Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ASF W LUBUSKIEM. Afrykański Pomór Świń. Coraz więcej gmin jest zagrożonych wystąpieniem tej śmiertelnej choroby dzików i świń

Redakcja
Wystąpienie afrykańskiego pomoru świń u świń w gospodarstwie  wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną stanowczych działań celem jak najszybszej likwidacji tego ogniska oraz prowadzenia działań mających na celu ustalenie źródła choroby oraz czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw (lub innych podmiotów, np. rzeźni).
Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii
Wystąpienie afrykańskiego pomoru świń u świń w gospodarstwie wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną stanowczych działań celem jak najszybszej likwidacji tego ogniska oraz prowadzenia działań mających na celu ustalenie źródła choroby oraz czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw (lub innych podmiotów, np. rzeźni). Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii pixbay.com
Gminy Zabór, Otyń, Trzebiechów, Bojadła, Kargowa, Nowa Sól, Bytom Odrzański, Siedlisko, Sława i Kolsko znalazły się w aktualnym zasięgu obszarów objętych restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń. Jest kolejna decyzja w tej sprawie Komisji Europejskiej.

W decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej z 25 listopada napisano, że przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików w Lubuskiem oznaczają wzrost poziomu ryzyka występowania tej choroby.

- ASF do województwa lubuskiego przeniósł raczej człowiek niż dzik. Niewiele mówi się również o tym, że nie tylko dziki, ale również inne drapieżniki mogą przenosić ASF przykładem jest wilk, który może przemieszczać się na większe odległości niż dzik - wyjaśnia Michał Kolasiński, instruktor w zarządzie okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu

Gminy oznaczone na czerwono

Na mapie, którą publikuje Główny Inspektorat Weterynarii na swoim portalu, zobaczyć można obszary oznaczone na czerwono, czyli objęte ograniczeniami. Są to gminy: Zabór, Otyń, Trzebiechów, Bojadła, Kargowa, Nowa Sól, Bytom Odrzański, Siedlisko, Sława i Kolsko.

Gminy te wymienia też profil Bezpieczna Zielona Góra, który na Facebooku prowadzi Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta w Zielonej Górze w informacji z 26 listopada o powiększeniu strefy zapowietrzonej o kolejne gminy.
Ukazał się m.in. komunikat Powiatowego Inspektora Weterynarii w Zielonej Górze, który nakazał hodowcom świń informować biuro inspektoratu o powiększeniu lub pomniejszeniu stada (oprócz urodzeń) w ciągu dwóch dni.

W obrębie strefy czerwonej:

  • przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni możliwa po wystawieniu przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu decyzji powiatowego lekarza weterynarii na przemieszczenie świń,
  • po uzyskaniu tych dokumentów świnie przemieszcza się bezpośrednio do innego gospodarstwa lub rzeźni w obrębie tej strefy,
  • nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem muszą być zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii,
  • istnieje możliwość zgromadzenia świń przemieszczanych do rzeźni w miejscu przeznaczonym na skup zwierząt lub przeznaczonym na targ; miejsce to musi znajdować się na obszarze objętym ograniczeniami; takie przemieszczenie jest możliwe po uzyskaniu pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii (należy wcześniej złożyć do niego wniosek o wydanie pozwolenia).

Zwiększone obszary ochronne

  • Obszary oznaczone na żółto, czyli strefy ochronne to w województwie lubuskim: gminy Szlichtyngowa i Wschowa w powiecie wschowskim, gminy Kożuchów i Nowe Miasteczko w powiecie nowosolskim, gminy Babimost, Sulechów, Czerwieńsk, Świdnica i Nowogród Bobrzański w powiecie zielonogórskim, powiat miejski Zielona Góra, gminy Niegosławice, Brzeźnica, Szprotawa, część gminy Żagań położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12, część gminy Małomice położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 w powiecie żagańskim, gminy Zbąszynek, Szczaniec, Świebodzin i Skąpe w powiecie świebodzińskim;
  • w województwie dolnośląskim: gminy Głogów z miastem Głogów, Pęcław, Jerzmanowa i Żukowice w powiecie głogowskim, gminy Gaworzyce, Grębocice i Radwanice oraz część gminy Przemków położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 w powiecie polkowickim, gmina Niechlów w powiecie górowskim;
  • w województwie wielkopolskim: gmina Wijewo i Włoszakowice w powiecie leszczyńskim, powiat wolsztyński, gmina Zbąszyń w powiecie nowotomyskim, gminy Rakoniewice i Wielichowo w powiecie grodziskim.

W strefie ochronnej wszystkie odstrzelone dziki są poddanie badaniom. Hodowcy trzody chlewnej muszą stosować maty dezynfekcyjne na wjazdach na teren gospodarstwa i wyjazdach z nich.

Sytuacja monitorowana na bieżąco

Z raportu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wlkp. z 26 listopada 2019 r. wynika, że nadal do przeszukiwań lasów angażowane jest wojsko. - Sytuacja na bieżąco monitorowana przez służby, straże, inspekcje oraz jednostki
samorządu terytorialnego - czytamy w raporcie.

Co zrobić, jeśli znajdziemy padłego dzika? Informacje Głównego Inspektora Weterynarii

  • Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
  • Powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
  • Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy.
  • W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

Należy pamiętać

Osoba, która miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania; znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Trwa głosowanie...

Czy ASF spowoduje podwyżkę cen wieprzowiny w sklepach?

ZOBACZ TEŻ

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń!

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii
[sndv]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: ASF W LUBUSKIEM. Afrykański Pomór Świń. Coraz więcej gmin jest zagrożonych wystąpieniem tej śmiertelnej choroby dzików i świń - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto