Co się zmieni w Nowej Soli w 2021 roku? Miasto kupi Lagunę i otworzy Centrum Informacji Turystycznej

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Laguna będzie należeć do Nowej Soli. Mariusz Kapała/Gazeta Lubuska
Centrum Informacji Turystycznej będzie działać w przyszłym roku w Nowej Soli. Zakres zadań jest imponujący.

Do tej pory statki Laguna i Zefir pływały po Odrze, dzieląc rzekę w regionie na pół. Zefir był w bardziej północnej części, a Laguna południowej. W 2021 roku wiele się zmieni. Lagunę kupi Nowa Sól, Zefir zostanie wystawiony na sprzedaż. A szef stowarzyszenia Odra dla Turystów, które zawiadowało promocją turystyki wodnej jest już zastępcą dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Rejsy promować będzie nowe Centrum Informacji Turystycznej.

Co się zmieni w Nowej Soli w 2021 roku?

W piątek, 18 grudnia odbyło się spotkanie on-line członków stowarzyszenia Odra dla Turystów. - Podsumowaliśmy dotychczasową działalność stowarzyszenia (2014-2020). Serdecznie podziękowaliśmy panu prezesowi Łukaszowi Kozłowskiemu oraz pracownikom stowarzyszenia za ogromne odrzańskie serducho włożone w budowę produktu turystycznego przez te wszystkie lata. Chylę czoła - napisał prezydent Jacek Milewski na Facebooku. Prezydent przypomniał też o planowanym zakupie przez miasto Laguny.

- Omówiliśmy też perspektywy dalszej odrzańskiej współpracy w nowej rzeczywistości – jeden statek (Laguna) będzie własnością naszego miasta, drugi (Zefir) zostanie wystawiony na sprzedaż. Zadeklarowałem chęć dalszego współdziałania z naszymi odrzańskimi przyjaciółmi w turystycznym wykorzystywaniu Odry. Z całą pewnością Laguna będzie odwiedzać lubuskie porty i przystanie. Zmieniamy formułę, ale bezwzględnie pozostajemy zaprzyjaźnieni z naszą Odrą - zapowiedział Jacek Milewski.

Centrum Informacji Turystycznej w Nowej Soli. Promocja turystyki rzecznej

Operatorem statku i Centrum Informacji Turystycznej, które zostanie otwarte w przyszłym roku w Nowej Soli wskazany został przez prezydenta Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. - Staramy się przygotować do realizacji tych zadań i planów - informuje Grzegorz Rogula, dyrektor MOSiR-u w Nowej Soli.
Centrum Informacji Turystycznej, o którym mowa będzie miało siedzibę w wyremontowanym budynku przy ul. Korzeniowskiego (w porcie nad Odrą. - Na początek zatrudnienie znajdą dwie osoby, które zajmować się będą obsługą rejsów wycieczkowych statkiem tj. obsługą pasażerów korzystających z oferty rejsów po Odrze statkiem Laguna - wyjaśnia dyrektor Rogula.

W Nowej Soli najlepiej na spacer pójść nad Odrę. Nowosolanie...

Pracownicy zajmą się:

 • obsługą pasażera indywidualnego, grup zorganizowanych i firm,
 • promowaniem oferty rejsowej,
 • udzielaniem informacji o rejsach,
 • przyjmowaniem rezerwacji,
 • organizacją rejsów czarterowych,
 • otwartych rejsów tematycznych i eventów na statku,
 • współpracą z przedstawicielami samorządów, branżą turystyczną i innymi organizacjami w zakresie promocji turystycznej Odry i Nowej Soli.

- Równolegle, do obowiązków zatrudnionych tam osób, należeć będzie systematyczna organizacja centrum, to jest cały proces - zaznacza Grzegorz Rogula.

Zadania Centrum Informacji Turystycznej w Nowej Soli

Przygotowano szereg zadań dla przyszłych pracowników Centrum Informacji Turystycznej w Nowej Soli:

 • gromadzenie i opracowywanie danych dotyczących infrastruktury turystycznej Nowej Soli,
 • monitoring i uaktualnianie miejskiego systemu informacji turystycznej,
 • pakietowanie usług turystycznych,
 • organizowanie przestrzeni obsługi turysty,
 • aranżacja rozmieszczenia materiałów promocyjnych dostępnych dla turysty: przewodników, map, folderów informacyjnych, publikacji oraz gadżetów promocyjnych,
 • opracowywanie i prowadzenie strony internetowej zawierającej aktualny katalog produktów turystycznych miasta i regionu oraz obsługa mediów społecznościowych,
 • obsługa turystów indywidualnych oraz grupowych (obsługa bezpośrednia, mailowa i telefoniczna)
 • udzielanie informacji o atrakcjach turystycznych miasta i regionu, noclegach, punktach gastronomicznych, możliwościach transportu, wydarzeniach kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych w mieście i regionie,
 • usługi przewodnickie, organizowanie spacerów po mieście etc.

- Bezpośredni nadzór nad prawidłową realizacją procesu powstawania Centrum Informacji Turystycznej oraz realizacją usług „statkowych” w naszym ośrodku (nad całą działką turystyczną), będzie sprawował wyłoniony w rozstrzygniętym ostatnio konkursie, zastępca dyrektora MOSiR, pan Łukasz Kozłowski - poinformował dyrektor Rogula.

Statek Laguna wrócił do Nowej Soli

Zobacz też wideo: Spływ kajakowy rzeką Odrą przy wysokim stanie wody

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie