Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli. Dziś egzaminy gimnazjalne

kali, mad, jm, egj, kol
W naszym województwie aż 77,6 proc. osób, biorących udział w referendum zdecydowało się wziąć udział w strajku - mówi Bożena Mania, prezes okręgu lubuskiego ZNP
W naszym województwie aż 77,6 proc. osób, biorących udział w referendum zdecydowało się wziąć udział w strajku - mówi Bożena Mania, prezes okręgu lubuskiego ZNP Leszek Kalinowski
Strajk nie przeszkodzi w przeprowadzeniu egzaminów gimnazjalnych. W komisjach nie muszą być nauczyciele - po zmianie rozporządzenia - wystarczy pedagogiczne przygotowanie.

- Bardzo się denerwuję. Czy egzamin się odbędzie? - mówiła wczoraj Ewelina, gimnazjalistka. - Na dodatek stresuję się, bo chciałabym wypaść jak najlepiej, by dostać się do dobrego liceum. A przecież łatwo nie będzie, mamy podwójny rocznik.

Ezgaminy gimnazajalne - duży stres

W środę 1o kwietnia rozpoczyna się ostatni egzamin gimnazjalny. Od września gimnazja znikają z oświatowej mapy. Trwa strajk nauczycieli. Uczniowie, rodzice, ale i nauczyciele martwią się, jak będzie przebiegał...

- To skandal, w takim momencie oni strajkują. Gdzie jest ich misja? - mówi pani Irena, mama gimnazjalisty z Zielonej Góry. - Niech strajkują w wakacje!

Nauczyciele odpowiadają, że od lat powstrzymywali się od ostrzejszych form protestu dla dobra uczniów. Teraz doszli do ściany. Z zawodu odchodzą młodzi nauczyciele. Robi się dziura pokoleniowa. Programy są przeładowane... Pieniędzy na nic nie ma. A jak dodają pedagodzy, my nie chcemy 500 plus, 300 plus, rozdawania kasy za darmo! Chcemy być godnie wynagradzani za swoją pracę.

Wielu z nich martwi się o swoich uczniów. Przecież przygotowywali ich do egzaminów miesiącami, także na bezpłatnych, dodatkowych zajęciach. Z drugiej strony, gdyby nie strajk właśnie teraz, nikt by się nimi nie przejął.

PRZECZYTAJ:PRAWA RODZICÓW PODCZAS STRAJKU NAUCZYCIELI

Popieramy, ale egzaminy gimnazjalne muszą być

Prezydent Janusz Kubicki popiera strajk, ale też zapewnia, że wszyscy uczniowie klas trzecich gimnazjów będą dziś zdawać egzamin. W jaki sposób? To już sprawa dyrektorów szkół, którzy stają na głowie, by załatwić odpowiednich ludzi do komisji. Chętnych szukano wśród emerytów, nauczycieli niepublicznych placówek, a nawet urzędników.

- Po naradzie z dyrektorami szkół jest decyzja o przeprowadzeniu egzaminów w szkołach prowadzonych przez miasto. Chcemy, aby dzieciaki nie ucierpiały, stąd taka decyzja - napisał na Facebooku prezydent.

- U nas egzaminy się odbędą. Na jeden egzamin pójdę ja, na drugi mój zastępca, a sekretarz będzie zabawiał przedszkolaków - przyznaje wójt gminy Maszewo Dariusz Jarociński.

Egzaminy odbędą się w całym województwie - mówiła nam wczoraj o 14.00 Ewa Rawa, lubuski kurator oświaty. Choć większość nauczycieli strajkuje, dziś o 9.00 do egzaminu gimnazjalnego w 192 szkołach ma przystąpić 8,656 uczniów (o 9.00 jest egzamin z WOS-u i historii, o 11.00 z języka polskiego). Wczoraj trwała walka z czasem. Komisje nadzorujące powoływane były na zasadach zgodnych z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej (w komisji mogą być osoby, które nie są nauczycielami, ale mają kwalifikacje pedagogiczne). A 2-osobowy zespół nadzorujący może przypadać na 25 uczniów (a nie jak do tej pory na 20). Ponieważ na każdych kolejnych 25 uczniów piszących egzamin w jednej grupie przypada kolejna osoba, w niektórych szkołach zapadły decyzje, by egzamin przeprowadzić nie w klasie, a w sali gimnastycznej. Tak będzie np. w Gorzowie w SP-13. Nauczycieli, którzy będą w komisjach, wspomagać będą osoby z zewnątrz. W kuratorium oświaty powstała lista tych, którzy mają kwalifikacje pedagogiczne i zgłosili się do pomocy. Są na niej 136 nazwiska (w tym 37 pracowników kuratorium). 35 osób trafiło już do komisji nadzorujących. Pozostali czekają na sygnał...

POLECAMY:OSTRA WYMIANA ZDAŃ MIĘDZY ZWIĄZKOWCAMI NA TEMAT STRAJKU

Kto może być w komisji egzaminów gimnazjalnych

- By zostać członkiem komisji, trzeba mieć zaświadczenie o niekaralności. Nie można być w rejestrze sprawców przestępstw seksualnych. Przeciwko takiej osobie nie może toczyć się też postępowanie dyscyplinarne. Badania sanepidowskie też trzeba mieć gotowe - mówiła Jolanta Sikora, dyrektor SP -13 w Gorzowie.

- Tego wszystkiego nie da się załatwić w jeden dzień - dodawała Katarzyna Gromiec, dyrektor gorzowskiej SP - 2.

Każdą z osób z zewnątrz trzeba przeszkolić. Zajmuje to godzinę. - My zrobimy to o 7.00 - mówi wicedyrektor Maria Antonowicz z SP-6 w Międzyrzeczu.

Osobie z zewnątrz (zatrudnionej na umowę zlecenie) trzeba zapłacić.

- Wynagrodzenie będzie takie, jak w przypadku nauczycieli. 60 zł za godzinę egzaminu - mówił Wiesław Ciepiela.

Oburzenia tym nie kryją związkowcy: - To hipokryzja urzędników! Mówią, że nas wspierają, a teraz chcą płacić więcej. W internecie znalazłam ogłoszenia, że ta stawka jest do negocjacji - mówiła Barbara Zajbert, prezes gorzowskiego oddziału ZNP. Czy dyrektorzy nie mają obaw o podważanie wyników egzaminów?

- Rodzice uczniów mówią, że jeśli będą zakłócenia w przebiegu egzaminu (np. hałas na sali gimnastycznej), to będą podważać- mówi dyr. Sikora.

POLECAMY:STRAJK - IMNFORMACJE Z KURATORIUM NA TEMAT EGZAMINÓW

Egzaminy nie są zagrożone

- W środę i czwartek egzaminy nie są zagrożone, wszystkie komisje będą normalnie pracowały i będą składały się z nauczycieli, którzy nie podjęli strajku. Jeśli chodzi o piątek, to podpisujemy umowy z chętnymi do pomocy, to są pojedyncze przypadkii - przekonuje naczelnik wydziału edukacji w Zielonej Górze Jarosław Skorulski. I zapowiada, że w czwartek odbędzie się spotkanie z dyrektorami podstawówek w sprawie poniedziałkowych testów 8-klasistów.

- Nowosolskie szkoły są przygotowane do rozpoczęcia egzaminów - usłyszeliśmy w magistracie. W Gubinie podobnie. W komisjach pracować będą też urzędnicy. A w Krośnie?

- Mamy obsadzone wszystkie komisje - zapewnia naczelnik wydziału oświaty Jolanta Adułło - Hoffmann. - W komisjach będą dyrektorzy, ich zastępcy oraz ci, którzy nie strajkują.

- ZNP liczy, że rząd się w końcu opamięta i jakieś kompetentne osoby w postaci pana premiera zaczną z nami rozmawiać o naszych postulatach. Jak na razie żadnych ustępstw nie widzimy - mówiła wczoraj w naszym studiu Ewa Kostrzewska, prezes zielonogórskiego oddziału związku.

W strajku nauczycieli oficjalnie nie bierze udziału NSZZ Solidarność, które podpisało porozumienie. - Najważniejsze, co udało się nam wynegocjować w sumie 15 proc. podwyżki, 5 proc. już na początek roku i 9,6 proc. we wrześniu. Poza tym udało się skrócić czas awansu nauczycieli (najpierw rząd PiS go wydłużył o 5 lat) przekonuje Dariusz Niedzielski, wiceprzewodniczący regionalnej Solidarności i uczestnik redakcyjnej debaty. - Musimy także pamiętać o dzieciach. Apeluję, by przystąpić do pracy...

JAKA JEST SYTUACJA W WASZYCH SZKOŁACH? INFORMUJCIE NAS: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli. Dziś egzaminy gimnazjalne - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto