Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaziuki 2022 w Zielonej Górze Ochli. Do skansenu można pojechać autobusem za darmo! Będą tam kursowały "zerówki" [PROGRAM IMPREZY]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Tak wyglądały Kaziuki w skansenie Ochli w 2019 roku. Na wydarzenie przyjechały tłumy gości z Zielonej Góry i okolicy
Tak wyglądały Kaziuki w skansenie Ochli w 2019 roku. Na wydarzenie przyjechały tłumy gości z Zielonej Góry i okolicy Maciej Dobrowolski/Archiwum Gazety Lubuskiej
Specjalnie na niedzielę, 3 kwietnia wydłużona zostanie trasa linii nr 0. Przegubowe "zerówki" będą kursowały aż do Ochli. A przejazd będzie darmowy!

Kaziuki w Zielonej Górze Ochli. Kiedy się odbędą?

Kaziuki odbędą się w niedzielę, 3 kwietnia. Początek wydarzenia o godz. 11.00. Impreza potrwa do godz. 16.
Adres: ul. Ochla – Muzealna 5. Wstęp jest płatny i kosztuje 10 zł.

Kaziuki w Ochli. Jak dojechać? Gdzie zaparkować?

Parking jest bezpłatny. Ale ilość miejsc jest ograniczona, dlatego warto przyjechać autobusem. "Zerówka" będzie kursowała aż do skansenu. Będzie więcej autobusów przegubowych, aby wszyscy chętni się pomieścili.

- Aby ułatwić mieszkańcom dotarcie do skansenu i powrót do domów oraz w celu utrzymania standardu podróżowania dla pozostałych pasażerów Miejski Zakład Komunikacji wzmocni komunikację zbiorową.
Autobusy linii 0 w godzinach 10:30 – 17:00 będą kursowały na trasie wydłużonej od ulicy Botanicznej do przystanku Ochla Skansen - poinformowała spółka MZK.

W piątek Muzeum Etnograficzne podało wiadomość o darmowych biletach.

- Dzięki uprzejmości Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze w niedzielę, 3 kwietnia na nasze wydarzenie Kaziuki będą dodatkowe, bezpłatne kusy autobusów. Przejazd będzie bezpłatny! Warto więc zostawić samochody - podało muzeum.

Wydłużona trasa "zerówki":
WROCŁAWSKA – Lwowska – Waryńskiego – Staszica – Dworzec Główny – Bohaterów Westerplatte – al. Wojska Polskiego – Wyszyńskiego – Botaniczna – OCHLA

Do obsługi linii 0 skierowane zostaną autobusy przegubowe. Linia funkcjonuje z częstotliwością co 30 minut wg świątecznego rozkładu jazdy.

Zobacz to miejsce na mapie:

Kaziuki 2022 w Zielonej Górze Ochli. Co się będzie działo?

Muzeum Etnograficzne w Ochli zapowiada, że będzie ponad sto stanowisk z rękodziełem, regionalnym jedzeniem, pisankami, wiankami, palmami, wiklinowymi koszami i ceramiką stanie na terenie skansenu. Pracownicy muzeum radzą zabrać pieniądze w gotówce, bowiem część rzemieślników nie ma terminali płatniczych.

- Będziecie mogli spacerować między zabytkowymi chatami i próbować specjałów z kuchni regionalnych. Na scenie wystąpią zespoły ludowe, a prowadzący zaproszą Was do wspólnego tańca. Liczne warsztaty, pokazy rzemiosła i ginących umiejętności to tylko część tego, co przygotowaliśmy na rozpoczęcie sezonu - zapraszają organizatorzy.

Podczas Kaziuków będzie można podziwiać m.in. drużynę wojowników LAGOM.

Kto wystąpi:

  • Zespół Roderyk
  • Łemkowski Zespół Folklorystyczny Roztoka
  • Zespół Bobrzanki z Nowogrodu Bobrzańskiego
  • Zespół Podolanki z Nowej Wsi Lubińskiej
  • Zespół Folklorystyczny Sasanka
  • Zespół Kryniczeńka
  • Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy Razem Bieniów” – Jutrzenka
  • Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy Razem Bieniów” – Karolinki z Grabika
  • Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy Razem Bieniów” – Złoty Kłos z Marszowa
  • Kataryniarz Tadeusz Zajdowicz
  • Teatr Bałałajka - spektakl pt. "MATYLDA!" w reżyserii Patrycji Sowińskiej. OBSADA: Klaudia Bednarska, Blanka Fijałkowska, Jagoda Jadłoś, Jakub Jabłoński, Szymon Rogoziński, Michał Staniszewski

Scenę poprowadzi Małgorzata Wower.

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli. Kaziuki po dwóch latach przerwy

Tradycyjna impreza, która co roku odbywała się w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze Ochli, miała dwuletnią przerwę. W ubiegłym roku wydarzenie planowane było w dniach 27-28 marca, ale ze względu na lockdown spowodowany pandemią koronawirusa została odwołana. Podobnie było w 2020 roku. Wówczas już w połowie lutego zamknięte zostały wszystkie instytucje kultury i impreza planowana na 29 marca 2020 roku nie mogła się odbyć.
Zobacz, jak wyglądały ostatnie Kaziuki w Ochli z 2019 roku.

Tak wyglądały Kaziuki w skansenie Ochli w 2019 roku. Na wydarzenie przyjechały tłumy gości z Zielonej Góry i okolicy

Kaziuki 2022 w Zielonej Górze Ochli. Do skansenu można pojec...

Kaziuki. Co to za wydarzenie?

Historycznie Kaziuki to jarmark odpustowy odbywający się w Wilnie od ponad czterystu lat. Obecnie kaziukowe jarmarki odpustowe odbywają się w wielu miastach Polski.
Przypadały na koniec zimy i były wydarzeniem, które zwiastowało rychłe nadejście wiosny. Na jarmark kaziukowy przybywali kupcy z dalekich stron z towarami, które na co dzień nie były dostępne. Kuglarze, artyści, rzemieślnicy i kupcy – tworzyli malownicze, tętniące życiem miasteczko.
Kaziuki to impreza wyjątkowa, po wielu zimnych miesiącach, które spędzamy głownie w domu to właśnie Kaziuki rozpoczynają czas świętowania i zabawy. Świąteczny klimat tworzą pisanki i palmy, po placu roznoszą się zapachy jedzenia, a muzycy umilają czas swoimi występami.
Źródło: Muzeum Etnograficzne w Ochli

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: "Sztuka" w reżyserii Roberta Czechowskiego to najnowszy spektakl Lubuskiego Teatru

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto