Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ilu wiernych chodzi do kościoła? Wielkie liczenie już w najbliższą niedzielę

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
26 września odbędzie się coroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych.
26 września odbędzie się coroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych. Pexels
Ilu jest w naszym kraju praktykujących katolików? Kościół chce to sprawdzić, dlatego w najbliższą niedzielę przeprowadzi wielkie liczenie wiernych w świątyniach. Dzięki temu będzie wiadomo, ile osób przychodzi na msze, ile przystępuje do Komunii świętej oraz ile z nich stanowią mężczyźni, a ile kobiety.

Tym razem wcześniej niż zazwyczaj

Badanie praktyk religijnych odbywa się raz w roku. Zazwyczaj jest przeprowadzane w październiku, w tak zwaną przeciętną niedzielę, na którą nie przypada żadne kościelne święto lub inna uroczystość religijna. Tym razem odbędzie się jednak nieco wcześniej, niż było to dotychczas praktykowane. Zaplanowano je na ostatnią niedzielę września.

Rok temu liczenia nie było

W ubiegłym roku planowane liczenie wiernych w ogóle się nie odbyło. To z powodu pandemii oraz związanych z nią obostrzeń. W październiku zaczęły obowiązywać nowe zasady podczas uroczystości religijnych, co oznaczało, że w strefie żółtej w czasie sprawowanych liturgii mogła przebywać w kościele maksymalnie jedna osoba na cztery metry kwadratowe, a w trefie czerwonej jedna osoba na siedem metrów kwadratowych powierzchni świątyni.

W trosce o zdrowie i życie wiernych, w kontekście ogłoszonych obostrzeń epidemicznych dotyczących m.in. zgromadzeń liturgicznych, planowane liczenie wiernych nie odbędzie się - informowało wówczas biuro prasowe episkopatu.

Wierni rezygnowali także z wielu sakramentów - między innymi chrztów i ślubów, by poczekać na bardziej sprzyjający moment. Liczby za 2020 rok trudno byłoby zatem porównywać z wcześniejszymi.

Przeczytaj też: W 2020 roku zmarło 19 kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. "Tylu księży, co w zeszłym roku, to chyba nigdy nie umarło"

Tak powstaje mapa religijności

W tym roku badanie praktyk religijnych zostanie przeprowadzone 26 września. Parafie otrzymują specjalny kwestionariusz, w którym muszą uwzględnić wiernych obecnych i przystępujących do Komunii świętej na każdej mszy, a także we wszystkich świątyniach należących do danej parafii. Wypełnione formularze najpierw trafią do miejscowej kurii biskupiej, a następnie są zbiorczo przesyłane do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Zebrane w ten sposób dane posłużą do uaktualnienia statystyk w Kościele katolickim. W ten sposób powstaje tak zwana "mapa religijności".

W kościołach coraz mniej wiernych

Zgodnie z ostatnim raportem Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wskaźnik dotyczący uczestnictwa zobowiązanych katolików w mszy świętej wyniósł 36,9 proc. Z kolei wskaźnik dotyczący liczby osób przystępujących do Komunii św. wyniósł 16,7 proc. A jak wygląda praktyka religijna w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej?

  • W 2019 roku w mszy świętej regularnie uczestniczyło 26,5 proc. mieszkańców.
  • W 2018 roku do kościołów chodziło natomiast 27,3 proc. Lubuszan.
  • W 2017 roku w lubuskich kościołach było 29,4 proc. wiernych.

Do Komunii chodzi natomiast mniej niż połowa osób, które uczestniczą w niedzielnej mszy. Dokładnie 12,6 proc. mieszkańców diecezji. To również spadek w porównaniu z poprzednimi danymi, bo w 2018 r. do Komunii przystępowało 13,1 proc. wiernych. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest 270 parafii. Zdecydowaną większość z nich prowadzą księża diecezjalni, a zaledwie kilkanaście - zakonnicy.

WIDEO: Coraz mniej wiernych w kościołach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto