wymazywanie pamięci o tych przestrzeniach, a co za tym idzie – o ludziach, którzy tam pracowali. Pracownice zakładów porcelany nie mają swoich pomników, a ich historia bezpośrednio zanika wraz z upadkiem budynków, w których jeszcze do niedawna realizowały się zawodowo. „PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ” to spektakl, który inicjuje rozmowę o utraconym dorobku miasta.

  • Czas trwania: 80 min
  • Grupa wiekowa: młodzież i dorośli

Laboratorium Dźwięku, reżyseria: Ewa Piotrowska, Teatr ,,Baj Pomorski"
Scena staje się swoistym laboratorium instrumentów oraz dźwięku jako takiego. Aktorzy odziani w stosowne do sytuacji, laboratoryjne kostiumy eksplorują to wyżej wskazane zjawisko, towarzyszące nam przecież od zarania dziejów.
Prowodyrem badań jest profesor muzyki klasycznej doskonale władający sztuką gry na fortepianie. Instrument ten ulegnie jednak procesowi dekonstrukcji. Rozebrany zostanie na poszczególne części w celu poszukiwania dźwięku pierwotnego – tego, który stanowił przyczynek do powstania fascynującej sztuki zwanej dziś „muzyką”.
Tak oto przed naszymi oczami (a przede wszystkim USZAMI) pojawią się obiekty grające, z którymi nikt, poza widzami naszego spektaklu, nigdy nie miał dotąd styczności. Ich kształty i brzmienia są niezwykłe! Niektóre przypominają przedmioty użytku codziennego, inne zaś jawią się jako twory abstrakcyjne. W ten sposób zaczynamy tworzyć nową muzyczną jakość.

  • Czas trwania:50 min.
  • Grupa wiekowa: wszyscy

Kruk z Tower, reżyseria: Aldona Figura, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Nastoletni Kostia po śmierci ojca żyje w konflikcie z matką. Wolny czas spędza przed komputerem, pała nienawiścią do świata i rodziny. Matka zaniepokojona jego stanem postanawia przeprowadzić niecodzienny eksperyment. Tworząc fałszywe konto na Facebooku, nawiązuje z synem kontakt, którego nie doświadcza w rzeczywistości. Wirtualna relacja pomiędzy Toffi a Krukiem z Tower przeradza się w szczerą rozmowę samotnych osób tęskniących za normalnością. Jednak czy ryzykowna gra, którą podejmuje matka, aby odzyskać syna, ma szansę przerodzić się w prawdziwą więź?

  • Czas trwania: 90 minut
  • Grupa wiekowa: młodzież i dorośli

SCHULZ: PĘTLA, reżyseria: Konrad Dworakowski, Stowarzyszenie Teatralne CHOREA
Na podstawie twórczości Brunona Schulza. „Istotą rzeczywistości jest sens. Co nie ma sensu, nie jest dla nas rzeczywiste. Każdy fragment rzeczywistości żyje dzięki temu, że ma udział w jakimś sensie uniwersalnym.”
„Nie ma ani okruszyny wśród naszych idei, która by nie pochodziła z mitologii - nie była przeobrażoną, okaleczoną, przeistoczoną mitologią. Najpierwotniejszą funkcją ducha jest bajanie, jest tworzenie „historyj”.”
„Schulz: Pętla” jest twórczą interpretacją prozy Brunona Schulza, która staje się zarówno punktem wyjścia jak i szkieletem całej historii.

  • Czas trwania: 80
  • Grupa wiekowa: młodzież i dorośli

BAMBI, OPOWIEŚĆ LEŚNA, Reżyseria: Arkadiusz Klucznik, Teatr Lalek "Pleciuga"
Spektakl o życiu i przygodach małego, a potem dorosłego jelenia Bambi.
Powieść dla dzieci "Bambi, opowieść leśna" została napisana i opublikowana przez austriackiego pisarza Felixa Saltena w 1923 roku. To historia żyjących w lesie zwierząt, wśród których jelenie stanowią grupę niemal arystokratyczną. Leśne życie opisane przez Saltena to nie sielanka. Obok miłych i pięknych chwil zdarzają się bowiem sytuacje pełne agresji czy wręcz tragedie, a zwierzęcy bohaterowie powieści zdają się być lustrzanym odbiciem społeczeństwa ludzkiego. Są wśród nich bohaterowie i tchórze, agresorzy i obrońcy, a cała powieść do złudzenia przypomina powstałą długo później historię z „Króla Lwa”.

  • Czas trwania: 75 min.
  • grupa wiekowa: dzieci

Ginczanka. Przepis na prostotę życia, reżyseria: Anna Gryszkówna, Teatr Łaźnia Nowa
Zuzanna Gincburg, znana jako Zuzanna Ginczanka, należy do tych pisarek, których twórczość splata się z życiem. Doświadczenie biograficzne – najpierw nastolatki publikującej swoje pierwsze literackie próby na łamach szkolnego pisma, a potem świadomej siebie kobiety i poetki – jest główną materią jej wierszy. Ginczanka wychowywała się na prowincji, w Równem, ale marzyła o wielkim świecie, którego symbolem była dla niej Warszawa. Jeszcze w Równem nawiązała kontakt z Julianem Tuwimem, który zauważył w niej wielki talent i namówił na przeprowadzkę do stolicy. Negocjując swoje miejsce w warszawskim środowisku literackim, Ginczanka jako polska poetka żydowskiego pochodzenia musiała się zmierzyć z dwoma „demonami”: pięknem i żydowskością. Klisza „pięknej Żydówki” rozpalała wyobraźnię męskiej części towarzystwa i przysłaniała jej twórczość. Jej żydowskie pochodzenie stało się natomiast przedmiotem antysemickich ataków w Warszawie lat 30., a ostatecznie przyczyną jej tragicznej śmierci w Krakowie w 1944 roku.

  • Czas trwania: 70 min,
  • grupa wiekowa: młodzież i dorośli

Gradient, reżyseria: Paweł Grala, Fundacja Sztukmistrze
To spektakl, którego struktura stanowi zapis refleksji nad organizmem, w jego biologicznym jak i społecznym sensie.
Organizm był dla artystów inspiracją do poszukiwań w zakresie przepływu, dynamiki i jakości ruchu oraz stał się źródłem pytań o naturę zależności przyczynowo-skutkowej.
Spektakl jest eksploracją niezwykle harmonijnych języków współczesnego cyrku i tańca, a tworzący go artyści czerpiąc inspiracje z obydwu tych źródeł, zestawiając ze sobą koncepcje, kierunki, ciała i rekwizyty.
“Gradient” to spektakl niezwykle różnorodny - na scenie, obok licznych form ruchu, zobaczymy akrobatykę naziemną, powietrzną, żonglerkę i iluzję optyczną, a piątce tworzących go performerów
towarzyszy ożywiona poprzez wizualizacje kilkumetrowa bryła.

  • Czas trwania: 50 minut,
  • Grupa wiekowa: młodzież i dorośli

Skarb wdowy Schadenfreude, reżyseria: Lech Raczak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Skarb wdowy Schadenfreude Roberta Urbańskiego, to historia, jaka tuż po wojnie mogła się wydarzyć na każdym podwórku Dolnego Śląska. Ściągający zewsząd Polacy, próbujący ułożyć sobie życie na nowo, wprowadzają się do kamienicy. Nowi lokatorzy zdają sobie sprawę, że jedno z mieszkań pozostaje wciąż zamknięte. Rezyduje tam niemiecka wdowa, o której krążą sprzeczne informacje. Ciekawość sąsiadów rośnie. Rzecz idzie nie tylko o dach nad głową. Zamknięte lokum kusi tajemnicą. Ale jak się tam dostać? Zwłaszcza gdy ma się obok siebie ostrą konkurencję, a za sobą – niejasną przeszłość?
Przedstawienie zostało przygotowane specjalnie do prezentacji w plenerze – pokazano je premierowo w przestrzeni między ponadstuletnimi kamienicami w Legnicy, gdzie mogło być oglądane niczym występ wędrownej trupy w dawnych wiekach, z muzyką na żywo, tańcem i piosenkami.

  • Czas trwania: 75 min
  • Grupa wiekowa: młodzież i dorośli

Teatr Polska. Cel programu

- Celem programu Teatr Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny - czytamy na portalu programu. - Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.
Źródło: teatrpolska.pl

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Lubuskie. Organek w Dąbiu! Koncert Lubuskiego Lata Kulturalnego 2021

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto