Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 najciekawszych wycieczek samochodem z Nowej Soli na Dolny Śląsk. Tam warto pojechać na długi spacer

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Jezioro Modre. Piękne widoki z miejsc na Dolnym Śląsku. Zobacz więcej w galerii >>>>>
Jezioro Modre. Piękne widoki z miejsc na Dolnym Śląsku. Zobacz więcej w galerii >>>>>Eliza Gniewek-Juszczak
Najlepiej wybrać się rankiem, aby mieć jak najwięcej czasu na spacerowanie, a wyjeżdżając wcześniej , można też liczyć na puste trasy co przyspieszy dojazd, bez używania niedozwolonej prędkości. Zatem wsiadamy do auta rano, bierzemy dzieci i psa, jeśli mamy psa i dzieci. Można jechać ze znajomymi, można samemu. Zobaczcie siedem propozycji wycieczek z Nowej Soli.

Z Nowej Soli można wybrać się na przykład na osiem takich wycieczek. Kiedy podzielicie to na osiem tygodni, na koniec zastanie Was połowa wakacji. Zdążycie zwiedzić dużo miejsc i odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody, niepowtarzalnych, chyba, że w niektóre miejsca wybierzecie się drugi lub trzeci raz, co też jest możliwe, bo warto tam jeździć.

1. Sky walk Świeradów - Zdrój. Jak dojechać z Nowej Soli?

Ma to być najwyższa wieża widokowa w Polsce. Ścieżka w chmurach Sky Walk Świeradów - Zdrój robi wrażenie, a widoki z niej zapewne zapierają dech. Oficjalne otwarcie w czwartek, 3 czerwca.
Zobacz to miejsce na mapie. Google Maps proponują dwie drogi dojazdu. To zaledwie 130 kilometrów w jedną stronę.

2. Pogórze Kaczawskie. Wilcza Góra zwana Wilkołakiem.

104 km, ok. 1,5 godziny drogą przez Kożuchów.
Wejście na wilkołaka prowadzi z parkingu przy drodze pomiędzy Złotoryją a Wilkowem. Wilkołak to wygasły wulkan i działająca kopalnia bazaltu. Góra liczy 367 metrów n.p.m.

Są tablice ostrzegające o jakich porach odbywają się strzelania do skał i wtedy zabronione jest zbliżanie się. W pozostałych godzinach jest spokojnie. Samą Wilczą Górę zobaczymy tylko z dołu, a i tak zrobi wrażenie, tak jak samo dojście do niej aleją dzikich czereśni (warto przyjechać latem, owoce są przepyszne), a potem wspinać się ścieżkami w górę wśród innych drzew.
Po drodze trafimy na Wilczą Jamę i Niedźwiedzią Jamę oraz Skalny Wodospad.

Wilkołak jest dzisiaj jeszcze bardziej groźny niż kiedyś. Góra może się bowiem zawalić. Część już się obsunęła. Drogi na szczyt są zagrodzone.

Spacer z wózkiem dziecięcym, lub psem jak najbardziej tędy wskazany.
Blisko mamy do Złotoryi, którą warto odwiedzić, kiedy będzie znów można bezpiecznie chodzić w tłumie i znów będą otwarte atrakcje. Warto zapamiętać Muzeum Złota i wieżę widokową. W centrum miasta są pyszne tosty, jak za dawnych lat, albo i lepsze.
Jeśli został Wam czas, a nie jest jeszcze ciemno, można zatrzymać się nad kąpieliskiem. Jest po drodze do Zielonej Góry ze Złotoryi. Ładne miejsce, warte uwagi też inną porą roku, niż latem. Są ścieżki wokół jeziorka. I widoki warte uwagi.

3. Pogórze Kaczawskie. Jerzmanice Zdrój – Krucze Skały

100 km, ok. 1,5 godziny jazdy
Kruczych Skał nie brakuje na Dolnym Śląsku, ale nam chodzi o miejsce w Jerzmanicach Zdroju. W tej miejscowości znajduje się zakład poprawczy, jeśli to może być jakimś odróżnieniem. Jadąc od Zielonej Góry trzeba go minąć i kierować się na dawną stację kolejową. Tam jest miejsce przy torach na zaparkowanie samochodu. A skały znajdują się tuż za torami.

To nie jest uczęszczane miejsce, chociaż takim kiedyś było, gdy drugi człon nazwy miejscowości – Zdrój – wskazywał na uzdrowisko. W okolicy miejscowości nie brakowało punktów widokowych i ścieżek.

Skały z dołu nie robią jeszcze takie wrażenia, jak spacer ich szczytem. Trzeba się najpierw wspiąć po stromych schodach. Są z prawej strony, patrząc od strony stacji. Z wózkiem dziecięcym nie da się tędy wspiąć. Pies może mieć trudności.
Piaskowiec, z którego powstały te skały, ma 90 milionów lat. Taki wiek robi wrażenie, ale jeszcze piękniej jest spojrzeć z góry lub dopatrywać się kształtów w skałach.

Na samym dole jest miejsce po źródełku św. Jadwigi. Interesujące wejście, wykute w skale i ozdobione kolumienkami, niestety w środku kryje tylko śmieci.

Na koniec warto chwilę spojrzeć na dawną stację kolejową. Dworzec był przepiękny, niewiele z tej okazałości zostało, ale to też robi wrażenie.

3. Wleń. Zamek Lenno

120 km. ok. 2 godz. Trasa np. przez Kożuchów, Szprotawę, Bolesławiec, Lwówek Śląski.
Zamek Lenno jest nieczynny z powodu pandemii od 7 listopada 2020 r. do odwołania, ale trasy dookoła są spacerowe. Na zdjęciach w galerii zobaczycie, jak to miejsce wygląda. Może wybierzecie się do środka ruin z piękną wieżą widokową latem. Po drodze na szczyt z zamkiem są zabudowania innego zabytkowego obiektu, w którym powstała kawiarnia. Jest też zabytkowy kościół św. Jadwigi oraz rezerwat przyrody Góra Zamkowa.

O zamku Lenno mozna poczytać tutaj: zameklenno.pl.
Do zamku dojdziemy spokojnym krokiem. Nie jest stromo. Można przejść się z psem i wybrać się z wózkiem dziecięcym.
Jeśli lubicie senne miasteczka, w których rządzi duch przeszłości, można pospacerować też po rynku miasta Wleń.
Po drodze można zatrzymać się w Lwówku Śląskim i obejrzeć starówkę oraz mury obronne.

Zobacz też: Lubuskie. Zamki, pałace i dwory Ziemi Lubuskiej - Pałac w Bieczu

5. Rudawy Janowickie – Sokolik – Szwajcarka

Trasa: ok. 170 km, czas ok. 2 godz. Najszybciej można dojechać S3 przez Legnicę, Jawor, aż do Jaromierza, tam skręcamy na Janowice Wielkie.
W paśmie górskim Rudawy Janowickie znajdziemy Góry Sokole, czyli m.in. Krzyżną Górę (654 m n.p.m.) i Sokolik (623 m n.p.m.). Parkingu szukamy w okolicy miejscowości Karpniki, za Janowicami Wielkimi.

Od Karpnik idziemy żółtym szlakiem w kierunku szczytów. Po drodze mijamy drewniane schronisko Szwajcarka, można tutaj napić się herbaty. Z tego miejsca idziemy w kierunku Husyckich Skałek. Szlaki są oznakowane. Pójść można na Krzyżną Górę lub Sokolik z widokową platformą i żeliwnymi schodkami, albo do obu miejsc. Pachnie las. Skały robią wrażenie. Trasy są przyjemne. Można jechać z wózkiem, prowadzić psa, ale wtedy nie wspinamy się na skałki.

Zobacz też: Lubuskie. Zamki, pałace i dwory Ziemi Lubuskiej - Pałac Luboszyce

6. Perła Zachodu – wieża mieszkalna – Siedlęcin

Trasa: 120 km, ok. 2 godz. Można jechać przez Kożuchów, Szprotawę, Bolesławiec, Lwówek Śląski.

Przepiękne miejsce. Perła Zachodu to schronisko nad Jeziorem Modrym, wybudowane na krawędzi urwiska. O tym miejscu można przeczytać na portalu karkonosze.pl
Wspaniała trasa spacerowa nad jeziorem wśród lasu. A ten mostek przez jezioro w sam raz na pamiątkowe zdjęcia. Bez problemu przejdziecie się z wózkiem lub z psem.

Do gościńca i trasy spacerowej prowadzi wąska droga. Jeśli macie obawy, czy miniecie się z innym samochodem, a zawrócić się nie da, to auto można zostawić wcześniej i wybrać się tędy po prostu na dłuższy spacer.

Niedaleko, ale ta, już lepiej podjechać samochodem, jest zabytkowa wieża. To jeden z najważniejszych średniowiecznych zabytków w Polsce. Jeśli będzie zamknięty z powodu pandemii koronawirusa to można chociaż z zewnątrz obejrzeć to miejsce. Poczytać o tym miejscu można portalu wieży tutaj: wieża książęca Zdjęcia ze środka są w naszej galerii.
Oczywiście, to obrzeża Jeleniej Góry, gdzie można kupić coś do jedzenia na wynos. Jeśli chcecie uniknąć większego miasta, warto zabrać ze sobą kanapki.

7. Kolorowe jeziorka

Trasa: Ok. 150 km, dojazd ok. 2 godziny. Można jechać S3 przez Legnicę, Jawor w okolicy Bolkowa wjeżdżamy na drogę nr 5, jedziemy do Marciszowa, z którego kierujemy się do Wieściszowic.

Od parkingu (jest ich pięć, są strzeżone) nie jest daleko. Idzie się lasem. Jesteśmy w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Zobaczymy cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne. „Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka” – czytamy na portalu www.kolorowejeziorka.pl.

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Park Odry będzie nową atrakcją w Nowej Soli. Zobacz stan prac

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto