Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podatek od bitcoina. Teraz się go nie uniknie. Tak będzie teraz ścigał fiskus

Zbigniew Biskupski AIP
Podatek od bitcoina. Teraz się go nie uniknie. Tak będzie teraz ścigał fiskus
Podatek od bitcoina. Teraz się go nie uniknie. Tak będzie teraz ścigał fiskus Pixabay.com
Nie ma już wątpliwości, że od zysków z obrotu wirtualną walutą trzeba zapłacić podatek. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który właśnie zapadł w postępowaniu kasacyjnym w konkretnej sprawie. Co prawda w Polsce nie obowiązuje reguła precedensu, ale w praktyce wyrok na tak wysokim szczeblu przesądza sprawę. Ile trzeba zapłacić podatku? To już zależy od konkretnej sytuacji i może to być nawet 32 - proc.

Coraz więcej osób próbuje zbić majątek na handlu bitcoinami lub inną wirtualną walutą. Sprzyjają temu duże wahnięcia kursów, dzięki którym można dużo stracić, ale i zyskać nawet 80 proc. i więcej. Jednocześnie tego rodzaju dochód nie jest wprost wyszczególniony w przepisach podatku dochodowego jako podlegający opodatkowaniu.

Od października 2015 r. wiadomo jedynie, że obrót bitcoinami jest zwolniony z podatku VAT, bo tak orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w odpowiedzi na sprawę zgłoszoną przez rząd Szwecji. Na gruncie podatków dochodowych wirtualne waluty nie są ujęte wprost w katalogu przychodów podlegających opodatkowaniu. Z racji charakteru obrotu można by domniemywać, że to przychód kapitałowy jak z obrotu akcjami, ale nie ma to potwierdzenia w przepisach.

Kryptowaluty nie są też formalnie walutą, trudno więc zastosować do nich wprost tzw. podatek Belki. Wiele zainteresowanych osób w tej sytuacji uważało, że skoro w ustawie o PIT nie ma nic na ten temat, to podatek fiskusowi się nie należy.

Jednak nie jest tak w rzeczywistości. Po pierwsze w ustawie jest przepis ułatwiający fiskusowi ściąganie podatku w odniesieniu do nietypowych dochodów - o ile nie są one wymienione jako zwolnione z podatku w innym przepisie, który jednak ma charakter katalogu zamkniętego. Ułatwia to zadanie fiskusowi, bo wówczas zawsze może żądać podatku od dochodu "z innych źródeł".

Dlatego wiele osób uzyskujących duże dochody z obrotu bitcoinami występowało do urzędów skarbowych o tzw. indywidualne interpretacje. W kwestii tej wypowiedziało się też Ministerstwo Finansów. We wszystkich tych przypadkach uznawano, że przychody z obrotu bitcoinami należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych.

Jeden z podatników nie zgodził się z taką interpretacją podatkową i zgodnie z prawem wystąpił o rozstrzygnięcie sporu z fiskusem przed sądem administracyjnym. jednak i Wojewódzki Sąd Administracyjny i w drodze tzw. kasacji naczelny Sąd Administracyjny stanęli po stronie skarbówki, orzekając, że fiskus miał prawo dla celów podatkowych uznać, że obrót bitcoinami podlega podatkowi dochodowemu jako pochodzący ze źródła - prawa majątkowe.

W tym konkretnym przypadku w interpretacji podatkowej urząd wskazał, że podatnik powinien zapłacić 19- proc. ryczałt z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Ale to nie przesądza o formie podatku i nie ogranicza możliwości tylko do tej formy.

Co do zasady podatek od przychodów z praw majątkowych może występować w wielu formach, a zależy od formy organizacyjnej w jaki takie przychody są osiągane. A mogą one być zarówno przedmiotem działalności gospodarczej jak i np. z działalności wykonywanej osobiście. W pierwszym przypadku możliwe jest więc opodatkowanie z formie tzw. podatku liniowego (29 proc.) z działalności gospodarczej albo według stawek skali podatkowej: 18 proc. i 32 proc. To drugie rozwiązanie dotyczy działalności wykonywanej osobiście.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto