Ferie 2023. Wycieczka do Pragi. Co można zobaczyć w stolicy Czech za darmo? A za co warto zapłacić?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Tutaj chętnie przychodzą młodzi turyści z całego świata, którzy odwiedzają Pragę
Tutaj chętnie przychodzą młodzi turyści z całego świata, którzy odwiedzają Pragę Eliza Gniewek-Juszczak
Ile trzeba wydać pieniędzy, żeby wyjechać do Pragi? Ile wydamy na jedzenie w stolicy Czech? Jakie są to kwoty? A co można zobaczyć w Pradze za darmo? Oto najnowsze ceny i wiadomości z takiej wycieczki.

Czechy. Droga trasa?

Kiedy zaczęły się ferie, w popularnym sklepie motoryzacyjnym w Zielonej Górze gaśnice, apteczki, kamizelki odblaskowe, czy zestawy żarówek z bezpiecznikami schodziły, jak ciepłe bułki z piekarni. To wszystko jest potrzebne do samochodu przed wyjazdem do Czech. Kamizelkę trzeba mieć w środku auta. Trzeba wiedzieć, że nie tylko gaśnica ma swoją datę przydatności, również apteczka, więc jeśli masz te rzeczy od wielu lat w aucie, to warto sprawdzić daty i kupić nowe (ich łączny koszt to ok. 130 zł).
Jeśli nie zamierzasz szukać bezpłatnych dróg, bez mało widocznego znaku sześcioboku z szarą kropką, kupujesz winietę. Najkrótszy czas to 10 dni. Polecana platforma do jej zakupu to edalnice.cz. Administratorem systemu jest Państwowy Fundusz Infrastruktury Transportowej, a to gwarantuje, że naprawdę płacisz za korzystanie z płatnych autostrad.
Widok strony jest dostosowany do telefonów, więc można łatwo kupić winietę w domu. Potwierdzenie przychodzi na podany adres mejlowy. Koszt to 310 koron. Z karty 1 lutego zeszło 65,40 zł. Winietę można wydrukować, można też trzymać w telefonie. Od 1 lutego 2021 roku nie ma naklejek na szybę.

Tutaj chętnie przychodzą młodzi turyści z całego świata, którzy odwiedzają Pragę

Ferie 2023. Wycieczka do Pragi. Co można zobaczyć w stolicy ...

Praga. Ceny koron, dojazdu, parkowania, biletów na tramwaj

Za korony zależnie od dnia i adresu kantoru płaci się na początku lutego 20 - 23 grosze. Można kupić za 100 zł - 500 koron. Brak czeskich koron w wielu kantorach w Zielonej Górze i kilku w Żarach w drugim dniu ferii był kolejnym potwierdzeniem, jak często Lubuszanie wybierają Czechy na kierunek zimowego wyjazdu. Za hotel można płacić w euro, więc i tę walutę można ze sobą zabrać.
Parkowanie w centrum? Najlepiej przy hotelu, bo w mieście są różne kolory stref parkowania, do większości których i tak prawo mają miejscowi. Zatem, jeśli cena hotelu w popularnej wyszukiwarce wydaje się dobra, warto zobaczyć, czy za dobę parkingu nie trzeba dopłacić 19 euro, ale są też i takie ceny: 15, 10 a nawet tylko 4 euro za dobę parkowania.
Można wybrać hotel dalej od centrum. Komunikacja jest bardzo rozwinięta. Tramwaje i autobusy jeżdżą co chwilę. Są m.in. bilety półgodzinne, 90-minutowe i 24-godzinne. Za półgodziny jazdy z możliwością przesiadek - 30 koron, za 90 minut - 40 koron. Za jeden bilet 90-minutowy zapłacony kartą w automacie biletowym w tramwaju, z konta pobranych zostało 8,55 zł. Automaty na pewno są w nowszych tramwajach. Tak kupionego biletu nie trzeba kasować.

Czeska Praga to częsty kierunek wycieczek Lubuszan. Co warto zobaczyć w stolicy Czech za darmo? Jakie są dzisiaj ceny?
Praga, w nowoczesnych tramwajach są automaty do kupowania biletów, w starszych może ich nie być Eliza Gniewek-Juszczak

Praga. Co zjeść? I za ile?

Trdelniki, zwane też kurtoszami, langoszami, ciastkami kominowymi kuszą zapachami z kilku miejsc na każdej uliczce. 70 koron za jednego ze słodkim wkładem to dobra cena, bywa drożej. Żeby się zasłodzić, wystarczy zjeść jeden. Więcej kosztują te z lodami, ponaad 100 koron.
Porcja dobrego strudla z budki to koszt 60 koron. Pamiątkowe oblaty o różnych smakach w centrum miasta kosztują 85 koron, w Tesco (tak, w Czechach ta sieć jest nadal) - 70.
Palacinka - naleśnik z owocami i bitą śmietaną w jednej z restauracji kosztował 95 koron. Sprawdza się stara rada, żeby wybierać miejsca na obiad dalej od centrum. Może się wydawać, że uliczka jest boczna, a cena potrawy dotyczy całości. Może się okazać, że do 260 koron za gulasz trzeba doliczyć porcję knedlików i obsługę stołu. Poza centrum można kupić taką potrawę za ok. 180 - 200 koron. Można też kupić knedlik o wadze 600 gram w Tesco, zapłacić 33 korony i zabrać go do Polski. Smakowe bułki z nadzieniem w sklepie tej sieci kosztują 16 - 20 koron, bułki z solą 5 koron, chleb z kminkiem (500 gram) 40 koron.

Trwa głosowanie...

Jak często odwiedzasz stolicę Czech? Wybierz pasującą odpowiedź.

Praga. Co zobaczyć za darmo?

Są miejsca w Pradze, w których już z daleka widać tłumy. To zwraca uwagę i rodzi pytanie, co się tam dzieje ciekawego. Na zdjęciach w galerii znajdziecie kilka takich miejsc.

Pražský orloj
Największe tłumy gromadzą się przed każdą pełną godziną przed wieżą Ratusza Staromiejskiego. Na południowej ścianie znajduje się średniowieczny zegar astronomiczny. Pražský orloj gromadzi turystów, kiedy przez kilkanaście sekund przesuwają się kolorowe figury apostołów. Co godzinę nagrywanych jest tutaj kilkadziesiąt filmików tego pokazu i setki zdjęć.

Czeska Praga to częsty kierunek wycieczek Lubuszan. Co warto zobaczyć w stolicy Czech za darmo? Jakie są dzisiaj ceny?
Praga. W tym miejscu tuż przed pełną godziną zbierają się tłumy. Niemal wszyscy nagrywają filmiki. Wielu robi też zdjęcia Eliza Gniewek-Juszczak

Jedna z najwęższych uliczek świata
W dzielnicy Malá Strana trafimy na kilka ciekawych miejsc. To na przykład jedna z najwęższych uliczek świata przy ul. U Lužického semináře. Tutaj ruchem kieruje sygnalizacja świetlna. A uliczka ma ok. pół metra szerokości. Otwiera się o godz. 11.30. I o tej porze można zobaczyć sporo osób czekających, aż brama się otworzy. Ale od kilku tygodni i jeszcze przez kilkanaście dni miejsce będzie nieczynne. Należy do restauracji Certovka, która jest w remoncie. Ale kartka wisi tylko na drzwiach tego lokalu.

Czeska Praga to częsty kierunek wycieczek Lubuszan. Co warto zobaczyć w stolicy Czech za darmo? Jakie są dzisiaj ceny?
Na otwarcie uliczki czekają turyści. Łatwo przeoczyć to miejsce Eliza Gniewek-Juszczak

Kontrowersyjna rzeźba
Niedaleko od tego miejsca można zobaczyć jedną z wielu rzeźb Davida Černego, które budzą kontrowersje. Ta przy przy ul. Cihelní 2b, przed muzeum Franza Kafki to słynni Sikający. Postacie mają ruchome środkowe części ciała, co turyści chętnie wykorzystują do pozowania do zdjęć.

Czeska Praga to częsty kierunek wycieczek Lubuszan. Co warto zobaczyć w stolicy Czech za darmo? Jakie są dzisiaj ceny?
Kolejna z rzeźb Davida Černego Eliza Gniewek-Juszczak

Ściana Johna Lennona
Również za darmo i o każdej porze można zobaczyć ścianę Johna Lennona. To miejsce w pobliżu Velkopřevorské náměsti, ok. 400 metrów od wspomnianej uliczki. Swoje trzeba odstać, żeby zrobić zdjęcie przy wybranym graffiti inspirowanym jego postacią i twórczością Beatlesów. Przed ścianą tłumnie gromadzą się zwłaszcza młodzi ludzie. A przed laty były organizowane tutaj wolnościowe wiece i manifestacje.

Praga, 1- 3 lutego 2023 r. Zobacz, jak wygląda miasto, jakie są ceny
Praga, 1- 3 lutego 2023 r. Zobacz, jak wygląda miasto, jakie są ceny Eliza Gniewek-Juszczak

Scena z filmu
Niedaleko, przy moście Karola, mając go prawej stronie można stanąć na brzegu Wełtawy. Jest widok na most i starówkę. Jeśli przypadkowo macie w ręku coś do jedzenia, scena z filmu Kevin sam w Nowym Jorku gwarantowana. Przylatują w ogromnej ilości gołębie, a także mewy i wrony. Jedni uciekają, inni robią zdjęcia.

Vojanovy Sady
Zmęczeni chodzeniem turyści mogą znaleźć miejsce do odpoczynku wśród żywych pawi, obok fontanny, pod drzewami. W środku, wydawałoby się zwartej zabudowy, za murem jest duży park Vojanovy Sady. Wkrótce będą tutaj kwitły magnolie i rododendrony. Na drzewach można już dostrzec pąki. Pawie prezentują swoje upierzenie, łaskawie pozując do zdjęć.

Praga, Vojanovy Sady. Pawie są prawdziwe
Praga, Vojanovy Sady. Pawie są prawdziwe Eliza Gniewek-Juszczak

Złota Uliczka
Można znaleźć rady w internecie o tym, kiedy iść na Hradčany, żeby zobaczyć Złotą Uliczkę za darmo. Ale jeśli to się uda, i tak domki i wieża więzienna, będą zamknięte. Za 250 koron za cały bilet lub 125 koron za ulgowy można zobaczyć stary praski zamek, bazylikę św. Jerzego, katedrę św. Wita i właśnie Złotą Uliczkę. Koszt nieduży, a warto te miejsca obejrzeć. Za darmo można na pewno stanąć w przedsionku katedry św. Wita.

Praga, 1- 3 lutego 2023 r. Zobacz, jak wygląda miasto, jakie są ceny
Praga, 1- 3 lutego 2023 r. Zobacz, jak wygląda miasto, jakie są ceny Eliza Gniewek-Juszczak

Rzeźby Franza Kafki
Praga to też Franz Kafka - autor nie tylko słynnego Procesu. Warto zobaczyć zwłaszcza obrotową głowę Franza przed centrum handlowym Quadrio, w którym są specjalne miejsca do oglądania jej z góry. Głowa naprawdę się obraca. I jest ogromna. Autorem jest David Černý.
Ciekawa do interpretacji jest też postać pisarza niesiona przez ubranie. Ta rzeźba Franza Kafki znajduje się na Josefovie - dzielnicy żydowskiej. Jej autorem jest Jaroslav Róna.

Praga, rzeźba Franza Kafki
Praga, rzeźba Franza Kafki Eliza Gniewek-Juszczak

To tylko fragment tego, co można zobaczyć, kupić, zjeść w Pradze.

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ferie 2023. Wycieczka do Pragi. Co można zobaczyć w stolicy Czech za darmo? A za co warto zapłacić? - Zielona Góra Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie