Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w Nowej Soli. Ta kosztuje miliony złotych. Zobacz wielką budowę od środka. Rzadka okazja zobaczyć takie prace z bliska

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W Nowej Soli nad Odrą i Czarną Strugą odbywa się największa inwestycja przeciwpowodziowa. Tak ogromnego zakresu prac nie było.
W Nowej Soli nad Odrą i Czarną Strugą odbywa się największa inwestycja przeciwpowodziowa. Tak ogromnego zakresu prac nie było. Mariusz Kapała / GL
Na lewym brzegu Odry i na odcinku Czarnej Strugi w Nowej Soli trwa wielka budowa wałów przeciwpowodziowych.

Bank Światowy oraz budżet państwa współfinansują ogromną inwestycję w Nowej Soli. - Trwa rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w rejonie Nowej Soli, co w znaczący sposób zwiększy bezpieczeństwo i ochronę mieszkańców regionu oraz ich mienia - podkreśla Jarosław Garbacz z wrocławskiego oddziału Wód Polskich.

Największa inwestycja przeciwpowodziowa w Nowej Soli

Ostatnia wielka inwestycja przeciwpowodziowa w Nowej Soli miała miejsce w 2007 roku. Wtedy to w październiku została oddana do użytku ściana przeciwpowodziowa w porcie. Kosztowała 9 mln zł. To kilometrowy mur, który wpisał się wizerunek portu. W razie potrzeby może zostać na nim ustawiona odpowiednia konstrukcja, która ma chronić miasto przed wodą od strony portu.

Ściana nie zapewniłaby jednak pełnej ochrony, gdyby wróciła taka woda jak w 1997 roku. Stąd przez ostatnie lata nie ustawały starania o realizację kolejnej, większej inwestycji na wałach przeciwpowodziowych, i to nie tylko nad Odrą, ale też nad jej dopływem - Czarną Strugą.
Jarosław Garbacz z Wód Polskich we Wrocławiu informuje, że aktualnie trwa formowanie nowego korpusu wałów przeciwpowodziowych oraz prowadzone są roboty związane z modernizacją istniejących obwałowań. - Prace wykonywane są, zarówno na lewym brzegu rzeki Odry, jak i na odcinku Czarnej Strugi - podkreśla.
Budowa ruszyła we wrześniu 2020 roku. Po dwóch miesiącach widać, jak duży jest zakres prac. Zdjęcia z inwestycji mogliśmy zrobić dzięki uprzejmości pracowników firmy ETP SA, która prowadzi prace w tym miejscu.

Inwestycje w Nowej Soli. Miliony na bezpieczeństwo miasta i mieszkańców

- Dzięki budowie nowych wałów mieszkańcy Nowej Soli i okolic dodatkowo zyskają lepszą ochronę przeciwpowodziową i nowe zadbane tereny rekreacyjne - informuje Jarosław Garbacz i podkreśla, że około 6 km dróg serwisowych na koronie wałów lub u ich podnóża będzie dostępnych dla mieszkańców i turystów na potrzeby na przykład spacerów, biegów czy jazdy na rowerze.

Kontrakt pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej miasta Krosno Odrzańskie Kontrakt nr 1B.6/1 Nowa Sól-Pleszówek etap I i II” szacowany jest na około 144 mln złotych. Roboty będą prowadzone na terenie województwa lubuskiego, w powiecie nowosolskim, na terenie gmin Nowa Sól i Otyń.
Kontrakt pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej miasta Krosno Odrzańskie Kontrakt nr 1B.6/2 Wężyska-Chlebowo” oszacowano na około 100 mln złotych. Teren inwestycji znajduje się w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim w gminach Krosno Odrzańskie, Maszewo, Gubin.

Budowa wałów w Nowej Soli. Etapy prac

Zakończenie inwestycji prowadzonej przez Wody Polskie zaplanowano na pierwszą połowę 2023 roku.

Etap I:

  • rozbudowa lewobrzeżnego wału przeciwpowodziowego rzeki Odry na długości 2,737 km, na odcinku rzeki km 429,85 – 432,40 wraz z budowlami z nim związanymi
  • budowa obiektów związanych funkcjonalnie z lewobrzeżnym wałem przeciwpowodziowym rzeki Odry
  • rozbudowa lewobrzeżnego oraz prawobrzeżnego wału cofkowego rzeki Czarnej Strugi wraz z budowlami z nim związanymi
  • regulacja koryta rzeki Czarnej Strugi na odcinku km 0,000 – 3,330 rzeki

Etap II:

  • budowa wału rzeki Odry w km rzeki 432,5 – 432,7 przegradzającego dolinę Czarnej Strugi o długości 0,30 km wraz z budową zjazdów i przejazdów przez wał
  • regulacja ujściowego odcinka Czarnej Strugi oraz na odcinku 3+330 – 7+618
  • rozbudowa obustronnych obwałowań rzeki Czarnej Strugi na odcinku 3+705 – 7+618 o łącznej długości 7,05 km wraz z budowlami z nimi związanymi
  • rozbudowa obwałowania kanału energetycznego na długości ok. 75 metrów
  • przebudowa istniejącego uzbrojenia terenu kolidującego z projektowanymi obiektami i roboty rozbiórkowe

W ramach drugiego kontraktu wykonane zostaną:

  • budowa nowego wału klasy II o długości 5,513 km wraz z urządzeniami towarzyszącymi i przebudową obiektów melioracyjnych
  • częściowa rozbiórka istniejącego wału na odcinkach o długości 1,76 km i 1,88 km
  • rozbudowa istniejącej drogi gminnej
  • budowa rowów przywałowych i drogowych wraz przepustami
  • rozbudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 138 relacji Gubin – Połęcko
  • przebudowa napowietrznej linii energetycznej WN-110 kV relacji GPZ Dychów – GPZ Cybinka
  • Źródło: Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Z historii budowy wałów w Nowej Soli

Zobacz też wideo: SIEDLISKO. Spływ kajakowy rzeką Odrą przy wysokim stanie wody - październik 2020

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto