POLREGIO na 100-lecie Niepodległej – trwa kampania REGIObohater

Materiał informacyjny POLREGIO

"Polska jest silna siłą regionów" to hasło ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej przygotowanej przez POLREGIO w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na specjalnej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 REGIObohaterów, oddać głos na jedną spośród osób z każdego województwa, która najbardziej zasłużyła na miano REGIObohatera oraz wziąć udział w konkursie.

REGIObohater to ogólnopolska kampania edukacyjna połączona z plebiscytem i konkursem. Na dedykowanej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 lokalnych bohaterów wybranych przez Radę Programową postaci REGIObohaterów i oddać głos w plebiscycie.

– Popularyzując wiedzę o regionalnych bohaterach chcemy przypomnieć, że odzyskanie niepodległości po 123 latach zniewolenia zawdzięczamy nie tylko powszechnie znanym z kart historii postaciom, takim jak Józef Piłsudski czy Ignacy Jan Paderewski. Nie mniej ważni są bohaterowie, którzy swoje życie poświęcili walce lub budowaniu świadomości narodowej w regionach, pośród lokalnych społeczności. Organizując tę akcję chcemy także podkreślić silne przywiązanie marki POLREGIO do Polski, jej historii oraz patriotyzmu – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych, właściciela marki POLREGIO.

W toku głosowania, które potrwa do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. W każdym z regionów wybrany pociąg zyska oprawę wizualną z oznaczeniem REGIObohatera.

Wraz z oddaniem głosu uczestnik konkursu będzie miał możliwość uzasadnienia swojego wyboru. Spośród nadesłanych zgłoszeń Rada Programowa wyłoni i do 25 października ogłosi łącznie 116 laureatów, w tym odpowiednio 16 laureatów nagrody głównej (po jednym na dany region) i 100 wyróżnionych. Laureaci nagrody głównej otrzymają czytnik e-book Kindle, specjalne zaproszenie do uczestnictwa z osobą towarzyszącą w konferencji prasowej inaugurującej akcję REGIObohater wraz z zaproszeniem na uroczysty lunch w Pałacu Belwederskim. Pozostałych stu wyróżnionych otrzyma zestaw atrakcyjnych gadżetów.

Kampania REGIObohater objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”. W skład Rady Programowej weszli Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (przewodniczący Rady Programowej), Dariusz Gwizdała – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Michał Góras – Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kensbok – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu. W toku głosowania, które potrwa od 11 września do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi do 15 października.

Akcję REGIObohater wspiera kampania medialna, w ramach której powstał m.in. spot zachęcający do głosowania na REGIObohatera. Spot emitowany będzie na kanałach TVP Historia, TVP Seriale oraz w regionalnych kanałach TVP3. Kampania obejmie także radiostacje i prasę lokalną, kampanię on-line w tym platformy społecznościowe.

Czekamy na Twoje głosy www.regiobohater.pl

Wiesław Müldner (Nieckowski)

Pseud. „Mały” - wszechstronny artysta-rzeźbiarz, malarz, rysownik, architekt, jeden z pionierów krzewienia kultury polskiej na Ziemiach Zachodnich, szczególnie w Zielonej Górze. Dzieciństwo spędził we Lwowie. Studiował w tym mieście oraz w Paryżu. Podczas okupacji żołnierz AK. Mimo niemieckich korzeni zdecydowanie opowiedział się za polskością, czego wyrazem było spolszczenie nazwiska. Zmarł 2 września 1982 r. w Warszawie.

Leon Kruszona

Pierwszy faktyczny włodarz Gorzowa Wielkopolskiego w graniach Polski. Związany z PPS. W 1945 r. przybył do Gorzowa, by organizować zręby polskiej administracji. Wiceburmistrz, a następnie wiceprezydent miasta. W odróżnieniu od prezydenta Wysockiego, miał wizję odbudowy i rozwoju. Zmuszony do odejścia na skutek oczyszczania PZPR z osób niepewnych ideologicznie. Wyjechał do Warszawy, gdzie pracował jako urzędnik. Zmarł w 1990 r.

kpt. Edmund Lesisz

Zawodowy wojskowy, bohater wojny 1939 r. Dowodził wypadem wydzielonego oddziału WP na położoną na terenie III Rzeszy Wschowę. Brawurowa akcja zakończyła się sukcesem, rozbito okoliczne siły niemieckie. Dostał się do niewoli po kolejnych walkach. W obozie jenieckim aresztowany przez Gestapo i zamordowany w okrutnym śledztwie 21 stycznia 1943 r. Dwaj bracia Edmunda zginęli w Katyniu. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Tomasz Sobkowiak

Organizator polskiej państwowości na Ziemiach Zachodnich. Podczas I wojny światowej przymusowo walczył w szeregach armii niemieckiej. W latach 1942-1945 więziony w obozie zagłady Auschwitz. Pierwszy polski burmistrz Zielonej Góry (1945-1946). W wyniku sfabrykowanych oskarżeń oraz nacisków UB podał się do dymisji w 1946 roku. Uhonorowany ulicą w Zielonej Górze, gdzie zmarł #31 marca 1949 r.

ks. Kazimierz Michalski

Duchowny katolicki, społecznik i organizator życia kościelnego na Ziemiach Zachodnich. Kapelan WP, uczestnik bitwy nad Bzurą w 1939 r. W latach 1940-1945 więziony w Dachau. Pierwszy polski proboszcz w Parafii św. Jadwigi w Zielonej Górze. Pozostawał w ostrym konflikcie z komunistami, dwukrotnie był zmuszany do opuszczenia probostwa. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 11 lutego 1975 r. w Poznaniu.

Roman Wiktor Mazurkiewicz

Kompozytor, samorządowiec, prawnik, jeden z organizatorów polskiej administracji i kultury w Zielonej Górze. W powstaniu wielkopolskim został ranny i dostał się do niewoli. Skazany na karę śmierci, zbiegł z transportu. Podczas okupacji ukrywał się. W latach 1945-1949 wicestarosta zielonogórski. W 1956 roku założył orkiestrę symfoniczną, na bazie której utworzono już po jego śmierci Filharmonię Zielonogórską. Zmarł 6 maja 1967 r.

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3