MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza egzaminacyjny maraton. W Lubuskiem do matury przystąpi ponad 6 tysięcy uczniów

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dziś maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Następnie będą musieli zmierzyć się z matematyką i językiem obcym. Dodatkowo każdy z nich musi zdać dwa egzaminy ustne. Obowiązkowy będzie również jeden pisemny egzamin na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu.

W tym roku do matury przystąpi ponad sześć tysięcy absolwentów lubuskich szkół ponadpodstawowych. Tradycyjnego połamania piór oraz dobrze napisanych egzaminów wszystkim maturzystom życzył Lubuski Kurator Oświaty. Jak podkreślał - jest to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka, które stanowi symboliczne podsumowanie dotychczasowej edukacji.

Niech jasny i otwarty umysł, lekkie pióro oraz odrobina szczęścia pozwolą wam wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności zdobyte podczas ostatnich lat nauki. Przy tej okazji dziękuję również dyrektorom i nauczycielom za wysiłek włożony w przygotowanie młodzieży do egzaminu maturalnego. Jest on uwieńczeniem państwa trudu, niech więc również i jego wyniki będą powodem do dumy i zadowolenia. Rodzicom tegorocznych maturzystów życzę wiele satysfakcji z osiągnięć dzieci, które dzięki państwa wsparciu mogą realizować swoje marzenia - napisał Mariusz Biniewski.

Na pierwszy ogień idzie język polski

Siódmego maja, punktualnie o godzinie dziewiątej, maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu obowiązkowego – języka polskiego - zdawanego w części pisemnej na poziomie podstawowym. Ósmego maja odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a dziewiątego maja przeprowadzony będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzaminy pisemne będą przeprowadzane w dwóch turach:

  • porannej - od godziny 9:00
  • popołudniowej - od godziny 14:00

Przedmioty obowiązkowe i dodatkowe

W tym roku na maturze absolwenci muszą obowiązkowo przystąpić do egzaminów w części pisemnej z: języka polskiego, języka obcego oraz matematyki na poziomie podstawowym, a także do egzaminów w części ustnej z języka polskiego oraz języka obcego bez określania poziomu. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości muszą obowiązkowo przystąpić także do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Mogą również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie. Maturalny maraton potrwa do końca maja.

  • część pisemna – od 7 do 24 maja
  • część ustna – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja

Dwie formuły egzaminu maturalnego

Tegoroczny egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego, absolwenci 5-letniego technikum, absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej przystąpią do egzaminu w Formule 2023, natomiast absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu w Formule 2015. Podział ten jest konsekwencją przeprowadzonej w 2017 roku reformy szkolnictwa likwidującej gimnazja.

Jakie wymagania na tegorocznej maturze?

Tegorocznych maturzystów obowiązywać będą wymagania egzaminacyjne obniżone o ponad dwadzieścia procent, które zostały wprowadzone ze względu na częściowe zdalne nauczanie spowodowane z pandemią koronawirusa. Nie będzie również progu trzydziestu procent na egzaminie z przedmiotu dodatkowego. Jak w latach ubiegłych wymagane będzie jedynie przystąpienie do jednego egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Co można zabrać ze sobą na egzamin?

W przypadku matury bardzo istotne jest przyswojenie wiedzy. Ale nie tylko, bo ważne są również kwestie organizacyjne, o których muszą pamiętać uczniowie przystępujący do egzaminów. Inaczej nie zostaną wpuszczeni na salę egzaminacyjną. Aby przystąpić do matury należy mieć przy sobie dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport. Uczeń musi mieć też długopis lub pióro z czarnym wkładem. Zabronione są natomiast wszelkie urządzenie elektroniczne, czyli telefony komórkowe, tablety, smartwatche, laptopy, a także notatki, książki czy jedzenie.

Wyniki matur zostaną ogłoszone w lipcu

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do dziewiątego lipca. Tego samego dnia ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza egzaminacyjny maraton. W Lubuskiem do matury przystąpi ponad 6 tysięcy uczniów - Gazeta Lubuska

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto