Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kolejnych miastach w Polsce pacjenci dostaną e-recepty. Program pilotażowy będzie realizowany również w Pleszewie

Damian Cieślak
archiwum.naszemiasto.pl
Od września w Pleszewie lekarze będą mogli wystawiać e-recepty, które następnie pacjenci zrealizują w miejscowych aptekach. O uruchomieniu pilotażowego programu w naszym mieście poinformował kilka dni temu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Na razie pacjenci otrzymują elektroniczne recepty w dwóch miastach: Siedlcach i Skierniewicach. W najbliższych dniach dołączą do nich Chełm, Wysokie, Krynica i Polanica Zdrój oraz Pleszew. Od stycznia 2020 roku e-recepty mają działać w całej Polsce. Zgodnie z planem ministerstwa pod koniec roku e-recepty wystawione w wymienionych wyżej 7 miejscowościach będzie można realizować w aptekach w całej Polsce. Aktualnie resort pracuje nad podłączeniem ich do systemu.

- Jeżeli zostaniemy przy siedmiu miastach, w których na pewno będą e-recepty w ramach pilotażu, to wypełni nasze oczekiwanie. Nie wykluczam, że dopiszemy kolejne miasta, bo zainteresowanie jest duże. Szanse mają wszystkie miasta, na ten moment najmniejsza miejscowość, która bierze udział w pilotażu to Wysokie. Do końca roku powinno pojawić się jedno miasto wojewódzkie - mówił w rozmowie z RMF FM wiceminister Janusz Cieszyński.

„Nie jesteśmy przygotowani”

Wszystko zapowiada się pięknie, jest tylko jeden szkopuł. Pleszewscy aptekarze nie otrzymali jeszcze żadnej informacji, na temat tego, jak będzie funkcjonował system e-recept. - O wszystkim dowiedziałem się z twittera - mówi magister farmacji Mariusz Politowicz.

- Od lat całym sercem jestem za informatyzacją ochrony zdrowia, ale w tym przypadku my nie dostaliśmy żadnych informacji. Nie wiadomo nawet kogo o to zapytać. A jak pytam wiceministra Cieszyńskiego, który jest za ten projekt odpowiedzialny, to nie otrzymuję żadnej odpowiedzi - dodaje.

Wprowadzenie e-recepty to przynajmniej teoretycznie duża korzyść. Wyeliminuje problem nieczytelności recept. Ale pojawią się inne rzeczy związane choćby z zaburzeniem/utratą połączenia z Internetem. Nasz rozmówca zwraca uwagę, że nie w każdym gabinecie lekarskim znajduje się komputer czy drukarka, nie w każdym występują wspomniane połączenia z Internetem.

Nie wiadomo, jak będzie funkcjonował system. - Jak wymienimy się smartfonami, to będziemy się nimi potrafili obsługiwać, ale chwilę czasu zajmie nam, żeby zrozumieć, jak ten telefon działa. My w tej chwili wiemy, że dostaniemy nowego smartfona, takiego którego jeszcze nikt w Polsce, oprócz paru miejsc, nie widział. Odruchowo będziemy zastanawiać się z czym to się je - obrazowo tłumaczy Mariusz Politowicz.

Jak to działa?

Lekarz wystawia i cyfrowo podpisuje e-receptę. Pacjent otrzymuje wydruk lub e-receptę drogą elektroniczną jako e-mail lub sms z 4-cyfrowym kodem (w celu otrzymania e-recepty drogą elektroniczną konieczne jest założenie profilu zaufanego). Następnie udajemy się do apteki oznaczonej specjalną naklejką. Farmaceuta skanuje kod z wydruku lub z telefonu pacjenta i wydaje leki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto