Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest nowosolski pakiet wsparcia. Ulgi obowiązują od kwietnia i dotyczą wszystkich przedsiębiorców. Są też propozycje dla stowarzyszeń

Redakcja
Prezydent Jacek Milewski przed sesją prowadził konsultacje z radnymi na temat pomocy dla przedsiębiorców.
Prezydent Jacek Milewski przed sesją prowadził konsultacje z radnymi na temat pomocy dla przedsiębiorców. Urząd Miejski w Nowej Soli
- Walka o utrzymanie miejsc pracy jest równie ważna jak ta z epidemią. W jednej i drugiej musimy być solidarni - uważa prezydent Nowej Soli Jacek Milewski. Radni podczas ostatniej sesji przyjęli nowosolski pakiet wsparcia dla przedsiębiorców.

Tak, jak zapowiedział prezydent Nowej Soli Jacek Milewski w rozmowie wideo z Gazetą Lubuską radni przyjęli nowosolski pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. Zapowiedzi pakietu od razu zdobyły uznanie wśród intenrautów. - W sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, każda pomoc będzie bardzo potrzebna. Jako właściciel małej firmy dziękuję za wsparcie i pomoc - podkreslił w komentarzach na profilu prezydenta pan Adam z Nowej Soli.
- Dzisiaj naprawdę trzeba podejmować szybkie decyzje. Miejsca pracy są najważniejsze. To nie jest element przesądzający, ale bardzo liczę na to, że przedsiębiorcy wezmą pod uwagę ten dodatkowy element, który wyłącznie w połączeniu z pełną tarczą antykryzysową, może przynieść jakiś efekt - zaznaczył prezydent.

Nowosolski pakiet wsparcia. Co dla przedsiębiorców?

Radni Nowej Soli na sesji tuż przed Wielkanocą przyjęli nowosolski pakiet wsparcia.
To przede wszystkim:

  • 100 procent zwolnienia z podatku od budynków i gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej za kwiecień 2020 roku;
  • odroczenie terminów płatności podatków od budynków i gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej za maj i czerwiec do 31 sierpnia 2020 roku;
  • odroczenie terminu zapłaty opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów do 30 czerwca 2020 roku.

Walka o utrzymanie miejsc pracy jest równie ważna jak ta z epidemią. W jednej i drugiej musimy być solidarni.

- To taka nasza, nowosolska cegiełka dołożona do pomocy dla przedsiębiorców. Oczywiście bardzo uważnie będziemy się przyglądać co dalej. Walka o utrzymanie miejsc pracy jest równie ważna jak ta z epidemią. W jednej i drugiej musimy być solidarni - podkreśla prezydent Jacek Milewski.

Pomoc dla przedsiębiorców. Radni Nowej Soli byli jednomyślni

- Wszyscy jednogłośnie podjęliśmy decyzję. To dobry pomysł prezydenta, który jest projektodawcą uchwały, ale żeby wprowadzić ją w życie, musi mieć akceptację rady miejskiej. My w takich sytuacjach zawsze wspólnie podejmujemy decyzję, omawiamy takie sprawy. Nie było mowy o tym, abyśmy się poróżnili, to byłoby nie do pomyślenia - przyznaje Andrzej Petreczko, przewodniczący rady miejskiej w Nowej Soli. - To jest ukłon w stronę przedsiębiorców, zrozumienie ich, w tej trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się przede wszystkim małe przedsiębiorstwa.
Przewodniczący rady podkreśla, że to było oczywiste, że samorząd przygotuje pomoc dla nowosolskich przedsiębiorców.

Dyżury ekspertów dla nowosolskich przedsiębiorców

Nowosolski oddział OPZL i przewodniczący rady miasta Nowa Sól Andrzej Petreczko uzgodnili uruchomienie infolinii dla firm. Pod numerem telefonu +48 794 300 104 dyżuruje od 6 kwietnia konsultant i bezpłatnie udziela nowosolskim firmom porad dotyczących korzystania z form pomocy w związku z koronawirusem. Chodzi o pomoc wynikającą z Ustawy z 31 marca 2020, czyli tzw. tarczy antykryzysowej, a także nowosolski pakiet wsparcia i ułatwienia, które proponuje powiat nowosolski.

– Dużo telefonów miałem od przedsiębiorców, którzy dziękowali za ten pomysł – przyznaje radny Andrzej Petreczko. – Faktycznie korzystają z tej pomocy. Dzwonią, pytają i dostają fachowe porady. Przepisy są zawiłe. Czasami nie obędzie się bez pomocy, żeby je zrozumieć. Eksperci z OPZL-u zapoznali się z nimi szczegółowo i teraz krok po kroku tłumaczą, fachowo i czytelnie.

Pomoc dla organizacji pozarządowych

We wtorek, 14 kwietnia prezydent Milewski poinformował, że miasto wychodzi również naprzeciw potrzebom organizacji pozarządowych. W ramach zawartych umów na realizację zadań publicznych na wniosek organizacji będzie można zmienić charakter prowadzonych działań i wydłużyć czas realizacji zadań publicznych.

Zmiany nie mogą zmieniać istoty realizacji zadania publicznego i wymagają każdorazowo uzgodnienia.

- Można zmienić termin, miejsce, poziom osiągniętych rezultatów, bądź zaproponować przeprowadzenie zadań w formie zdalnej czy elektronicznej. Takie zmiany nie mogą jednak zmieniać istoty realizacji zadania publicznego i wymagają każdorazowo uzgodnienia - wyjaśnił prezydent.
Szczegółowych wyjaśnień udziela w tej sprawie naczelnik wydziału spraw społecznych Karina Jarosz, telefon: 68 4590367.

Szpital w Nowej Soli

ZOBACZ TEŻ: Rozmowę z prezydentem Nowej Soli Jackiem Milewskim

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto