Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielonogórscy uczniowie wiedzą, do jakich szkół się dostali! [wideo]

Leszek Kalinowski
- Hurra! Jestem bardzo zadowolona, że się dostałam do klasy medycznej - cieszy się Magdalena Bielańska z Kożuchowa. - Wybrałam tę klasę, bo w przyszłości chciałabym studiować weterynarię. A III LO? Słyszałam o nim wiele dobrego od starszych kolegów.

Gracjan Kostański z Sulechowa wybrał w tym liceum klasę politechniczną. - Wcześniej chodził tu mój brat, więc stąd mój wybór - tłumaczy sulechowianin.

Z wyników naboru zadowolony jest też dyrektor szkoły Zbigniew Kościk. - Zainteresowanie rozłożyło się na wszystkie klasy. Uruchomiliśmy siedem oddziałów z pięcioma profilami. Średnio trzeba było zgromadzić 130 punktów, by się dostać do wybranych klas. Najwyższy próg to 132 punkty do klasy medycznej, najniższy 123 do ekonomicznej.

Niestety kilkadziesiąt osób nie zostało przyjętych do III LO. Ale dyrektor zachęca, by pisały one odwołania. Z doświadczenia wynika, że nie wszyscy uczniowie potwierdzą wolę nauki w tej szkole. - Niektóre osoby starają się o przyjęcie do szkół w swoich powiatach i w naszej szkole. Gdy dostaną się do obu, rezygnują z Zielonej Góry - mówi Z. Kościk. - 10-15 procent to wirtualny nabór.

Kuba Biadalski właśnie dowiedział się, że został uczniem klasy matematyczno-politechnicznej w V LO. Jego kolega nie ma już tak zadowolonej miny. Spodziewał się, że mogą być problemy... Dlatego przyszedł z gotowym odwołaniem. Liczy, że niektórzy zrezygnują z miejsc.

Skąd są kandydaci? Spośród 997 młodych ludzi spoza miasta, najwięcej bo 335 pochodzi z powiatu zielonogórskiego, 178 - z krośnieńskiego, 144 - z nowosolskiego, 82 - z żagańskiego, 76 - ze słubickiego, 74 - ze świebodzińskiego, 52 - z żarskiego, 26 - z sulęcińskiego, 17 - z międzyrzeckiego, 7 - ze wschowskiego, 4 - z gorzowskiego, 1 - z Gorzowa i 1 - ze strzelecko-drezdeneckiego. Jeśli weźmiemy pod uwagę pobliskie gminy, to najwięcej osób chce uczyć się u nas z Sulechowa (93), Nowogrodu Bobrzańskiego (62), Czerwieńska (61), Świdnicy (36), Babimostu i Kargowej (po 20), Zaboru (17), Bojadeł i Trzebiechowa (po 11).

Ale nie tylko Lubuszanie ciągną do Zielonej Góry. Zgłosiło się do nas 13 kandydatów z Wielkopolski, 9 - z Dolnego Śląska, 4 - ze Śląska, 3 - z Zachodniopomorskiego, 2 - z Małopolski, 1 - z Mazowieckiego i 1 - z Lubelskiego.

W liceach największym zainteresowaniem cieszyły się klasy medyczne (np. w I LO zgłosiło się do jednej klasy 83 kandydatów, 54 w III LO, 73 w V LO). W technikach dużą popularnością cieszyło się technikum budowlane w ZSB (72 kandydatów), technik informatyk w „Elektroniku” (95), logistyk w „Ekonomiku” (66) czy Zespole Szkół Technicznych (60).

Ci, którzy dostali się do wybranych szkół ponadgimnazjalnych, do 12 lipca, do godz. 15.00 muszą potwierdzić wolę nauki w danej szkole. Wtedy to będzie wiadomo, gdzie jeszcze można starać się o przyjęcie. Ogłoszenie wyników naboru uzupełniającego oraz listy wolnych miejsc odbędzie się 15 lipca o godz. 12.00.

Zobacz też:Lubuscy maturzyści osiągnęli trzeci wynik w kraju! [WYNIKI]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto