Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowite Wzgórza Dalkowskie. Prastare lasy i wąwozy. Tu były święte miejsca Słowian

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szukacie ciekawego miejsca na popołudniową lub weekendową wycieczkę? Polecamy okolice Wzgórz Dalkowskich. To zaledwie kilkanaście kilometrów od Głogowa.

Spis treści

Ciekawy pomysł na weekendową wycieczkę? Odwiedź Wzgórza Dalkowskie

Miłośnicy wyjazdów w ciekawe miejsca oraz wędrówek po lasach i wzniesieniach wcale nie muszą jechać daleko na południe Dolnego Śląska, aby znaleźć interesujące, górzyste lokacje. Zaledwie kilkanaście kilometrów od Głogowa znajdziecie niewielką miejscowość Dalków, wokół której wznoszą się Wzgórza Dalkowskie. To idealne miejsce na weekendowy, czy popołudniowy wyjazd.

Dalków z dawnym pałacem i pięknym parkiem

Wybierając się w to miejsce niekoniecznie musicie być miłośnikami chodzenia po górzystym terenie. W sercu samego Dalkowa znajduje się piękny park położony obok dawnego pałacu. Sam budynek nie jest dostępny dla zwiedzających, ale jego właściciele od lat próbują podnieść obiekt z ruiny. Wymieniono już dach, teraz trwa wymiana okien. Ostatecznym ich celem jest zaś całkowita odbudowa pałacu.

Niemniej jednak sam przypałacowy park to również świetne miejsce na spacer. Posadzonych jest w nim wiele krzewów i drzew, a część z nich już teraz zaczęła kwitnąć. Obok znajdują się też Ogrody Zmysłów, które już niedługo znów wypełnią się kolorowymi i pachnącymi kwiatami.

Ogród parkowy można zwiedzać za darmo (nie można tam jednak wejść z psami). Ogrody zmysłów obecnie otwierane są po wcześniejszym umówieniu (tel. 663 436 260). Wstęp w cenie 12 zł/10 zł.

Zobacz także:

Dalkowskie Jary - prastare lasy i wąwozy

Dla osób, które lubią czas na łonie natury spędzać nieco aktywniej, interesująca na pewno będzie wyprawa w Dalkowskie Jary. To chroniony obszar przyrody, w którym znajdziecie jeszcze pozostałości prastarej puszczy, rosnącej na wzgórzach. Wśród drzew wiją się robiące spore wrażenie wąwozy, a wszystko to można zobaczyć idąc przygotowanymi wcześniej szlakami prowadzącymi na szczyty leśnych wzgórz i pagórków.

Przed II wojną światową, część tych lasów należała do właścicieli dalkowskiego pałacu. W lesie wciąż można znaleźć pozostałości zniszczonego pomnika oraz zasypaną i zniszczoną kryptę. Na jednym wzgórz znajdują się też resztki ruin dawnej oberży.

Dalkowskie Jary sąsiadują z innym rezerwatem, jakim są Annabrzeskie Wąwozy. Największym wzniesieniem rezerwatu jest Kowalowa Góra (215 m n. p. m.) Najwyższym szczytem tego obszaru Wzgórz Dalkowskich jest zaś Góra Jana znajdującą się pomiędzy rezerwatami (223 m n. p. m.).

W tych miejscach czuć bliższy kontakt z naturą
W tych miejscach czuć bliższy kontakt z naturą Kacper Chudzik

Setki lat temu żyli tu Dziadoszanie - mieli tu swoje święte miejsca

Wędrując szlakami po Wzgórzach Dalkowskich, możecie trafić też na miejsca, gdzie przed wiekami wznosiły się grody Dziadoszan. Wiadomo, że na tych terenach znajdowały się trzy takie miejsca. Co prawda dziś, nie ma po nich większego śladu, ale na szczytach kilku wzgórz można doszukiwać się pozostałości wałów.

Na Wzgórzach Dalkowskich znajdowały się też święte miejsca Słowian. Wędrując wzdłuż Dalkowskich Jarów ciężko się temu dziwić. W niektórych miejscach czuć tam znacznie bliższy kontakt z naturą, a szczyty niektórych pagórków otacza niesamowita aura. Warto wybrać się tam na pieszą wędrówkę i samemu poczuć magię tego miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Niesamowite Wzgórza Dalkowskie. Prastare lasy i wąwozy. Tu były święte miejsca Słowian - Głogów Nasze Miasto

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto