Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwałtowna zmiana pogody w województwie lubuskim. W Gorzowie oberwanie chmury! Jaka prognoza dla południa?

OPRAC.:
Michał Korn
Michał Korn
Ulewa w Gorzowie w czwartek rano, 8 września
Ulewa w Gorzowie w czwartek rano, 8 września Nadesłane/Czytelnik
W Gorzowie mogło spaść nawet 90 litrów deszczu na metr kwadratowy! Jak będzie w Zielonej Górze i Nowej Soli? Jaka prognoza jest dla południowej części województwa?

Nawałnica w Gorzowie

Burza z gradem 3 stopnia, która aktualnie występuje w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego generuje ulewne opady deszczu. Odnotowano, że w godzinę spadło tam nawet 90 litrów deszczówki na metr kwadratowy. Natężenie opadów sięga nawet 15-20 mm/10 minut. Ponieważ komórka burzowa nie przemieszcza się nadal możliwe są opady 30-40 mm, a wówczas suma opadów od godz. 5.00 może wzrosnąć nawet do 150-160 mm.

Opady grady do 3 cm

Dodatkowo w okolicach Gorzowa występuje grad, którego kule mają do 3 cm średnicy! Z kolei Porywy wiatru nie przekraczają 70 km/h.
"Poranna burza nad Gorzowem Wielkopolskim pokazała, z jakim potencjałem burzowym mamy dziś do czynienia. W ciągu zaledwie kilku godzin spadło 130 mm wody opadowej! W zaledwie godzinę było to ponad 77 mm. Dodatkowo spadł grad małej średnicy" - czytamy w komunikacie grupy Zjawiska Meteorologiczne - Lubuskie na FB.

OPADY DESZCZU - mapa pogodowa:

Sytuacja w pozostałej części woj. lubuskiego

Dla pozostałej części województwa lubuskiego (Sulęcina przez Zieloną Górą po Żary i Żagań) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem 1. stopnia. Szacuje się, że prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc. Ulewy mogą przejść w godzinach 14.00 - 22.00.

  • W godzinach popołudniowych/wieczornych do zachodniej części naszego kraju zbliży się strefa frontowa oraz silna zbieżność wiatru, która będzie napędzać zjawiska konwekcyjne.
  • Warunki będą sprzyjać powstaniu kilku superkomórek burzowych z nawalnymi opadami deszczu, gradu 2 - 4 cm oraz silnymi porywami wiatru osiągającymi 70 - 90 km/h.
  • Prognozy wskazują na możliwość uformowania się większego układu burzowego w formie mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS, rozległa burza wielokomórkowa).
  • Formacje burzowe będą aktywne elektrycznie.
  • Sumy opadowe mogą osiągać i przekraczać 50 - 70 mm co będzie skutkować zalaniami.

źródło: Zjawiska Meteorologiczne - Lubuskie/FB

Uwaga na silny wiatr

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas burz. By uchronić się przed porywistymi wiatrami, należy sprawdzać aktualną pogodę i słuchać komunikatów ostrzegawczych. Przed nadejściem silnych podmuchów najlepiej usunąć z parapetów, balkonów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie.

Nie zapominajmy również o zwierzętach, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz oraz o samochodach. Nie należy parkować aut w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej. Podczas wichury najlepiej nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne. Jeśli w tym czasie podróżujemy - nie zatrzymujmy aut pod drzewami, reklamami czy trakcjami energetycznymi. Zachowajmy również ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń - istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Mapa pogodowa na żywo - siła wiatru:

WAŻNE INFORMACJE:

  • słuchajmy prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów;
  • nie zapominajmy o zwierzętach, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz oraz o samochodach - nie należy parkować aut w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej;
  • w przypadku wystąpienia silnych porywów wiatru unikajmy przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukać schronienia w budynku;
  • pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowym ich zabezpieczeniu;
  • z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.);
  • silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu - warto mieć w domu świece za zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie i naładowany telefon komórkowy;
  • przebywając na zewnątrz, starajmy się nie stać pod drzewami, nie podchodźmy blisko budynków, nie zatrzymujmy się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.;
  • nie parkujmy pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych;
  • podczas jazdy samochodem trzeba zachować szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami;
  • pamiętajmy również, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Mapa pogodowa na żywo - ostrzeżenia pogodowe:

Telefony alarmowe:

  • 112 - ogólnopolski numer ratunkowy
  • 999 - Pogotowie Ratunkowe
  • 998 - Straż Pożarna
  • 997 - Policja

Mapa pogodowa na żywo - temperatura:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto