Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze skarbem z Mierkowa? Teraz do akcji wkraczają archeolodzy

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Odkryte naczynie znajdowały się w grobie sprzed ok. 2 500 lat.
Odkryte naczynie znajdowały się w grobie sprzed ok. 2 500 lat. LWKZ
W Mierkowie podczas zabawy grupa chłopców znalazła gliniane naczynia z okresu kultury łużyckiej. Co dalej? Teraz pora na archeologów. Przy okazji badacze apelują, aby w przypadku podobnych znalezisk nie wydobywać zabytków, gdyż dla archeologów i historyków ważniejszy jest często kontekst znaleziska niż sam zabytek... Tutaj wysypano z naczynia spopielone ludzkie szczątki.

Jak pisaliśmy kilka dni temu, grupa młodych ludzi bawiła się w budowę bazy. Chcieli stworzyć ziemiankę. W wykupie odnaleźli jednak gliniane naczynia sprzed naszej ery. O znalezisku powiadomili nauczyciela. Naczynia, które odnaleźli w Mierkowie (gmina Lubsko), pochodzą sprzed naszej ery. W jednym z nich znajdowały się zwęglone ludzkie szczątki.

Znaleziska były już wcześniej

Jak wstępnie ustalono dzieci dokonały odkrycia grobu grupy białowickiej kultury łużyckiej z okresu halsztackiego D. W skład grobu wchodził jajowaty garnek będący popielnicą, misa nakrywająca popielnice, duży kubek z taśmowatym uchem, dwa czerpaki oraz naczynie miniaturowe.

Cmentarzysko dotychczas nie było ujęte w wojewódzkiej ewidencji zabytków, podobno jednak w już latach 70. XX w. mieszkańcy Mierkowa natrafiali na zabytki archeologiczne w tym miejscu w trakcie wydobywania piasku.

Zweryfikowanie tych doniesień będzie wymagało przeprowadzenia kwerendy archiwalnej.

Badania na ratunek

Jak inforrmuje archeolog Marcin Kosowicz Grupa białowicka kultury łużyckiej, przez badaczy niemieckich traktowana jako osobna jednostka taksonomiczna (niem. Billendorfer Kultur), funkcjonowała na obszarze dorzecza pomiędzy Łabą, Nysą Łużycką i Odrą od V okresu epoki brązu do początkowych faz okresu lateńskiego (około 800-450 p.n.e.).

Najbardziej znanym stanowiskiem archeologicznym tego ugrupowania są pozostałości osady obronnej w Wicinie oraz liczne cmentarzyska, w tym np. badane ostatnimi czasy cmentarzysko w Żaganiu przy ul. Nowogrodzkiej.

W miejscu odkrycia zostaną przeprowadzone ratunkowe badania archeologiczne finansowane ze środków Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, których głównym celem będzie zabezpieczenie ewentualnych zabytków przeoczonych przez młodych odkrywców oraz naukowe opracowanie odkrytego grobu, w tym badania antropologiczne.
M. Kosowicz

Po pierwsze: nie ruszać

Odkrycie grobu sprzed ok. 2 500 lat w Mierkowie. Dzieci mając świadomość, że natrafiły na coś dawnego, powiadomiły nauczyciela historii z Lubska, który zabezpieczył zabytki oraz miejsce odkrycia i powiadomił służby konserwatorskie.

Niestety w trakcie eksploracji wysypano przepalone szczątki ludzkie, które następnie zebrano do osobnego pojemnika.

I tutaj apel archeologów. W przypadku podobnych znalezisk nie ruszajmy zabytków, poinformujmy naukowców lub władze samorządowe. Kontekst, czyli, jak zabytek jest ułożony, w której warstwie się znajduje, jest ważniejsze niż sam artefakt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto