Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. dr hab. Piotr Jedynak 307. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Czteroletnią kadencję rozpocznie 1 września 2024 roku

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Prof. dr hab. Piotr Jedynak 307. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Prof. dr hab. Piotr Jedynak 307. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Archiwum UJ
W czwartek 25 kwietnia 2024 roku został wybrany 307. rektor najstarszej uczelni w Polsce. Wyboru dokonało Kolegium Elektorów, składające się z 238 osób reprezentujących wszystkich członków uniwersyteckiej wspólnoty. Prof. dr hab. Piotr Jedynak został wybrany rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego na kadencję 2024-2028, którą rozpocznie 1 września 2024 roku.

Większość Kolegium Elektorów stanowią nauczyciele akademiccy z tytułem profesora lub stopniem doktora habilitowanego. Pozostałe osoby uprawnione do głosowania to przedstawiciele reprezentujący innych nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów i pracowników administracji.

Przed wyborami prof. Piotr Jedynak – do tej pory prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej – był jednym z czworga kandydatów na urząd rektora, obok prof. Armena Edigarian, prof. Tomasza Grodzickiego i prof. Doroty Malec.

Prof. Jedynak odbył spotkania przedwyborcze – m.in. z elektorami i członkami wspólnoty uczelni, Samorządem Studentów UJ, Radą Klimatyczną i Towarzystwem Asystentów; wszyscy kandydaci wzięli również udział w debacie ogólnouczelnianej 17 kwietnia br.

- Serdecznie gratuluję prof. Piotrowi Jedynakowi, który został dzisiaj wybrany na urząd rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego na kadencję 2024-2028. Wierzę, że najstarsza polska uczelnia pod Pana kierownictwem będzie nie tylko z powodzeniem realizowała wszystkie zamierzone plany badawcze, dydaktyczne i organizacyjne, ale pozostanie dla całego polskiego szkolnictwa wyższego przykładem autentycznej wspólnoty akademickiej – powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel po wyborze elekta rektora.

Spotkanie rektora elekta z dziennikarzami

- W kampanii wyborczej w br. brało udział czworo kandydatów – to jest rzadkość jak na specyfikę szkolnictwa wyższego w Polsce. W innych uniwersytetach kandydatów jest zwykle dwóch, czasami nawet jest tylko jeden, więc zwyciężyć w takiej rywalizacji z bardzo dobrymi konkurentami: moją koleżanką i kolegami prorektorami nie był łatwo. Podkreślałem już wcześniej, że ostatnie dwa miesiące to były najbardziej pracowicie spędzone dwa miesiące w moim życiu zawodowym, ponieważ wymagania tej kampanii wyborczej związane z różnymi debatami i spotkaniami powodowały, że w jednym tygodniu trzeba było dyskutować o kwestiach ochrony klimatu środowiska, a w innym tygodniu o kwestiach sytuacji zawodowej asystentów i adiunktów w uniwersytecie, więc biorąc pod uwagę, że w tej kadencji pełnię funkcję prorektora ds. polityki kadrowej i finansowej, wiele zagadnień z tej kampanii wyborczej nie było mi bliskich, ale bardzo dużo się nauczyłem i to jest taki optymistyczny punkt tej kampanii, ponieważ wyzwania stojące przed uniwersytetem i całym szkolnictwem wyższym w Polsce są duże. My mamy aspiracje zdecydowanie przewyższające nasze obecne miejsca w rankingach, chcemy być jak najlepszym uniwersytetem badawczym, ale równocześnie stawiamy na wysoką jakość kształcenia oraz chcemy być otwarci na nowości – mówił rektor elekt UJ prof. Piotr Jedynak.

Nowy rektor wskazał również kluczowe inwestycje, które powinny zostać zrealizowane przez uczelnię. Wśród nich znalazła się przede wszystkim budowa akademika na Ruczaju, który miałby zapewnić 400 miejsc. Kolejnym priorytetowym zadaniem jest również dokończenie Centrum Kultury Rotunda, a także remont dwóch wydziałów znajdujących się w centrum Krakowa: Wydziału Polonistyki i Wydziału Filozoficznego. Ponadto nowo wybrany rektor nawiązał również do możliwości ograniczenia programu studiów do czterech dni w tygodniu. Ma to związek z podejmowaną przez studentów pracą dorywczą. Rektor elekt podsumował, że kluczowym zadaniem uczelni jest utrzymanie jak najlepszych warunków pracy i studiowania: - Ludzie są najważniejsi – mówił.

307. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Piotr Jedynak ukończył zarządzanie i marketing w Akademii Górniczo-Hutniczej i międzywydziałowe studia doktoranckie w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W 1998 roku, po obronie doktoratu, związał swoją przyszłość z Uniwersytetem Jagiellońskim, rozpoczynając pracę na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (WZiKS UJ), którego pracownikiem jest do dziś. W swojej karierze uniwersyteckiej pełnił szereg funkcji, w tym m.in. kierownika Katedry Systemów Zarządzania, zastępcy dyrektora, a później dyrektora Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania (do 2014 roku Instytutu Ekonomii i Zarządzania), a także dziekana WZiKS UJ. Od 2020 roku jest prorektorem UJ ds. polityki kadrowej i finansowej.

Rektor elekt UJ, będąc profesorem nauk ekonomicznych, zajmuje się takimi zagadnieniami, jak zarządzanie ryzykiem, zarządzanie strategiczne i zarządzanie w szkolnictwie wyższym. Jak przyznaje, pełnienie funkcji w Uniwersytecie Jagiellońskim potrafi godzić z podstawowymi zadaniami nauczyciela akademickiego, którymi są prowadzenie badań naukowych, publikowanie oraz zajęcia ze studentami. Praca w zawodzie nauczyciela akademickiego jest dla niego źródłem ogromnej satysfakcji i spełnienia.

Prof. Piotr Jedynak jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Jagiellońskiego Centrum Innowacji oraz członkiem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, był członkiem Rad Szkół Doktorskich Nauk Społecznych oraz Nauk Humanistycznych, Zespołów Sterujących Priorytetowych Obszarów Badawczych FutureSoc i Antrophocene, a także Rady Programowej Inicjatywy Doskonałości Uczelnia Badawcza. Był pełnomocnikiem Zarządu ds. restrukturyzacji i systemów zarządzania w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Krakowie, doradcą organizacyjnym w zakresie projektowania, implementacji i doskonalenia systemów zarządzania, a także audytorem certyfikującym systemy zarządzania licznych przedsiębiorstw międzynarodowych i krajowych, w tym m.in. w Toyota Tsusho Europe, British Telecom, Alfa Laval, Polskich Portów Lotniczych, czy Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Nowo wybrany rektor UJ jest autorem ok. 150 publikacji naukowych, w tym autorem lub współautorem 12 monografii. Redaktor naukowy serii wydawniczych Contemporary Management & Marketing Dilemmas oraz Comprehensive Management Issues. Współtwórca programu podwójny dyplom z Reutlingen University ESB Business School. Wypromował 4 doktorów oraz ok. 200 magistrów i licencjatów. Był recenzentem w ok. 20 przewodach doktorskich i habilitacyjnych oraz postępowaniach o tytuł profesora.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto