W 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej (34BKPanc) w Żaganiu uroczyście pożegnano żołnierzy IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW), udających się na misję do Afganistanu.

Żołnierze grupy OMLT (zespołu doradczo-szkoleniowego) z 34 Brygady Kawalerii Pancernej, przez ostatnie kilka miesięcy intensywnie przygotowywali się do udziału w tej trudnej misji. Odbyli szereg szkoleń, podczas których zapoznali się z uwarunkowaniami kulturowymi, religijnymi oraz geopolitycznymi Afganistanu. Doskonalili umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, zachowania się w kontakcie ogniowym z przeciwnikiem, zasad wzajemnego ubezpieczania, prowadzenia rozpoznania obiektów terenowych, formatowania MEDEVAC REQUEST (prośba o ewakuację medyczną) jak i szereg innych.

Na placu apelowym, w obecności całego stanu osobowego brygady, żołnierzy pożegnał dowódca 34BKPanc, w zastępstwie pułkownik Dariusz Nawrocki. W swoim przemówieniu wyraził przekonanie, iż żołnierze IX zmiany są dobrze przygotowani do misji i życzył im pomyślności w wykonywaniu zadań oraz żołnierskiego szczęścia.

W Afganistanie grupa OMLT będzie nieść pomoc w odbudowie infrastruktury oraz przy tworzeniu odpowiednich warunków umożliwiających edukację dzieci i młodzieży. Ponadto jednym z ważniejszych zadań będzie szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa, które w przyszłości mają same przejąć odpowiedzialność za swój kraj. Wylot żołnierzy IX zmiany nastąpi już wkrótce.


Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!

Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Najświeższe wiadomości z Lubuskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Czytaj także

  Komentarze (2)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Szwejk460 (gość)

  re- afgan. Jeżeli nie wiesz dlaczego tam lecą to wiedz że lecą tam dla forsy. Pokaż mi chociaż jednego, który jak by odmówił, został za odmowe wyjazdu w jakikolwiek sposób ukarany. Oni jadą bo chcą. Są pazerni na judaszowe, ociekające krwią niewinnych Afgańczyków - dolce. Dla nich BÓG- HONOR-OJCZYZNA to nic nie znaczący slogan. Liczy się tylko kasa i nie ważne kto i za co płaci, wezmą nawet od Belzebuba. A za brata powinieneś się nie- BAĆ a WSTYDZIĆ.

  witek. (gość)

  po jaką cholerę tam lecą? za co mają ginąc ? patrząc na listę poległych aż serce sciska z bólu tacy młodzi opuścili żony, dzieci swą rodzine po to aby ci na wysokich stołkach mogli się dalej spierac jak bardzo to ważne aby nasi chłopcy tam byli. Popatrzcie ile lat walczył z nimi związek radziecki i co i co z tego miał? tyśiące zabitych i rannych. i tak bedzie teraz zawsze ktos nie wróci może to będzie twój mąż , brat, syn . Zastanówcie się wszyscy czy warto ginąc dla ideologi i tych paru groszy co zarobia tam wasze rodziny. Ja niestety nie potrafiłem i może nie do końca mogłem zabronic wyjazdu memu bratu jest żonaty i przede wszystkim to jego żona powinna prosic go o rezygnację z wyjazdu, niestety wyleciał w tym mieśiącu. Czasami mam dośc swego kraju jest taki naiwny i łatwo nim manipulowac zwłaszcza stany zjednoczone potrafia to doskonale wykorzystac, wiem coś o tym bo juz drugi raz będę bał sie o życie brata , pierwszy raz gdy był w iraku drugi teraz gdy jest w afganie. Uwierzcie mi nic z tego nasze państwo nie bedzie miało jedynie grabarze na cmentarzach będą mieli więcej pracy.