Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w Nowej Soli. Ta wygląda teraz jak pas startowy na lotnisku, ale to nie będzie to

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Przypomina pas startowy. Co się tutaj buduje?
Przypomina pas startowy. Co się tutaj buduje? Urząd Miasta Nowa Sól
Co się dzieje nad Odrą? Te gładkie połacie ziemi to budowa wałów nad Odrą. Inwestycja jest podzielona na dwa kontrakty. Kosztuje blisko ćwierć miliarda złotych.

To, co widać nad Odrą, wygląda jak plac pod lotnisko, ale są to zaawansowane prace przy budowie wałów przeciwpowodziowych. Działania przygotowujące teren trwały w Nowej Soli od początku 2020 roku.

Budowa wału odrzańskiego w Nowej Soli i modernizacja wałów Czarnej Strugi

Trwa formowanie nowego korpusu wału na lewym brzegu Odry, a w okolicach drogi S3 modernizacja wałów Czarnej Strugi.
- Nabierają tempa prace przy budowie dalszego zabezpieczenia przeciwpowodziowego naszego miasta. Po wielu, wielu latach oczekiwań ruszyły właściwe prace w ramach ogromnej, 144-milionowej inwestycji przeciwpowodziowej, którą w rejonie naszego miasta realizują Wody Polskie. Fundusze na inwestycje pochodzą z Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i budżetu państwa - poinformował prezydent Jacek Milewski.

Budowa wałów w Nowej Soli to nie tylko ochrona przed powodzią

Nowe wały przede wszystkim mają zapewnić lepszą ochronę przeciwpowodziową Nowej Soli i okolicy, ale dzięki tej inwestycji powstaną też tereny rekreacyjne.

Około 6 km dróg serwisowych zlokalizowanych na koronie wałów lub u ich podnóża będzie ogólnodostępna dla mieszkańców i turystów na potrzeby na przykład spacerów, biegów czy jazdy na rowerze.

- Około 6 km dróg serwisowych zlokalizowanych na koronie wałów lub u ich podnóża będzie ogólnodostępna dla mieszkańców i turystów na potrzeby na przykład spacerów, biegów czy jazdy na rowerze - zapowiedział na naszym portalu Jarosław Garbacz.

Największa inwestycja w regionie i ochrona najmniejszych zwierząt

Ciekawostką tej inwestycji jest ochrona najmniejszych zwierząt. - W przypadku inwestycji oddziaływujących na środowisko, przeprowadza się ocenę oddziaływania na środowisko jeszcze przed jej wydaniem. Obszary położone w sąsiedztwie miejsc występowania i tras sezonowych migracji płazów, są zabezpieczane ogrodzeniem chroniącym płazy i małe ssaki przed wkraczaniem na teren inwestycji. Przed rozpoczęciem robót wykonawca wyznacza i znakuje granice płatów siedlisk przyrodniczych, które są zabezpieczone przed ewentualnym ruchem pojazdów i maszyn oraz swobodnym dostępem pracowników budowlanych - tłumaczył Jarosław Garbacz.

Konstrukcja wygrodzeń uniemożliwia płazom wspinanie się po nich i przechodzenie na teren budowy. Dzięki temu zaplecze budowy jest też zabezpieczone przed przedostawaniem się na ich teren innych małych zwierząt.

Płazy będą chronione przez tak zwane płotki herpetologiczne. - Są powszechnie stosowaną i skuteczną praktyką ochrony tych zwierząt. Konstrukcja wygrodzeń uniemożliwia płazom wspinanie się po nich i przechodzenie na teren budowy. Dzięki temu zaplecze budowy jest też zabezpieczone przed przedostawaniem się na ich teren innych małych zwierząt. Wszystkie wygrodzenia są kontrolowane przez odpowiednich specjalistów z zakresu ochrony środowiska, a ewentualne uszkodzenia są usuwane na bieżąco - opowiada nasz rozmówca. - Stały nadzór przyrodniczy obejmuje również dbałość o siedliska przyrodnicze, chronione gatunki roślin oraz ochronę ogólnego dobrostan środowiska i minimalizowanie wpływu prac na środowisko.

Budowa wałów na Odrze. Koszty inwestycji

Kontrakt pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej miasta Krosno Odrzańskie Kontrakt nr 1B.6/1 Nowa Sól-Pleszówek etap I i II” szacowany jest na około 144 mln złotych. Roboty będą prowadzone na terenie województwa lubuskiego, w powiecie nowosolskim, na terenie gmin Nowa Sól i Otyń.

Kontrakt pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej miasta Krosno Odrzańskie Kontrakt nr 1B.6/2 Wężyska-Chlebowo” oszacowano na około 100 mln złotych. Teren inwestycji znajduje się w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, w gminach Krosno Odrzańskie, Maszewo i Gubin.
Oba przedsięwzięcia realizowane są przez chińską firmę Sinohydro Corporation Limited z siedzibą w Pekinie.

Zakończenie całej inwestycji prowadzonej przez Wody Polskie zaplanowano na pierwszą połowę 2023 roku.

Niedźwiedzia rodzina kąpie się w przydomowym oczku wodnym

Źródło: storyful

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto