Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Generał Aleksander Bortnowski w klubie wojskowym Czarnej Dywizji

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
Wzruszające spotkanie i "Historia jednego zdjęcia". W czwartek 23 listopada 2023 w ramach spotkań z historią o swojej służbie, a także o spotkaniu z generałem Stanisławem Maczkiem opowiadał generał w stanie spoczynku Aleksander Bortnowski, wykładowca w uczelniach wojskowych i były dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Po II wojnie światowej generałowi Maczkowi odebrano polskie obywatelstwo, a także emeryturę. Musiał pracować jako barman. Aby się z nim spotkać, A. Bortnowski pojechał do niego do Edynburga.
Spotkanie jak zwykle zorganizował klub wojskowy Czarnej Dywizji, a konkretnie wojskowa biblioteka, a poprowadził major w stanie spoczynku Wiesław Chłopek, kustosz izby tradycji Czarnej Dywizji.
Generał Aleksander Bortnowski spotkał się z legendarnym generałem Stanisławem Maczkiem w maju 1994 roku. Polski dowódca miał wówczas 102 lata. - Spotkanie było niezwykle wzruszające - wspominał A. Bortnowski. - Generał odpiął ze swojego munduru pancerne skrzydło i przypiął na moim mundurze.
Spotkanie wiązało się z przejmowaniem tradycji wojskowych 1 Brygady Pancernej gen. Maczka, przez naszą Dywizję, zaś gen Bortnowski był jedynym dowódcą Czarnej Dywizji, który miał okazję spotkać się z bohaterskim, polskim żołnierzem.

Generał jest ciągle czynny i życzliwy

Generał w stanie spoczynku Aleksander Bortnowski urodził się 3 marca 1950 w Lipce Krajeńskiej. Jego przodek to generał Władysław Bortnowski, który służył w legionach Piłsudskiego, a we wrześniu 1939 był dowódcą Armii Pomorze, brat dziadka Aleksandra Bortnowskiego. Ojciec jego uczestniczył w kampanii wrześniowej, jako plutonowy był drugim adiutantem dowódcy Armii Pomorze (Wikipedia).
W 1989 został wyznaczony na funkcję szefa sztabu – zastępca dowódcy 11 Dywizji Pancernej w Żaganiu. W latach 1992–1993 został dowódcą żagańskich pancerniaków. Podczas prelekcji w klubie opowie o swoim spotkaniu z generałem Stanisławem Maczkiem, które miało ogromny wpływ na przejmowanie tradycji pancernej brygady gen. Maczka, przez wojsko z Żagania.
Generał ma i miał wpływ na życie miasta, na przykład na powstanie kompleksu Arena z krytą pływalnią. W wieku 73 lat jest wciąż bardzo aktywny.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto