Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Otyń bliska przejęcia zabytkowego klasztoru. Na teren ruiny weszła ekipa przedstawicieli władz miasta z rzeczoznawcą

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Gmina Otyń od wielu miesięcy stara się o odzyskanie zabytku. Sprawa ma bliski koniec
Gmina Otyń od wielu miesięcy stara się o odzyskanie zabytku. Sprawa ma bliski koniec Urząd Miejski w Otyniu
- Dzisiejsze przekroczenie bramy ma dosłownie wymiar historyczny i otwiera kolejny etap w dziejach budowli - poinformował w poniedziałek, 10 stycznia Urząd Miejski w Otyniu. Niemal po roku wracamy do tematu ratowania zabytkowego miejsca.

W poniedziałek, 10 stycznia Urząd Miejski w Otyniu poinformował, że na teren ruin otyńskiego klasztoru weszła ekipa złożona z przedstawicieli gminy i wynajętego przez Miasto Stołeczne Warszawa rzeczoznawcy, który wyceni wartość nieruchomości.

- Dzisiejsze przekroczenie bramy ma dosłownie wymiar historyczny i otwiera kolejny etap w dziejach budowli. Oszacowana kwota to jedna z kluczowych informacji, która znajdzie się w uchwale o nieodpłatnym przekazaniu zabytku Gminie Otyń, którą podejmować będą warszawscy radni - czytamy w komunikacie urzędu.

O sprawie informowaliśmy w lutym 2021 roku. - Przejęcie tego zabytku przez gminę wydaje się uzasadnione. Współpracujemy w tym zakresie z konserwator zabytków, ale pod względem proceduralnym nie jest to wcale prosta sprawa - mówiła nam wówczas burmistrz Barbara Wróblewska.

Gmina Otyń od wielu miesięcy stara się o odzyskanie zabytku. Sprawa ma bliski koniec

Gmina Otyń bliska przejęcia zabytkowego klasztoru. Na teren ...

Otyń. Zabytkowa ruina wraca do zasobów gminy

Obiekt został kupiony przez prywatnego właściciela w połowie lat 90. Z informacji urzędu wynika, że m.in. w wyniku licznych zaniedbań i zadłużeń stracił on prawo do nieruchomości.
Gmina w ubiegłym roku wnioskowała do starosty nowosolskiego o wydanie decyzji na nieodpłatne z mocy prawa nabycie klasztoru przez Skarb Państwa, który reprezentuje Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Taka decyzja została wydana.
Następnie we wrześniu burmistrz Otynia Barbara Wróblewska wnioskowała o „wyrażenie zgody na zbycie w drodze darowizny nieruchomości na cele publiczne” do prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

- Trwają jeszcze procedury związane z wykreśleniem z ksiąg wieczystych hipotek ostatniego właściciela ruin. Dzisiejsza wizyta pokazała, jaki ogrom pracy i pieniędzy jest potrzebny dla ratowania ruin. O tym, w jakiej kolejności będą tam w przyszłości prowadzone prace oraz gdzie szukać źródeł ich finansowania burmistrz będzie rozmawiać z Wojewódzką Konserwator Zabytków - informuje urząd miejski.

Odzyskanie klasztoru przez gminę urząd stawia obok przywrócenia praw miejskich Otyniowi, jako ważny krok w reaktywacji otyńskiej historii.

Otyń. Zamek czy klasztor?

Z informacji zebranych przez Mirosławę Kochańską i opublikowanych w książce "Zamki, dwory i pałace województwa lubuskiego", na której opiera się opis LWKZ wynika, że w 1516 roku majątek kupili bracia Hans i Nickel von Rechenberg. "W 1638 roku Johann Ernest von Spritzenstein zbudował kaplicę, a zamek zapisał w testamencie zakonowi jezuitów, któ­rzy przejęli go w 1649 roku. Zakonnicy przebudowali renesansowy zamek na barokowy klasztor" - czytamy w wydawnictwie.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Zamek w Otyniu popada w ruinę

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto