Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bracia kapucyni są w Nowej Soli już 73 lata. Parafia św. Antoniego od lat jest miejscem patriotycznych wydarzeń

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Kościół św. Antoniego stoi w centrum Nowej Soli od 180 lat.
Kościół św. Antoniego stoi w centrum Nowej Soli od 180 lat. Eliza Gniewek-Juszczak
W sobotę, 12 września przypada 73. rocznica obecności w Nowej Soli Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i Franciszkańskiego Zakonu

W sobotę, 12 września, o godz. 14.00 br. proboszcz Kazimierz Golec zaprasza wszystkich parafian na wspólne ognisko. - Spotkamy się w Rudnie przy ul. Firmowej na Farmie św. Brata Alberta. Każdy przynosi prowiant, do pieczenia na ognisku - zapowiedział proboszcz w ogłoszeniach duszpasterskich.

73 lata braci kapucynów w Nowej Soli

- Ten kościół ma dla nas, ludzi „Solidarności” znaczenie podwójne. To miejsce rozwoju patriotyzmu i wychowania duchowego. Jest bardzo ważne nie tylko dla wszystkich parafian, ale dla całej Nowej Soli. Nowosolanie są mocno zżyci z parafią św. Antoniego - mówiła Gazecie Lubuskiej Danuta Kubicka, szefowa nowosolskiego oddziału „Solidarności”, kiedy w ubiegłym roku kościół obchodził 180. rocznicę poświęcenia.

- Kiedy są ważne uroczystości do kościoła św. Antoniego przyjeżdżają mieszkańcy z odległych parafii w mieście - Danuta Kubicka.

- Cały czas dla wielu parafian nasz kościół jest sercem, do którego się odnoszą - powiedział Gazecie Lubuskiej br. Kazimierz Golec, proboszcz parafii. - Kościół ten jest znakiem rozpoznawczym wspólnoty, która się spotka razem i rozchodzi, aby dawać świadectwo, a potem wraca, aby nabierać nowych sił, do tego potrzebuje sakramentów i wspólnoty, w której się modli i cały rok w niej przebywa.

Z historii kościoła Antoniego w Nowej Soli

Dzisiejszy kościół pw. św. Antoniego należał do ewangelickiego zboru pw. Trójcy Świętej. Konsekracja odbyła się w 1839 r. „Projekt architektoniczny przypisuje się Friedrichowi Augustowi Stulerowi. Zamysł wzniesienia kościoła wspierany był przez pruską rodzinę królewską. Głównym budulcem stała się cegła. Kształt opartej na rzucie prostokąta świątyni zamknięto w charakterystycznym - neoromańskim stylu. Najmocniejszą dominantą całej sylwetki jest smukła wieża. To sześciokondygnacyjna konstrukcja zakończona tarasowo. Do korpusu kościoła przylega pięcioboczna zakrystia.

Wnętrze - jak na protestancką świątynię przystało - opięte zostało dwukondygnacyjnymi emporami, które wspierają się na filarach” - czytamy w historii świątyni na portalu parafii ojców kapucynów. W 1947 r. przejęli oni świątynię, wtedy też nadano wezwanie św. Antoniego.

Więcej o historii zakonu w Nowej Soli przeczytać można na portalu parafii: parafia pw. św. Antoniego

Zobacz też wideo: Powołanie ks. Waldemara Kostrzewskiego

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto