Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wanda Winczaruk w żagańskim klubie Czarnej Dywizji! Piękne wspomnienia o ludziach tworzących miasto!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
W środę 24 maja 2023 w klubie Czarnej Dywizji spotkali się miłośnicy lokalnej historii. Na wspomnienia o ludziach tworzących miasto zaprosił dr Wiesław Chłopek, major w stanie spoczynku i kustosz Izby Tradycji Czarnej Dywizji. Wanda Winczaruk przygotowała dosyć zaskakujące zestawienie, od naukowców, aż do ludzi sprzątających nasze otoczenie.

Wanda Winczaruk sama jest jedną z osób tworzących Żagań, a z całą pewnością jego tożsamość. To była przewodnicząca Rady Miasta Żagań, dziennikarka, miłośniczka historii. Na spotkanie w klubie wojskowym Czarnej Dywizji została zaproszona przed dra Wiesława Chłopka, prowadzącego cykliczne (raz w miesiącu) spotkania z regionalistami w klubie, pod egidą wojskowej biblioteki. Do tej pory mogliśmy poznać historię wyremontowanego klubu, poznać wspomnienia żołnierzy biorących udział w zagranicznych misjach oraz posłuchać opowieści Marka Łazarza, dyrektora Muzeum Obozów Jenieckich, o faktach i mitach dotyczących Wielkiej Ucieczki.
Kolejne spotkanie odbędzie się 22 czerwca 2023 o godz. 17.00. Tym razem o żagańskich wykopaliskach i znalezionych artefaktach będą opowiadać Mirosław Walczak i Krzysztof Dulski. Będzie też można zobaczyć niektóre artefakty, które nie zostaną w Żaganiu, ponieważ w mieście nie ma muzeum. Pamiątki z Żagania trafiają m.in. do Zielonej Góry, Żar, czy Szprotawy.

To oni tworzyli Żagań

Pierwszą postacią, o której wspominała Wanda Winczaruk jest Piotr Gubernator, który w czerwcu 2023 roku skończy 99 lat. Jest strażnikiem naszej miejskiej pamięci i prezesem jest koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Żaganiu. Interesuje się nie tylko historią, ale również dzisiejszymi czasami i zmianami, jakie zachodzą wokół nas. Chętnie spotyka się z dziećmi i młodzieżą. Pan Piotr jako młody człowiek przeszedł cały szlak bojowy, a do zrujnowanego Żagania trafił zaraz po wojnie. Jak sam wspominał, było to opustoszałe miasto duchów. Mimo bardzo ciężkich przeżyć jest człowiekiem pogodnym i bardzo życzliwym dla innych ludzi. Za swoje zasługi otrzymał wiele odznaczeń, ale jednym z najważniejszych jest tytuł "Żaganianina Roku".
Obok Piotra Gubernatora Wanda Winczaruk w swoim zestawieniu umieściła też Ślązaka Piotra Pozora, byłego piłkarza legendarnego składu piłkarskiego Czarnych Żagań, który obecnie mieszka z żoną w Belgii. Był on człowiekiem, który miał ogromny wpływ na integrację społeczeństwa Żagania i wybuch patriotyzmu lokalnego.
Józef Mąkowski był legendarnym nauczycielem w LO im. Stefana Banacha w Żaganiu. Był znakomitym tłumaczem języka francuskiego i uczestnikiem misji w Wietnamie. Zginął tragicznie w wypadku.
Jan Bandrowski był człowiekiem, który nadawał miastu koloryt. Nazywany był "Jasiem od krzyża". Niestety, nie udało się prześledzić jego historii. Zmarł w samotności, a w jego pogrzebie brały udział jedynie panie z Ośrodka Pomocy Społecznej.

Aktor żagańskich scen w serialu Czterej pancernii pies

Kazimierz Malesza został wypatrzony przez filmowców jako dzieciak. Był brudny po zbieraniu grzybów w lesie, co sprawdziło się w scenach wojennych. Zagrał w 6. odcinku serialu, jako chłopiec prowadzący wojsko. Później mógł zrobić aktorską karierę, ale nie chciał. Nie miał też ochoty na naukę. W końcu wylądował w OHP, a potem ruszył nad morze, gdzie trafił do pracy w stoczni.

Pierwszy fotograf w Żaganiu

Pierwszym fotografem był Stanisław Dyliński, który obwieszony aparatami robił zdjęcia ludziom wchodzącym do parku. Zrobił ogromną ilość zdjęć mieszkańcom miasta.
Konstanty Kozak trafił do Żagania po więzieniu NKWD. Ważył 36 kg, przy wzroście 180 cm. Tu poznał żonę, która była więźniarką niemieckiego obozu, w którym robiono na niej eksperymenty medycznie. Mimo strasznych przeżyć oboje byli bardzo pogodnymi i życzliwymi ludźmi. Pracowali w Wełnie.
Kazimiera Glanc zbierała pieniądze na remont żagańskiego pałacu i organizowała życie kulturalne mieszkańcom Żagania. Jej "dzieckiem" były na przykład potańcówki w parku.
Pierwszym proboszczem i opiekunem zabytków był ksiądz Alojzy Grucel.
Ostatnią wspomnianą osobą była Władysława Krygier, pracownica oczyszczania miasta i opiekunka pawi w żagańskim parku.

Wanda Winczaruk przekonała zebranych, że każdy z nas jest ważny i ma w społeczeństwie swoją rolę do odegrania. Każdy jest wart wspomnienia i uhonorowania. Nawet gdy się wydaje, że jest mało ważnym trybikiem.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto