Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

abcZdrowie.pl
Prezerwatywa, tabletki czy obserwacja śluzu szyjkowego? Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Dowiedz się, jakie sposoby zapobiegania ciąży są skuteczne.

Skuteczne zapobieganie ciąży to temat, który wzbudza duże zainteresowanie wśród osób aktywnych seksualnie, nie każda para jest bowiem gotowa na posiadanie dziecka. Poszczególne metody antykoncepcji różnią się między sobą pod względem skuteczności, dlatego wybór zabezpieczenia warto dokładnie przemyśleć. Jakie zabezpieczenia cieszą się największą popularnością?

Efektywne zapobieganie ciąży

Jedną z najprostszych i najmniej kosztownych metod antykoncepcji jest prezerwatywa. Kondomy można nabyć niemal wszędzie: w drogeriach, kioskach i supermarketach, choć najlepszym miejscem do ich zakupu jest apteka (tam są przechowywane w optymalnych warunkach). Ogromną zaletą prezerwatyw jest fakt, iż chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Z tego względu są szczególnie zalecane osobom, które często zmieniają partnerów seksualnych. Niestety, nie każdy może używać prezerwatyw – osoby uczulone na lateks źle znoszą styczność z tym materiałem.

Kondomy są łatwo dostępne i niedrogie, ale wiele par unika ich, wychodząc z założenia, iż zmniejszają one doznania erotyczne. Aby skutecznie chronić się przed ciążą i zachować pełnię przyjemności, można zdecydować się na stosowanie prezerwatyw wykonanych z ultracienkiego materiału lub – będąc w stałym związku – rozważyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Tabletki, zastrzyki i plastry antykoncepcyjne zawierają hormony, które blokują owulację i zmieniają konsystencję śluzu, czyniąc go barierą nie do pokonania dla plemników. Antykoncepcja hormonalna jest wysoce skuteczna, ale tylko wtedy, gdy jest stosowana ściśle według zaleceń ginekologa. Kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne muszą pilnować czasu połknięcia pigułki – wydłużenie odstępu między kolejnymi dawkami hormonów powoduje obniżenie skuteczności tabletek.

Doustna antykoncepcja hormonalna (jedna tabletka dziennie) jest dostępna wyłącznie na receptę, podobnie jak plastry, które przykleja się raz na trzy tygodnie. W przypadku zastrzyków odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami hormonów jest większy i wynosi trzy miesiące.

Naturalne metody antykoncepcji

Niektóre pary polegają na tak zwanych metodach naturalnych, które bazują na wyznaczaniu dni płodnych i unikaniu zbliżeń w ich trakcie. Ustalanie dni płodnych może przebiegać na kilka sposobów – jednym z nich jest tak zwana metoda Billingsów, czyli obserwacja śluzu z szyjki macicy. Jeśli wydzielina jest szklista, ciągnie się jak białko kurzego jaja i przynosi uczucie wilgoci w okolicach intymnych, kobieta jest w trakcie dni płodnych. Natomiast w przypadku białawego, gęstego i mętnego śluzu szyjkowego mamy do czynienia z okresem niepłodnym w cyklu kobiety. Zmiana konsystencji śluzu sprawia, że plemniki nie mogą przez niego przeniknąć, a stosunek płciowy z wytryskiem do pochwy nie kończy się zapłodnieniem.

Metoda Billingsów nie wiąże się z koniecznością ponoszenia jakichkolwiek kosztów, ale wiele kobiet zastanawia się, czy ta metoda antykoncepcji jest skuteczna. Ginekolog Mariola Maksymowicz przyznaje, że jej efektywność pozostawia wiele do życzenia, obserwacja śluzu wymaga bowiem dobrego stanu zdrowia, regularnych miesiączek, unormowanego trybu życia i przespanych nocy (8 godzin na dobę), a tylko nieliczne kobiety mogą pochwalić się takim stylem życia. „W mojej praktyce mam z tej metody dużo zdrowych dzieci” ‒ mówi lekarka.

Niską skutecznością cechuje się również stosunek przerywany – ten sposób zapobiegania ciąży polega na wysunięciu członka z pochwy przed ejakulacją. Jak podkreśla ginekolog, ta metoda antykoncepcji jest nie tylko mało efektywna („Kropla ejakulatu zawiera też plemniki i może wypłynąć niekontrolowana”), ale również niezdrowa dla mężczyzn, wymaga bowiem dużej samokontroli i może spowodować silny niepokój, problemy z erekcją, a nawet oziębłość seksualną u obojga partnerów.

Do popularnych metod antykoncepcji należą również pianki plemnikobójcze, spirale wewnątrzmaciczne i krążki dopochwowe. Każdy z tych środków ma swoje plusy i minusy – przed decyzją o stosowaniu danej metody zapobiegania ciąży warto je przeanalizować.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto