Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Odry w Nowej Soli miało być atrakcją na skalę województwa. Po przetargach okazało się, że miasta nie stać na nie. Ale pomysł przetrwa

Redakcja
Magazyn solny w Nowej Soli, pl. solny, marze 2020 r.
Magazyn solny w Nowej Soli, pl. solny, marze 2020 r. Eliza Gniewek-Juszczak
Muzeum Odry miało być jedną z ważniejszych atrakcji i to nie tylko w mieście, ale nad całą rzeką. Miało promować informacje związane z Odrą wśród turystów i mieszkańców. Cztery przetargi nie przyniosły rezultatu. Co dalej?

Siedzibą muzeum miał być magazyn solny na pl. Solnym. To jedno z kilku miejsc w mieście, które bez wątpienia świadczą o wykorzystywaniu soli w Nowej Soli przed wielu laty.

Po likwidacji faktorii solnej obiekt do końca ubiegłego stulecia pełnił różne funkcje magazynowe.

– Magazyn solny na placu Solnym to murowana, parterowa budowla nakryta wysokim czterospadowym dachem. Wniesiono go w drugiej połowie XVIII w. na terenach należących do faktorii solnej przy lokalnym trakcie do Otynia. Po likwidacji faktorii solnej obiekt do końca ubiegłego stulecia pełnił różne funkcje magazynowe – czytamy w książce „Dzieje Nowej Soli” pod red. Dr. Tomasza Andrzejewskiego. Drugi z takich magazynów jest przy ul. Wróblewskiego.

Muzeum Odry. Bogate plany na wykorzystanie zabytku

Magazyn ze spadzistym dachem w 2016 roku został wybrany na siedzibę Muzeum Odry. Ówczesny prezydent Wadim Tyszkiewicz przekonywał, że miejsce będzie miało znaczenie dla całego regionu, zwłaszcza miejscowości nad Odrą. Miało służyć promocji rzeki i atrakcji wokół niej zgromadzonych. Kiedy Unia Europejska poprzez konkurs organizowany w urzędzie marszałkowskim, przeznaczyła na ten cel miliony złotych, wydawało się, że realizacji pomysłu nic nie zaszkodzi. Tymczasem w lutym tego roku odbył się czwarty przetarg, który miał wyłonić wykonawcę adaptacji prac. Niestety. I tym razem kwota przekroczyła łączne możliwości miasta i dotacji.
– Z ogromnym żalem jesteśmy zmuszeni unieważnić przetarg i zrezygnować z realizacji inwestycji: „Przebudowa i zmiana sposobu użytkowania zabytkowego Magazynu Solnego na Muzeum Odry przy placu Solnym w Nowej Soli” – ogłosił wówczas prezydent Jacek Milewski. – Po czwartym przetargu na roboty budowlane całkowite koszty powstania w naszym mieście Muzeum Odry wzrosły do ponad 15 milionów złotych, a dofinansowanie (7,4 miliona złotych) spadło poniżej 50 procent wartości projektu. Niestety nasze starania przez kilkanaście ostatnich tygodni o pozyskanie dodatkowego finansowania dla tego zadania spełzły na niczym. Budżetu naszego miasta absolutnie nie stać na dołożenie dodatkowych ponad czterech milionów złotych.

Muzeum Odry i Muzeum Miejskie w jednej strukturze

Temat na pewno nie zostanie całkowicie odłożony na półkę, tylko zostanie odłożony w czasie.

Muzeum Odry miało być częścią struktury Muzeum Miejskiego. – To była jedyna rozsądna decyzja – tłumaczy dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor muzeum. – Znając konsekwencję działania władz miejskich, będą poszukiwane inne rozwiązania. Może w następnej perspektywie unijnej uda się pozyskać nowe dofinansowanie a ten cel. Temat na pewno nie zostanie całkowicie odłożony na półkę, tylko zostanie odłożony w czasie.
Rzeczywiście, wprawdzie władze miasta podjęły decyzję o rozwiązaniu umowy o dofinansowaniu, idea wykorzystania obiektu została. – Pomysł jest. Ale trudno dzisiaj mówić o konkretach. W kolejnym rozdaniu unijnym mają być pieniądze na rewitalizację. Może uda się włączyć obiekt w trzeci etap rewitalizacji dzielnicy portowej – liczy prezydent Jacek Milewski.

W planie trzeci etap rewitalizacji dzielnicy portowej w Nowej Soli

Plany objęłyby też m.in. dotknięty pożarem budynek przy ul. Żwirki i Wigury i budowę drogi z miejscami parkingowymi. – Chcielibyśmy jeszcze raz spróbować, za jakąś chwilę zrobić inwentaryzację w porcie i opracować taki etap trzeci prac. Po czterech latach projekt na pewno wymaga modyfikacji – wyjaśnia Jacek Milewski.

To miejsce musi się wokół Odry kręcić. Czy zostanie dokładnie powielone w zamyśle to, co było, na dzisiaj nie odpowiem.

Pewne jest, że plan wykorzystania danego magazynu solnego dalej będzie związany z Odrą. – To miejsce musi się wokół Odry kręcić. Czy zostanie dokładnie powielone w zamyśle to, co było, na dzisiaj nie odpowiem – zastrzega prezydent.
Tymczasem miasto wraz z partnerskimi gminami otrzymało wsparcie unijne na zagospodarowanie przystani portowych nad Odrą. Rzeka nadal ma być promowana.

INWESTYCJE W NOWEJ SOLI

DZIEJE SIĘ W MIEŚCIE

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto