Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zdrowo przeżyć święta i z energią wkroczyć w nowy rok? NFZ przygotował materiały, które ułatwią dbanie o siebie

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Przygotowując potrawy świąteczne zdecydujmy się na ich zdrowsze wersje - radzi NFZ
Przygotowując potrawy świąteczne zdecydujmy się na ich zdrowsze wersje - radzi NFZ 123RF
Boże Narodzenie, sylwester, Nowy Rok i karnawał to trudny czas dla naszego zdrowia. Dlatego NFZ przygotował zestaw bezpłatnych materiałów, które ułatwią przeżycie czasu świątecznego przyjemnie, ale bez przykrych konsekwencji.

Ciężkie i słodkie jedzenie, godziny spędzane bez ruchu za stołem, a do tego alkohol mogą stworzyć niebezpieczną mieszankę. Dlatego wiele osób po świętach czuje się źle, ociężale, a nawet przybiera na wadze. Co robić, by tego uniknąć?

Świąteczny e-book NFZ z przepisami na Boże Narodzenie

Aby ułatwić przygotowanie świątecznych potraw Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował E-book „Świąteczne smaki w zdrowym wydaniu”. Znajdziemy w nim 17 zdrowych potraw, które możemy przygotować dla rodziny i gości na święta. To głównie tradycyjne dania bożonarodzeniowe w odświeżonych, zdrowszych wersjach, w których cukier zastąpiony został miodem lub ksylitolem, a biała maka pszenna – mąką pełnoziarnistą bez uszczerbku na smaku. Dlatego w e-booku jest np. przepis na sernik bez cukru, żytnie pierniczki czy mniej popularne w Polsce ciasto marchewkowe. Ale są też przepisy wytrawne np. na śledziki w zdrowym oleju lnianym, pieczonego karpia, czy też na dorsza z warzywami.

Wszystkie przepisy są proste w wykonaniu i dostępne bezpłatnie. Można je ściągnąć z portalu www.diety.nfz.gov.pl wchodząc w zakładkę „E-booki”.

Przy okazji autorzy e-booka przypominają pacjentom NFZ, by w grudniowym zabieganiu znaleźli czas dla siebie i bliskich, wspólne rozmowy czy świąteczne spacery.

„Pamiętajcie o ruchu, najlepiej w miłym towarzystwie. A może wybierzecie się na łyżwy lub narty?” - proponują autorzy z NFZ.

Do korzystania z diet NFZ przekonuje Barbara Kucharska z łódzkiej Fundacji Diabeciaki.

- To bardzo fajne, dobrze zrobione przepisy, warto je wydrukować i mieć w kuchni na podorędziu – mówi.

Zachęca też do ograniczania ilości cukru w świątecznych potrawach.

- Nie ma świąt bez makowca czy piernika, ale skoro można robić ciasta bez glutenu dla osób na diecie bezglutenowej, to można również upiec je bez cukru lub chociaż dodać go mniej – mówi Barbara Kucharska.

Przypomina też o zachowaniu aktywności fizycznej także w świąteczne dni.

- Jeśli długo siedzimy przy stole musimy to zrekompensować na przykład spacerem lub grami terenowymi z dziećmi – dodaje.

Co po świętach? 8 Tygodni do Zdrowia

Ale nie ma co się oszukiwać – nie wszyscy w święta zachowają zdrową dietę i odpowiednią aktywność fizyczną. Spotkania przy suto zastawionym stole z bliskimi, słodkie pokusy, pogoda niesprzyjająca spacerom, sylwestrowe bale – to wszystko działać będzie na niekorzyść naszego zdrowia. Z tego względu wiele osób po Nowym Roku podejmuje postanowienia dotyczące uprawiania sportu czy diety.

Ułatwieniem w powrocie do ruchu po okresie świątecznego – lub nawet dłuższego – lenistwa może być przygotowany przez NFZ bezpłatny program treningowy dla początkujących „8 Tygodni do Zdrowia”. To program pozwalający wrócić do aktywności fizycznej po długiej przerwie i poprawić stan zdrowia. Oprócz treningów z rosnącą powoli skalą trudności znajdziemy w nim też porady motywacyjne i dietetyczne. Program dostępny jest w ramach Akademii NFZ na portalu YouTube, a także w aplikacji mojeIKP.

Szukając materiałów ułatwiających powrót do aktywności możemy też skorzystać z portalu Akademii NFZ, który znajdziemy pod adresem: www.akademia.nfz.gov.pl gdzie znajdziemy multimedia dotyczące specjalnej aktywności ruchowej: osób po COVID-19, dzieci, kobiet w ciąży czy osób prowadzących siedzący tryb życia.

Zdrowa dieta od NFZ zimą i przez cały rok

Utrzymanie zdrowej diety w okresie zimowym z odpowiednią ilością warzyw i owoców nie jest proste, dlatego przechodząc na dietę w ramach noworocznych postanowień warto skorzystać z gotowych planów dietetycznych przygotowanych przez NFZ. Plany można dopasować do swoich specjalnych potrzeb żywieniowych, a także do stanu zdrowia lub posiadanego schorzenia. Dostępne są na stronie www.diety.nfz.gov.pl lub w aplikacji mojeIKP w zakładce profilaktyka. Aby skorzystać należy założyć bezpłatne konto, określić swoje potrzeby i wybrać dietę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto