Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielonogórski rower miejski. W Zielonej Górze można już wypożyczać rowery. Jak to zrobić? Ile to kosztuje? Kto może skorzystać? [ZDJĘCIA]

Michał
Zielona Góra jest pierwszym miastem w województwie lubuskim, w którym działa wypożyczalnia rowerów miejskich. Od 21 sierpnia można wypożyczyć jednoślad. Usługa ta dostępna jest siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
Zielona Góra jest pierwszym miastem w województwie lubuskim, w którym działa wypożyczalnia rowerów miejskich. Od 21 sierpnia można wypożyczyć jednoślad. Usługa ta dostępna jest siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Aleksandra Korn
Od wtorku, 21 sierpnia w Zielonej Górze będą funkcjonować stacje z miejskimi rowerami. Aby je wypożyczyć, wystarczy jedynie rejestracja w systemie oraz aktywne konto. Ile to kosztuje? Jak wypożyczyć i oddać rower krok po kroku?

W Zielonej Górze rozmieszczone są są już stacje z rowerami miejskimi. Winny Gród jest pierwszym miastem w województwie lubuskim, posiadającym takie jednoślady. Docelowo ma być ich 36 z możliwością wypożyczenia 360 rowerów. Choć wypożyczalnia startuje 21 sierpnia już są chętni, aby wypróbować nowy sprzęt. A ten wzbudza niemałe zainteresowanie mieszkańców.

- A to jeszcze nie działa? Szkoda. Fajna sprawa. Ja co prawda mam rower, ale myślę, że mój znajomy się skusi. Razem z Podgórnej będziemy jeździć na kampus B przy Wojska Polskiego - mówi Marcin Sprawka, który jest studentem trzeciego roku na UZ.

- Właśnie przeczytałem instrukcję. Wszystko jest jasne. Zarejestrowałem się już tydzień temu i jak tylko to zacznie działać podjadę do córki, żeby wypróbować nową atrakcję w mieście - mówi spotkany przy jednej ze stacji Grzegorz Bednarz z Zielonej Góry.

- Jak się panu podoba? - zagajam stojącego przy terminalu mężczyznę.
- A wie pan, patrzę jak wypożyczyć. Ale to chyba jeszcze nie działa?
- Zgadza się, wszystko startuje we wtorek.
- No i dobrze. Zobaczymy czy takie coś w ogóle się sprawdzi i czy ludzie będą te rowery szanować.
- A myśli Pan, że nie? Jest w mieście monitoring. Jakby nie było zawsze to dodatkowa kontrola.
- Panie kochany są pewne rzeczy na które nie mamy wpływu - żegna mnie z uśmiechem.
I właśnie sobie przypomniałem o niszczonych kwiatach wzdłuż Alei Niepodległości oraz ławkach wifi. Ale bądźmy dobrej myśli!

Zielonogórski rower miejski. będzie służył nie tylko do poruszania się po mieście. Jednoślady te pomogą również w diagnozowaniu. Będzie wiadomo, jakimi trasami najczęściej jeżdżą zielonogórzanie oraz gdzie potrzebne są kolejne stacje. Bo podobnie jak w innych miastach, system będzie się rozrastał.

Ile kosztuje wypożyczenie roweru miejskiego?

Każda osoba będzie mogła wypożyczyć na swoje konto maksymalnie cztery jednoślady. Pierwsze 20 minut będzie darmowe. Jeśli będziemy chcieli korzystać z roweru dłużej, to od 21 do 60 minuty będzie trzeba dopłacić 2 złote. Kolejna i następna godzina będzie kosztować 4 złote. Proste prawda?

Zielonogórski rower miejski. Jak to działa?

Aby jednak można było wypożyczyć te rowery, najpierw trzeba zarejestrować się na stronie zielonogorskirowermiejski.pl. Przy rejestracji wymagane będzie uiszczenie opłaty tzw. inicjalnej w wysokości 10 złotych. Następnie otrzymamy kod PIN, który z naszym numerem telefonu umożliwi wypożyczanie roweru. A wypożyczyć można będzie rower standardowy, tandem, cargo i dziecięcy.

Jako, że do wypożyczenia roweru niezbędna będzie rejestracja w systemie firmy Nextbike, jednoślady w Poznaniu, Wrocławiu, Berlinie i 25 innych miastach, gdzie prowadzi ona swoje wypożyczalnie również będziemy mogli wypożyczyć bez dodatkowej rejestracji. Oczywiście osoby, które już korzystały z tego systemu nie muszą robić tego ponownie.

Zielonogórski rower miejski. Jak wypożyczyć rower krok po kroku?

Aby wypożyczyć rower wystarczy podejść do terminala i nacisnąć przycisk „Wypożyczenie/Zwrot”. Później musimy jednie postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu. Jeśli wykonamy odpowiednie kroki, rower zostanie automatycznie zwolniony z elektrozamka. Wypożyczenia można dokonać również za pomocą aplikacji mobilnej Nextbike (jest to wygodniejsza i szybsza metoda) oraz poprzez kontakt z całodobową infolinią. Gdy rower jest zabezpieczony linką z zamkiem szyfrowym, należy odblokować go za pomocą otrzymanego 4-cyfrowego kodu. Kod ten wyświetla się na terminalu podczas wynajmu roweru, w aplikacji mobilnej Nextbike przez cały czas trwania wypożyczenia lub zostaje przesłany do nas w wiadomości SMS.

Rower miejski w Zielonej Górze. Co zrobić, aby zwrócić rower?

Preferowaną metodą na zwrócenie jednośladu jest wprowadzenie go do elektrozamka. Wówczas sygnał dźwiękowy potwierdzi prawidłowy zwrot.

Czy rower musi być zwrócony w miejsce z którego go wypożyczyłem?

Nie. Rowery można wypożyczać oraz zwracać na dowolnej stacji. Ich lista znajduję się na stronie zielonogorskirowermiejski.pl oraz w aplikacji mobilnej Nextbike i na terminalu.

Zielonogórski rower miejski. Co zrobić, kiedy nie ma miejsca na rower, a chcę go zwrócić?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której kończymy naszą przejażdżkę, ale wszystkie stojaki (elektrozamki) są zajęte. Co wtedy robimy? Wówczas rower możemy przypiąć zamkiem szyfrowym, który znajduje się przy każdym jednośladzie. Należy przypiąć rower do "ucha" wybranego przez na stojaka lub innego jednośladu i przetasować cyfry. Ostatnim krokiem jest wciśnięcie na terminalu przycisku „Wypożyczenie/Zwrot” i postępowanie według instrukcji na wyświetlaczu. Można również skorzystać z całodobowej infolinii. Zwrotu jednośladu można również dokonać w aplikacji mobilnej Nextbike.

Na jak długo mogę wypożyczyć rower miejski?

Wypożyczenie roweru miejskiego może trwać maksymalnie do 12 godzin. Po przekroczeniu tego limitu naliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 200 zł. W czasie trwania wypożyczenia (po 3, 6 i 12 godzinach) do użytkownika są automatycznie wysyłane wiadomości przypominające o trwaniu wypożyczenia i naliczaniu opłat.

Zielonogórski rower miejski. O co chodzi, jak to działa?

Co zrobić kiedy rower się zepsuje? Gdzie uzyskać pomoc?

Wtedy z pomocą przyjdą nam pracownicy z biura obsługi klienta. Nie musimy się więc martwić. Pamiętajmy, że jeśli mamy jakieś wątpliwości, coś nie działa, rower nie chce się wypiąć z elektrozamka lub nie możemy go zwrócić, to skorzystajmy z darmowej infolinii 68 422 84 44, gdzie uzyskamy pomoc.

Czego nie wolno robić z rowerem miejskim?

Nie zaleca się pozostawienia roweru poza stacją. Osoba wypożyczająca ponosi wówczas dodatkowe koszty jego wypożyczenia oraz jest odpowiedzialna za ewentualną kradzież bądź zniszczenie. Możliwe jest jedynie zrobienie przerwy w przejażdżce, ale tutaj przy zabezpieczaniu jednośladu za pomocą linki z zamkiem szyfrowym trzeba zwrócić uwagę czy mocujemy go do czegoś stabilnego. Warto pamiętać, aby nie pozostawiać rowerów w miejscach odosobnionych, gdzie łatwo mogą paść łupem złodzieja.

Do kiedy czynna będzie jest wypożyczalnia?

Wypożyczalnia rowerów miejskich zacznie działać od 21 sierpnia 2018 roku. Czynna będzie do listopada, a potem od marca. Rowery można będzie wypożyczać 24 godziny na dobę.

Zobacz, jak wyglądają stacje z miejskimi rowerami:

Zobacz, jak wyglądają stacje z miejskimi rowerami

40 km nowych ścieżek rowerowych w Zielonej Górze

W 2018 roku oprócz istniejących ścieżek rowerowych w Zielonej Górze ma ich dodatkowo przybyć około 40 km. Dzięki nim przejedziemy przez całe miasto. Centrum połączone zostanie z sołectwami i mostem w Cigacicach. Miasto ma nadzieję, że część osób, która skorzystać z miejskiej wypożyczalni, z czasem przekona się do roweru i kupi swój. Tym samym częściej będziemy zostawiać auto zostawi w garażu.

Inne koszty związane z rowerami miejskimi

- Powiadomienie listowne odnośnie naruszenia Regulaminu - 10 zł
- Zwrot roweru w innym miejscu niż jedna ze stacji, w strefie użytkowania - 180 zł
- Opłata za przekroczenie 12 godzin wypożyczenia - 200 zł
- Zwrot roweru poza strefą użytkowania - 500 zł

Zielonogórski rower miejski. Kary

- Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru standardowego - 2000 zł
- Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru typu tandem - 7000 zł
- Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru typu cargo - 7000 zł
- Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru dziecięcego - 1900 zł

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto