Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku KRONO to osoba wyjątkowa i szlachetna. Kto ma szansę na ten tytuł?

Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
Człowiekiem Roku KRONO 2019 został Andrzej Sirowacki.
Człowiekiem Roku KRONO 2019 został Andrzej Sirowacki. Mariusz Kapała
Już niebawem dowiemy się, do kogo trafi tytuł Człowieka Roku KRONO_2020. Ten prestiżowym konkurs od sześciu lat organizuje firma SWISS KRONO oraz redakcja„Gazety Lubuskiej”. Organizatorzy konkursu powołują niezależną kapitułę, która spośród zgłoszonych kandydatur (w tym roku było ich aż 105!) wybiera laureata konkursu, zdobywcę tytułu Człowieka Roku KRONO, a także wręcza dwa wyróżnienia.

Lubuszanie zgłoszeni do konkursu działają w kilku obszarach: nauka, biznes, kultura, działalność społeczna i charytatywna oraz samorządność i społeczność lokalna. Kapituła konkursowa jest już po obradach i wskazała wyjątkowych Lubuszan. Kim są? Tego nie wiemy, natomiast znane nam są sylwetki osób, które zwróciły szczególną uwagę członków kapituły. Poznajcie ich: to wyjątkowi mieszkańcy naszego regionu!

Kategoria: samorządność i społeczność lokalna

Piotr Bortnik jest kustoszem sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. To na łamach „Gazety Lubuskiej” po raz pierwszy w 1998 r., kiedy kustoszem był śp. ks. Tadeusz Kondracki, padło określenie „Sanktuarium w Rokitnie - to tutaj bije duchowe serce Ziemi Lubuskiej”. I pomimo pandemii udało się księdzu Bortnikowi ten status utrzymać. Choć czasy nie są sprzyjające, w uroczystościach religijnych uczestniczą tysiące wiernych. Jako duchowny, ale i specjalista od najnowszych środków komunikowania się, zorganizował sieć umożliwiającą uczestnictwo w życiu religijnym wielu wiernych.

Uwagę kapituły zwrócił też Marek Grzelka, pasjonat historii Nowej Soli oraz pisarz. Dzięki nowosolaninowi powstała i rozwinęła się grupa na Facebooku Nowa Sól wczoraj, skupiająca mieszkańców, którzy chcą wspominać i poznawać miasto sprzed wielu lat. Buduje lokalną tożsamość, a także pielęgnuje pamięć o dziewczynach z obozu w Neusalz, które zginęły w tragicznym marszu śmierci.

Z kolei Izabella Staszak, wójt gminy Trzebiechów to człowiek orkiestra! Pani wójt jest chwalona przez mieszkańców za swój bezpretensjonalny i bezpośredni styl sprawowania urzędu. Za jej kadencji w gminie podjęto szereg działań związanych z poprawą sytuacji gospodarczej Trzebiechowa starając się przyciągnąć nowych inwestorów, budując nową oczyszczalnię ścieków czy też rozbudowując sieć kanalizacyjną oraz gazową. W miejscowości powstały także nowe przedszkole oraz żłobek. Izabella Staszak, wpadła także na pomysł, aby oddać w prywatne ręce zabytkowy pałac w Trzebiechowie w zamian za budowę nowej szkoły.

Wśród nominowanych znalazł się też Jarosław Skorulski, wieloletni prezes stowarzyszenia Nasze Zatonie z Zielonej Góry . Pod jego rządami stowarzyszenie odniosło wiele sukcesów – jednym z nich jest renowacja Pałacu i Parku w Zatoniu. Brawo!

Ciekawą postacią jest Michał Kopiec: gorzowianin, który porusza się na wózku inwalidzkim. Innym niepełnosprawnym pokazuje, jak na nim sobie radzić i zachęca ich do tego, by nie bali się wyjeżdżać wózkiem „na miasto”. Jak to robi? Nagrywa filmiki wideo, w których pokazuje, że w Gorzowie niepełnosprawni mają dostęp do coraz więcej miejsc.

Na rzecz gorzowian działa również Damian Madaliński, kierownik ADM nr 5 w Gorzowie. Znajdują się tu bloki, które zaczęły powstawać w latach 60., więc nie grzeszą one urodą. D. Madaliński dodaje im uroku. Od dwóch lat doprowadza do tego, by w różnych częściach osiedla powstawały murale, w głównej mierze nawiązujące do okolicy. W 2020 roku powstał pierwszy mural interaktywny. Zawiera on kody QR, które po zeskanowaniu smartfonem prowadzą do internetowych informacji o zabytkach zachodnio-północnej części Gorzowa.

Wśród nominowanych w kategorii samorządność i społeczność lokalna jest też sportsmenka Monika Michalik, która po zakończeniu swej wyczynowej kariery w zapasach podjęła nowe wyzwania. Cały czas prowadzi zajęcia dla najmłodszych pasjonatów zapasów. Jaką instytucją jest dla trzcielan, niech świadczy fakt, iż to jej imieniem nazwano nową salę sportową w tym mieście. Pani Monika jest także uczestnikiem „Projektu - Wojownik”, którego celem jest integracja środowiska żołnierzy weteranów oraz wspomaganie ich rodzin.

Katarzyna Miczał to gorzowianka działająca w Lubuskim Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej, która sprawia, że Gorzów i okolice są coraz bardziej przyjazne dla cudzoziemców. Stworzyła InfoCud - punkt informacji dla cudzoziemców, który zorganizował m.in. lekcje polskiego dla Ukraińców.

Swoim działaniem na rzecz lokalnej społeczności bez wątpienia wyróżnia się Anna Mołodciak, wójt podgorzowskiej Kłodawy. Pod koniec lutego 2020 Kłodawa otworzyła dom kultury. To nowoczesny obiekt, którego zazdroszczą gorzowianie (jest tu m.in. sala widowiskowa, sala multimedialna, pomieszczenie do fitnessu i biblioteka). Gmina nie zwalnia tempa i w 2020 roku rozpoczęła budowę przedszkola i żłobka.

Robert Surowiec, wiceprezes szpitala wojewódzkiego w Gorzowie, od kiedy wybuchła epidemia, przynajmniej raz dziennie za pośrednictwem mediów społecznościowych informuje mieszkańców o sytuacji epidemicznej w szpitalu. W kilka miesięcy znacząco zmienił postrzeganie szpitala przez gorzowian. Na dwa dyżury został też pielęgniarzem na oddziale covidowym. Lecznica mocno inwestuje, w 2020 roku w szpitalu były aż trzy place budowy. Działania zarządu zaowocowały na początku 2021 r. kupieniem robota da Vinci.

Kategoria: nauka

Mariusz Biniewski od 15 stycznia 2020 roku jest dyrektorem I LO w Gorzowie i od razu zadbał, by uczelnia pięła się w górę. Nawiązała ona współpracę z wydziałem nauk politycznych i studiów międzynarodowych U W oraz wydziałem filologii polskiej i filologii klasycznej UAM. Na początku tego roku (za wyniki z roku 2020) I LO w Gorzowie zajęło 100. miejsce w rankingu Perspektyw, a „Puszkin”, jak mówi się o ogólniaku zdetronizował w Gorzowie II LO i jest drugim liceum w Lubuskiem.

Z kolei Elżbieta Matras, dyrektor SP im. Jana Pawła II w Zaborze swoją ciężką pracą przyczyniła się do rozwoju placówki i doprowadziła do tego, że szkoła w zaczęła regularnie piąć się w rankingach nauczania. Dzięki niej w placówce zainicjowano m.in. programy związane z nauką programowania a także zaangażowano się w tzw. eTwinning, w ramach którego tworzone są wspólnie z uczniami projekty edukacyjne oparte na międzynarodowej współpracy szkół. Za jej kadencji szkoła zdobyła tytuł „Europejskiej Szkoły eTwinning”. To jedyna szkoła w Lubuskiem, która może pochwalić się tym tytułem!

W tym gronie znalazł się także dr hab. Dawid Murawa, prof. UZ, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Doktor Murawa to chirurg ogólny, chirurg onkolog. Ma na swoim koncie wiele nowatorskich operacji i zabiegów. Wiedzą zdobywaną m.in. w zagranicznych klinikach chętnie dzieli się z innymi. Jest autorem kilkuset publikacji i wykładów z zakresu chirurgii onkologicznej przewodu pokarmowego oraz gruczołu piersiowego. To dzięki jego zaangażowaniu i uporowi zielonogórski szpital może chwalić się nowatorskimi zabiegami przeprowadzanymi u pacjentów onkologicznych. Chorzy cenią go nie tylko za wiedzę, merytoryczne podejście, ale i empatię w stosunku do drugiego człowieka.

Kategoria: kultura

Dla lubuskiej kultury przysłużył się Cezary Zych: wieloletni koordynator dwóch wielkich wydarzeń muzycznych, które w większości odbywają się na terenie naszego województwa – Przedsionku Raju oraz Muzyki w Raju. W 2020 roku po raz pierwszy obie imprezy zorganizowano online. Lubuszanie, a także ludzie z całej Polski dzięki temu mogli posłuchać wspaniałych koncertów.

W tym gronie nie mogło zabraknąć Edwarda Dębickiego z Gorzowa, który w 2020 roku skończył 85 lat i pokazał, że koronawirus mu niestraszny. W wakacje na scenie gorzowskiego cyklu imprez „Dobry wieczór, Gorzów” obchodził 65-lecie swojej działalności artystycznej, a we wrześniu zorganizował kolejną odsłonę Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa.

Jacek Filipek, dyrektor Sulęcińskiego Ośrodka Kultury i cała ekipa tej instytucji pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych, że w bibliotece można organizować ciekawe spotkania, że ośrodek kultury może być miejscem filmowych spotkań, koncertów, a nawet potańcówek. W czasach pandemii pracownicy SOK-u wiedzieli co robić i jak robić, by umilić mieszkańcom ten trudny czas.

Z kolei Grzegorz Hryniewicz, prezes stowarzyszenia „Warto jest pomagać”, radny i wolontariusz w szpitalu tymczasowym w Zielonej Górze, w okresie pandemii nie zrezygnował z wielu prowadzonych przez siebie akcji kulturalnych i charytatywnych (część przeniesiono do sieci). Odbył się charytatywny koncert „Warto jest pomagać”. Z inicjatywy radnego – dzięki porozumieniu marszałka i prezydenta miasta – przez całe lato mogły się odbywać na świeżym powietrzu spektakle teatralne i inne wydarzenia kulturalne.

W tym gronie znalazła się również Beata Igielska, kierowniczka miejskiej biblioteki publicznej w Skwierzynie. Kierowana przez nią placówka, gdy było to możliwe, tętniła życiem, organizowała ciekawe wystawy, zachęcała do czytelnictwa i aktywnie nakręcała modę na książki na swoim… facebookowym profilu. I działała aktywnie - na ile się dało - nawet pomimo pandemicznych ograniczeń. Brawo!

Na wyróżnienie zasługuje też Lena Brudzińska z gminy Małomice. Ta emerytowana śpiewaczka operowa kilkanaście lat temu kupiła zrujnowany pałac w Chichach. Miano ją za krezuskę lub wariatkę. Nie była ani jedną, ani drugą. Rok po roku, bez fortuny uratowała zabytek. Przy okazji uratowała od zapomnienia piękne historie, które zabytek miał do opowiedzenia. W tym roku prawdopodobnie zamieszka już tutaj na stałe, a przy okazji uruchomi dom pracy twórczej dla artystów…

Maciej Boryna ze Szprotawy to samorządowiec, regionalista, ekolog i społecznik. Popularyzator i badacz historii regionu, którego autorytet uznają naukowcy, wikipedysta, założyciel szprotawskiego muzeum. Wraz z grupa przyjaciół rozwiązują zagadki historii. Jako samorządowiec i społecznik zasłynął walką z wysypiskiem śmieci w Kartowicach i nielegalnymi składowiskami w okolicy. Co znalazło sprawę w sądzie, która wygrał. Przy każdej okazji pokazuje piękno regionu tak, abyśmy je dostrzegli.

Ewa Pawlak jest dyrektorem Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta. We wrześniu 2020 po prawie dwóch latach zakończył się remont Muzeum Grodu Santok, które jest jego filią. Muzeum Lubuskie przygotowało w nim nową wystawę Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa”. Zaaranżowano wykopy archeologiczne z reliktami zabudowy odkrytej na grodzisku w Santoku. W gablotach znajdują się zabytki pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych. Z kolei w Bogdańcu trwa gruntowna modernizacja Zagrody Młyńskiej.

Wśród nominowanych nie mogło zabraknąć też Małgorzaty Wrześniak, reżyserki z Gorzowa, która wraz z Cecylią Al-Sharairi przygotowała aż 20-odcinkowy cykl „Gorzów. Nie jestem stąd”. Wystartował on w listopadzie 2020. W każdym odcinku filmowej serii dostępnej w You Tube’ie bohaterem był jeden z obcokrajowców, którzy mieszkali lub mieszkają w Gorzowie.

WIDEO: Człowiekiem Roku KRONO 2019 został Andrzej Sirowacki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Człowiek Roku KRONO to osoba wyjątkowa i szlachetna. Kto ma szansę na ten tytuł? - Lubuskie Nasze Miasto

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto