Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie pięknie nad Odrą. Powstaną atrakcje koło mariny w Nowej Soli, Bobrownikach, Siedlisku i Starej Wsi. Koszt to ponad osiem milionów

Redakcja
Nad Odrą w Bobrownikach zawarto umowę na dofinansowanie projektu, w ramach którego powstaną atrakcje turystyczne w Nowej Soli i trzech wsiach w okolicy.
Nad Odrą w Bobrownikach zawarto umowę na dofinansowanie projektu, w ramach którego powstaną atrakcje turystyczne w Nowej Soli i trzech wsiach w okolicy. Urząd Miejski w Otyniu
Prawie sześć milionów złotych otrzymała Nowa Sól i trzy wsie w okolicy. Za te pieniądze powstaną m.in. dwie wieże widokowe, molo i mały park fizyki.

Najpierw specjalnie dla mieszkańców i turystów nadodrzańskich miejscowości zbudowane zostały statki Zefir i Laguna. Powstały małe przystanie i porty nad Odrą. Teraz przyszedł czas i pieniądze na urozmaicenie czterech nadodrzańskich przystani. Trzy to miejsca na wsiach w okolicy Nowej Soli. Czwarte miejsce to nabrzeże w Nowej Soli niedaleko Al. Wolności.

Powiat nowosolski. Co zobaczyć?

Do aktualnych atrakcji powiatu nowosolskiego w 2022 roku dołączą nowe miejsca. O dofinansowanie zadania „Odra dla Turystów 2020 – Lubuskie Przystanie, Obszar L” pisaliśmy wiosną. W poniedziałek, 5 października przyszedł czas na podpisanie umowy pomiędzy urzędem marszałkowskim a Nową Solą, w obecności włodarzy partnerskich gmin. - Wspólnie, w samorządowym porozumieniu, konsekwentnie realizujemy budowę naszego odrzańskiego produktu turystycznego - komentuje Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli, która jest liderem projektu.

Wspólnie, w samorządowym porozumieniu, konsekwentnie realizujemy budowę naszego odrzańskiego produktu turystycznego.

"Obszar objęty projektem charakteryzuje się zbyt mało rozbudowaną bazą rekreacyjną i edukacyjną w obrębie Odry. Występuje tu zbyt mała liczba miejsc, w których turyści mogliby bezpiecznie spędzać czas wolny z poszanowaniem walorów przyrodniczych, zarówno w celach rekreacyjnych, jak również z powodów problemów technicznych. Brakuje rozwiązań, które ułatwiłyby turystom skorzystania z ciekawej oferty turystycznej całego obszaru położonego wzdłuż Odry" - czytamy w komunikacie urzędu marszałkowskiego. Stąd pozytywna decyzja zarządu województwa w sprawie dofinansowania projektu.

Trwa głosowanie...

Czy Odra ma potencjał turystyczny?

Co zobaczyć w Nowej Soli? Powstaną cztery centra edukacyjne nad Odrą

Największe zmiany zajdą w Bobrownikach w gminie Otyń. Na szczycie Białej Góry zbudowana zostanie wieża widokowa o wysokości 30 metrów. Taras widokowy znajdzie się na wysokości 25 metrów. - Przy przystani rzecznej staną m.in. dwie wiaty, będzie miejsce na ognisko z siedziskami, stojaki na rowery, tablica informacyjna i stoły z siedziskami z bali. Wytoczona będzie utwardzona trasa pieszo-rowerowa, która połączy to miejsce z wykonanym w formie schodów z barierką wejściem na Białą Górę i wieżę widokową. Całość będzie miała silne walory edukacji przyrodniczej. 40 miejsc postojowych powstanie za wałem obok przepompowni - informuje urząd miejski w Otyniu.
W Siedlisku powstanie centrum historyczne wokół zamku. A we wsi Stara Wieś w środkowym punkcie Odry będzie centrum geograficzne.

Przystanie nad Odrą. Zadania projektowe

Zadanie 1 (gmina Siedlisko)
Zagospodarowanie terenu w otoczeniu i sąsiedztwie istniejącej przystani rzecznej wraz z edukacją przyrodniczą mieszkańców w Siedlisku, w obszarze przyrodniczym Natura 2000

Zadanie 2 (gmina wiejska Nowa Sól)
Zagospodarowanie terenu w otoczeniu i sąsiedztwie istniejącej przystani rzecznej wraz z edukacją przyrodniczą mieszkańców gminy w Starej Wsi w Gminie Nowa Sól, w obszarze przyrodniczym Natura 2000. Powstanie tu platforma widokowa z lunetą, przez którą będzie można obserwować ptaki.

Zadanie 3 (miasto Nowa Sól)
Zagospodarowanie lewego nabrzeża Odry na odcinku od Al. Wolności do istniejącej przystani w Nowej Soli wraz z edukacją przyrodniczą mieszkańców miasta, w obszarze przyrodniczym Natura 2000. Obok przystani powstanie molo, a także kompleks przyrządów edukacyjnych, m. in. śruba Archimedesa czy koło młyńskie, które będą miały na celu edukację najmłodszych.

Zadanie 4 (gmina Otyń)
Zagospodarowanie terenu w otoczeniu i sąsiedztwie istniejącej przystani rzecznej w Bobrownikach wraz z budową wieży widokowej na Białej Górze i edukacją przyrodniczą mieszkańców w gminie miejsko-wiejskiej Otyń w obszarach przyrodniczych: Natura 2000 i Nowosolska Dolina Odry.
Powstanie tu także podejście do Bukowej Góry – drewniane, proekologiczne, a także cały ciąg komunikacyjny od przystani do wieży. A od drugiej strony, od miejscowości Przytok, wybudowana zostanie droga dojazdowa, do której dołoży się nadleśnictwo.

Celem projektu jest wykorzystanie walorów przyrodniczych na poziomie lokalnym i regionalnym, które przyczynią się do wzmocnienia potencjału gospodarczego i społecznego województwa lubuskiego. Zakłada on ucywilizowanie terenów przyrodniczych wokół czterech przystani.

Projekt „Odra dla Turystów 2020 – Lubuskie Przystanie, Obszar L” będzie kosztował ponad 8 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 wynosi ok. 5 mln 900 tysięcy złotych. Partnerami inicjatywy są obok miasta Nowa Sól i Gminy Otyń również Gminy Siedlisko i Wiejska Nowa Sól. Obszar L w nazwie projektu dotyczy odcinka odry, po którym pływa statek Laguna.

Nowa Sól w deszczu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto