Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 maja rynek pracy otwierają Niemcy. Poznaj swoje prawa i obowiązki

Urszula Michałowska
Brama Brandenburska w Berlinie
Brama Brandenburska w Berlinie Jolanta Paczkowska
Od pierwszego maja Polacy będą mogli rozpocząć w Niemczech pracę, bez potrzeby załatwiania zezwolenia. Tego dnia przestanie obowiązywać "Traktat Akcesyjny" z 2003 roku. Warto znać swoje prawa i obowiązki przed wyjazdem.

Od pierwszego maja polscy pracownicy nie będą już potrzebowali załatwiania specjalnych zezwoleń na pracę, a polskie firmy będą mogły świadczyć w Niemczech usługi korzystając z unijnej swobody świadczenia usług na podstawie art. 56 Traktatu o Funkcjonowaniu EU. Od 30 kwietnia przestaje bowiem obowiązywać "Traktat Akcesyjny" z 2003 roku, czasowo ograniczający dostęp ośmiu państw przystępujących do UE w 2004 roku.

Jadąc do pracy w Niemczech, należy ze sobą zabrać:
ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, podanie o prace i CV w języku niemieckim, świadectwa i dyplomy przetłumaczone na język niemiecki i uwierzytelnione w Polsce. Należy również ze sobą zabrać formularz U2 z Urzędu Pracy w Polsce, to dokument zachowujący prawo do pobierania zasiłku w innym państwie członkowskim na okres 3 miesięcy, dokument ten jest wydawany w języku urzędowym państwa docelowego i nie należy go tłumaczyć.

Na każdej osobie przybywającej w Niemczech dłużej niż siedem dni spoczywa obowiązek meldunkowy niezależnie od tytułu i celu przyjazdu.

W celu zalegalizowania pobytu w Niemczech jest również konieczne posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, bez ubezpieczenia nie można zarejestrować się też w żadnym urzędzie pracy. W niemieckim urzędzie pracy może się zarejestrować każdy polski obywatel szukający
pracy w Niemczech, ale jeżeli nie ma uregulowanej sprawy pobytu okres poszukiwania pracy dotyczy tylko trzech miesięcy.

Pobyt w Niemczech dłuższy niż 90 dni bez uregulowania pobytu jest równy wykroczeniu i może doprowadzić do wydalenia i zakazu wjazdu z tego kraju.

Rejestracja w niemieckim urzędzie pracy również się wlicza do ewentualnego stażu zasiłkowego.
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech nabywa się po dwóch latach objętych ubezpieczeniem i przepracowanych minimum 360 dniach kalendarzowych. Wysokość zasiłku i okres jego pobierania zależy od ostatnio osiąganych dochodów oraz sytuacji rodzinnej.
Pozwolenia na pobyt się dokonuje planując pobyt dłuższy niż trzy miesiące. Sprawy związane z pobytem załatwia się w urzędzie do spraw cudzoziemców Auslanderbehörde.

Czytaj dalej >>>>>>>

Na wizytę w tym urzędzie należy przygotować: ważny dowód lub paszport, dwa zdjęcia paszportowe, dowód ubezpieczenia zdrowotnego, potwierdzenie zameldowania Anmeldebstätingung, dowód posiadania środków finansowych (studenci i bezrobotni muszą sobie zapewnić 700 euro na miesiąc), świadectwo zdrowia zezwalające na pobyt Gesundheitszeugnis für Aufenthaltserlaubnis (płatne). Świadectwo o niekaralności führungszeugnis, świadectwo to można załatwić w konsulacie polskim.

Każdy legalnie zatrudniony w Niemczech musi posiadać pisemną umowę o pracę. W ciągu miesiąca od rozpoczęcia pracy pracodawca powinien przedstawić pisemnie oświadczenie o warunkach pracy. Niemiecki pracodawca ma prawo zatrudnienia na okres próbny od 2 tygodni do 6 miesięcy. Informacja o prawach pracowników znajduje się na stronie: http://www.bmas.de/portal/34856/arbeitsrecht.html

W Niemczech nie ma ustalonego minimalnego wynagrodzenia. Informacja dotycząca wynagrodzeń poszczególnych zawodów jest dostępna na stronach: http://www.lohnspiegel.de/main
http://www.boeckler.de/275.html

W Niemczech ustawowo jest ustalony dzienny i tygodniowy wymiar pracy i wynosi on 10 godzin dziennie lub 60 godzin tygodniowo, po 6 godzinach pracy należy się 30 minut przerwy, po 9 godzinach 45 minut przerwy. Za prace w nadgodzinach się należy dodatek 25%, 50%, 75% stawki podstawowej.

Tekst ustawy znajduje się na stronie: http://www.bmas.de/portal/13214/arbzg.html

Praca w Niemczech wymaga zdyscyplinowania, solidności i szacunku do przełożonych. Nie zapominajmy, że wyjeżdżając do pracy w innym państwie jesteśmy wizytówką naszego kraju. Nie przynośmy Polsce wstydu.

Więcej na stronie Wiadomości24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto