Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czyste powietrze dla Lubuskiego – ten program już działa

red
O ofercie dla Lubuszan, dzięki której będziemy mogli oddychać powietrzem lepszej jakości, mówi Beata Kopaczyńska, prezes zarządu firmy Betkom i… ultramaratończyk.

Czy na dobre pomysły wpada się podczas biegania?

Czasami (śmiech). Bieganie powoduje, że stres nagromadzony podczas pracy mija. Wtedy faktycznie przychodzą najlepsze pomysły. Tego stresu jest dość dużo więc po dwóch latach biegania wystartowałam w dwóch ULTRAmaratonach. Ten najdłuższy miał 60 km. Obecnie przygotowuję się do trzeciego ULTRAmaratonu, tym razem zimowego, który odbędzie się w grudniu. Jestem zielonogórzanką, więc tutaj przygotowuję się do maratonów. Najczęściej biegam w okolicznych lasach, ale też w małych miejscowościach - kiedyś były to wsie dookoła miasta, dziś należą już one do Zielonej Góry. Moje trasy wiodą m.in. przez Zawadę, Krępę i Kisielin. I w okresie jesienno-zimowym pojawia się tam olbrzymi problem: podczas treningów się duszę i muszę biegać w masce. Wszystko oczywiście przez smog.

Jest aż tak źle?

Bardzo. I tym złym powietrzem oddychają wszyscy mieszkańcy. Pewnie każdy, kto tam przebywa, czuje ten ciężki zapach i widzi na przykład ciężki, żółtawy dym z komina. Gdy buchają kłęby takiego dymu, z pewnością ktoś spala surowy węgiel brunatny, najgorszy. Wiem, co mówię, bo znam się na tym.

No tak… Ale ludzie muszą ogrzewać swoje domy.

To oczywiste, lecz powinny być spalane paliwa kwalifikowane, takie, które się nadają do spalania w piecach. Bo przecież rurociąg gazowy nie dotrze do każdej miejscowości, a domy w wioskach nie będę podłączone do sieci ciepłowniczej. Współczuję mieszkańcom wsi i dlatego chcę im pomóc. Chcę aby ich rodzinny mogły w zimie oddychać czystym powietrzem. Bez konieczności zamykania okien bo w okolicy wszyscy palą węglem, który jest słabej jakości lub który się nie nadaje do spalania. Przy okazji ja także skorzystam. Bo lubię biegać w ich okolicy.

Jak chce pani pomóc?

Prowadzę firmę Betkom, od 2001 roku zajmujemy się sprzedażą paliw stałych. Współpracujemy z dużymi producentami z Niemiec i Polski. Zaproponowałam niemieckiej firmie Rheinbraun z Kolonii wprowadzenie programu „Czyste powietrze dla Lubuskiego”, tylko dla mieszkańców naszego województwa. I mamy taką zgodę. W cenie promocyjnej więc sprzedajemy brykiet z węgla brunatnego. Jest ona za tonę o 65 zł niższa od tej, którą mieliśmy dotychczas. To duża różnica. A brykiety spełniają najwyższe normy czystości, sprzedaje się je w całej Europie.

Co trzeba zrobić, żeby kupić taki brykiet?

Najszybciej możemy to zrobić przez stronę internetową www.ebrykiecik.pl Tam są też wszystkie niezbędne informacje o programie „Czyste powietrze dla Lubuskiego”. Za dostawę brykietu pod dom i z rozładunkiem należy zapłacić 995 zł za tonę. Jeśli ja rezygnuję z części dużego zysku, przekonuję producenta, żeby razem z Betkom wsparł projekt i koncern Rheinbraun się zgadza, musimy to wykorzystać. Betkom na całej ścianie zachodniej sprzedaje 60 tys. ton węgla kwalifikowanego rocznie, w tym 20 tys. ton brykietu. Nie wprowadziłam programu, żeby sprzedać go więcej. Jestem po prostu zainteresowana czystym powietrzem, bo tu mieszkam, tu mieszka moja rodzina i mają swoje domy moi przyjaciele i znajomi.

Ustawa antysmogowa nic nie dała?

Ustawa podstawowa funkcjonuje od sześciu lat, bardziej rygorystyczna od półtora roku, a smog jak był, tak jest. Problemem jest to, że ustawa wprowadza obostrzenia dotyczące paliw stałych o określonych parametrach, np. kaloryczność czy zawartość siarki. Część węgla spełnia te wymogi, lecz ustawa nie mówi o jego klasie. Żeby wiedzieć, jaki węgiel należy spalać, trzeba mieć wiedzę. My ją mamy, bo sprzedajemy węgiel od 2001 roku. I możemy pomóc w zdobyciu tej wiedzy i mieszkańcom, i włodarzom gmin. Jesteśmy gotowi doradzić, jakie typy węgla nadają się do spalania w piecach. Wszystko w trosce o powietrze, którym oddychamy. Dlatego wymyśliliśmy program „Czyste powietrze dla Lubuskiego”, na którym mieszkańcy naszego województwa mogą skorzystać ekologicznie i finansowo.

ZOBACZ TAKŻE ROZMOWĘ Z PANIĄ BEATĄ KOPACZYŃSKĄ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czyste powietrze dla Lubuskiego – ten program już działa - Gazeta Lubuska

Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto