Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górnołużycki Budziszyn, czyli miasto wież i wielkanocnych pisanek. Idealny pomysł na weekendową wycieczkę z Wrocławia. Zobacz zdjęcia

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Wendyjska wieża lub inaczej Serbska wěža, która stanowi część dawnych murów obronnych miasta. Została wybudowana w latach 1490-1492 i dawniej znajdowało się w niej więzienie.
Wendyjska wieża lub inaczej Serbska wěža, która stanowi część dawnych murów obronnych miasta. Została wybudowana w latach 1490-1492 i dawniej znajdowało się w niej więzienie. Justyna Orlik
Gdzie wybrać się na wycieczkę z Wrocławia? To niemieckie miasto powinno wpaść wam w oko. Budziszyn jest historyczną stolicą Górnych Łużyc i na każdym kroku można spotkać się tu z jego wielowiekową tradycją. Wszystkie ulice pisane są w dwóch językach, a stare miasto z uliczkami, knajpkami i zabytkami niezmiennie zachwyca. Co wiemy o współczesnym mieście Bautzen i dlaczego warto tu przyjechać? Sprawdzamy.

Spis treści

Budziszyn i jego słowiańskie początki. Garść informacji o historii miasta

Kilkadziesiąt wieków temu Budziszyn był osadą założoną przez Słowian połabskich, których bytność można odnotować w tym miejscu już we wczesnym średniowieczu. W 1002 roku miasto zostało przyłączone przez Bolesława Chrobrego do Polski, a 30 stycznia 1018 roku zawarto polsko-niemiecki pokój. W myśl ustaleń, zawartych między królem a cesarzem Henrykiem II, Budziszyn na stałe został przyłączony do państwa polskiego, a Bolesław poślubił Odę (czwartą żonę), córkę margrabiego miśnieńskiego Ekkeharda I i Swanhildy. W 1032 roku miasto przeszło w ręce Marchii Miśnieńskiej, później znajdowało się pod panowaniem Czechów oraz Węgier. Dziś jest niemieckie, ale górnołużyckie ślady można odnaleźć tu na każdym kroku.

Co warto zobaczyć w Budziszynie? Zabytki architektoniczne

Budziszyn to jedno z najpiękniejszych saksońskich miast, położonych zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy. Na co dzień, nad rzeką Sprewą mieszka tu niespełna 40 000 mieszkańców. Część z nich w zabytkowych willach. Niemieckie Bautzen nazywane jest miastem wież i nic dziwnego, bo jest tu ich aż 17, w tym jedna krzywa. Na te zabytki warto zwrócić uwagę.

  • Reichenturm, Bohata wěža to wieża, która dawniej pełniła funkcje obronne. Została wzniesiona w XIV lub XV wieku i kilkukrotnie padała ofiarą walk. Była niszczona i ucierpiała w wyniku pożarów. Planowano jej rozbiórkę, ale ostatecznie zrezygnowano z pomysłu. Jest odchylona do pionu o dokładnie 144 cm.
Płaskorzeźby na frontowej ścianie krzywej wieży w Budziszynie
Płaskorzeźby na frontowej ścianie krzywej wieży w Budziszynie Justyna Orlik
  • Katedra św. Piotra,Katedrala swj. Pětra znajduje się na placu Fleischmarkti jest najstarszym, a zarazem największym symultanicznym (działają tu dwie wspólnoty: ewangelicko-augsburska i rzymskokatolicka) kościołem na terenie Niemiec. Od 1430 roku można ją podziwiać w dzisiejszym kształcie.
  • Ratusz, który posiada średniowieczny zegar słoneczny. Umiejscowiony jest naprzeciw katedry i otoczony sklepami oraz restauracjami.
Ratusz miejski z zachowanym średniowiecznym zegarem słonecznym. Obok niego znajdują się również dwa inne zegary.
Ratusz miejski z zachowanym średniowiecznym zegarem słonecznym. Obok niego znajdują się również dwa inne zegary. Justyna Orlik
  • Wieża Nicolaiturm, wieża Mikołaja wraz z cmentarzem, na którym pochowani są Serbołużyczanie.
Przejście pod więżą św. Mikołaja w Budziszynie
Przejście pod więżą św. Mikołaja w Budziszynie Justyna Orlik
  • Wasserturm, wieża ciśnieńto wyjątkowo ciekawa budowla, obok której stoją ruiny klasztoru Franciszkanów. Podkoniec XIX wieku stało w tym miejscu 18 domów, które zostały zniszczone w pożarze miasta w 1894 roku. W 2016 roku zaczęto prace nad renowacją ruin.
Widok na dawną wieżę ciśnień i pozostałości klasztoru Franciszkanów
Widok na dawną wieżę ciśnień i pozostałości klasztoru Franciszkanów Justyna Orlik
  • Domek czarownic to najstarsza budowla mieszkalna w Bautzen. Powstała w 1604 roku i pierwotnie służyła jako dom rybacki. Znajduje się niemal nad samą Sprewą i nigdy nie ucierpiała w wyniku wielu wojen i pożarów miejskich. Nic dziwnego, że wśród lokalnej społeczności zaczęły krążyć legendy o tym, że opiekują się nim złe moce. W latach 60. ubiegłego wieku dom został gruntownie odremontowany. Znajduje się nieopodal ruin starej wieży wodnej.
Dom czarownic to najstarszy dom, znajdujący się w Budziszynie. Dawniej należał do rybaków i nigdy nie ucierpiał w wyniku wojen oraz licznych pożarów,
Dom czarownic to najstarszy dom, znajdujący się w Budziszynie. Dawniej należał do rybaków i nigdy nie ucierpiał w wyniku wojen oraz licznych pożarów, które pustoszyły miasto Justyna Orlik

Tradycje wielkanocne w Budziszynie, czyli serbołużyckie pisanki i wielkanocny ogień

W Budziszynie tradycja zdobienia pisanek rozpoczyna się wraz z początkiem roku, a one same wyglądają jak małe dzieła sztuki. Co ciekawe przez cały rok można je zakupić w informacji turystycznej, a wraz z początkiem kwietnia sprzedawane są na jarmarkach wielkanocnych. Zdobienie jajek to jedna z najważniejszych części kultury serbołużyckiej i praktykowana jest przy różnych okazjach, choć głównie na Wielkanoc. Jednym ze zwyczajów Łużyczan jest wręczanie swoim chrześniakom kolorowych i malowanych jajek.

Kolorowe, pieczołowicie przygotowywane - tak wyglądają świąteczne pisanki Serbołużyczan
Kolorowe, pieczołowicie przygotowywane - tak wyglądają świąteczne pisanki Serbołużyczan Wikipedia

Walkowanje jajow to zabawa rozpowszechniona głównie wśród dzieci i oznacza kulenie jajek po łąkach i pagórkach. Pierwotnie miało to związek z rytuałem urodzaju. Wierzono bowiem, że jajka toczące się po ziemi wpłyną na urodzaj traw. Zabawa polega na tym, by strącić jajko przeciwnika. W zamian dzieci dostają słodkości. Często sam tor jest nimi udekorowany i jeśli uda się pisanką dotknąć czekoladek i cukierków, to stają się własnością gracza.

Wielkanocny ogień, czyli ognisko mające na celu odstraszanie złych mocy i oczyszczanie natury po zimie jest nadal popularnym zwyczajem u Serbołużyczan, szczególnie w mniejszych miastach i na wsiach. Doroczne ogniska rozpalane są z dużą pompą i przychodzą na nie ludzie z całej okolicy. Drewno rozpalane jest w Wielką Sobotę o północy, najczęściej na wzgórzu, żeby dym mógł rozprzestrzenić się na cały region.

Jak dojechać do Budziszyna? Mapa dojazdu

Budziszyn znajduje się niecałe 50 km od Zgorzelca. Autostradą A4 z Wrocławia dojedziemy tam w 2 godziny i 20 minut. Na miejscu jest kilka bezpłatnych parkingów. Jeden z nich znajduje się tylko dwa kroki od starówki. Wohnmobil Stellplatz Bautzen to plac, gdzie za darmo zaparkujemy samochód i kamper. Możemy tez skorzystać z nieodpłatnej toalety.

Co jeszcze czeka na nas w Budziszynie? Zapraszamy was w wirtualną podróż po mieście z wyjątkowymi zabytkami.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto