Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa Dolne Łużyce południowa część województwa lubuskiego

  Biblioteka Główna w Nowej Soli
  Nowa Sól, ul. Bankowa/3, +48 68 355 34 28

  Od 2.03.2015 do 15.03.2015

  • Wstęp wolny

  Wystawa „Dolne Łużyce południowa część województwa lubuskiego – krajobraz kulturowy w Centrum Europy”.

  Projekt badawczy nazywa się „Dolne Łużyce i południowa część województwa lubuskiego – krajobraz kulturowy w centrum Europy” i realizowany jest wspólnie przez Uniwersytet Zielonogórski i Brandenburgische Technische Universitat Cottbus-Senftenberg, a finansowany jest ze środków unijnych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013.
  Kierownikiem merytorycznym projektu z ramienia UZ jest prof. Leszek Belzyt.
  W wyniku rozszerzenia Unii Europejskiej w kierunku wschodnim Europa Stała Się nie tylko większa, ale zaczęła przypominać sobie ponownie o swoich wspólnych korzeniach. W ramach projektu „Dolne Łużyce i południowa część województwa lubuskiego. Krajobraz kulturowy w centrum Europy” chcemy ukazać wspólne dziedzictwo tego polsko-niemieckiego regionu oraz zaprezentować go przy pomocy przewodników historyczno-turystycznych.

  Obszar badań
  Dolne Łużyce istnieję od średniowiecza jako wyodrębniony region historyczny. Przez długi czas należały do Czech jako lenno. Od 1635 roku stały się saksońskie –poza enklawą dookoła Cottbus i Peitz. Pa 1945 roku znajdują się w dwóch trzecich w granicach Niemiec i w jednej trzeciej po stronie polskiej.
  Województwa lubuskie jest jednym z zachodnich okręgów administracyjnych Polski. Jego południowa część, której dotyczą badania projektowe, obejmuje historycznie, poza polskimi Dolnymi Łużycami, także obszary Dolnego Śląska oraz dawnej brandenburskiej Nowej Marchii.
  Gdzie więc można znaleźć coś co je łączy? Obydwa dzisiejsze regiony należą do jednego krajobrazu kulturowego po obydwu stronach Nysy Łużyckiej. Na przestrzeni kilku wieków podlegały one wspólnemu, historycznemu procesowi rozwojowemu i tym samym odróżniały się, niekiedy dość wyraźnie, od innych regionów Polski i Niemiec.

  Cele projektu
  Przewidziane Jest przygotowanie podręcznika, który ukaże nie tylko historię krajobrazu kulturowego Dolnych Łużyc i południowej części województwa lubuskiego, ale również problem narodowego wyobcowania. Począwszy od geograficznego i historycznego wprowadzenia, szczególna uwaga zostanie poświęcona życiu ludności niemieckiej, łużyckiej i polskiej oraz ich wzajemnym stosunkom.
  W centrum badania znajdą się infrastruktura, rozwój gospodarczy i sytuacja społeczna, jak również przemiany wspólnego krajobrazu kulturowego. Odzwierciedlały się one w przemianach użytkowania kraju, począwszy od społeczeństwa rolniczego, poprzez społeczeństwo przemysłowe, do wspólnoty postindustrialnej, na przykład w formach architektonicznych i osiedleńczych.
  Ponadto powstanie fachowa biblioteka, która będzie udostępniona dla mieszkańców i wszystkich zainteresowanych Osób.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czy wiesz, że...Najdziwniejsze ciekawostki o Bożym Narodzeniu QUIZ