Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Janica, młody wynalazca z Nowej Soli zbudował elektryczny motorower [ZDJĘCIA]

Jakub Nowak
Nowosolanin  Piotr Janica jest studentem automatyki i robotyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Nowosolanin Piotr Janica jest studentem automatyki i robotyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jakub Nowak
- Po prostu lubię poznawać nowe technologie - mówi ze skromnością młody wynalazca z Nowej Soli, który zbudował elektryczny motorower. Choć za miesiąc będzie miał dopiero 25 lat, już może poszczycić się m.in. skonstruowaniem maszyny do zaparzania herbaty czy rowerem, który zasilany jest trzema akumulatorami. Najnowszy wynalazek, czyli elektryczny motorower, to jego projekt badawczy (Piotr kończy obecnie studia). Zaczęło się od maila do prezydenta Nowej Soli z prośbą o pomoc. Ten skierował go do Parku Naukowo-Technologicznego „Interior”.

I... zaczęło się! Jak przyznaje dziś Piotr, projekt nie doszedłby oczywiście do skutku bez pomocy firm, które sponsorowały poszczególne części i dzieliły się technologiami. - Dziękuję im za zaufanie, gdy szedłem do nich z prośbą o pomoc nie miałem właściwie nic poza wizualizacją - mówi Piotr Janica.

- Doceniamy ludzi z inicjatywą, ludzi którym się chce - mówi o wsparciu wynalazcy m.in. Krzysztof Paprocki z firmy Nord Napędy. Złożenie motoroweru zajęło Piotrowi ok. 10 miesięcy. Jego osiągi to 140 km/h, pojazd potrafi przejechać ok. 70 km bez ładowania.

- Obecnie jest na etapie rejestracji - zdradza nam Karol Prawucki z firmy Invest, która wspiera Piotra. Jeśli się uda, będzie to pierwszy taki model w Polsce. Podobne urządzenia już u nas funkcjonują, ale są produkowane w Chinach.

- Spora część elementów motoroweru została wydrukowana na drukarce 3d, na przykład korpus, przekładnie silnika, wlew oleju, owiewki, uchwyty i wiele innych. Może on jechać max 140 km/h, z zasięgiem 70 km, przy założeniu, że baterie ładują się 2 godziny. Dzieło Piotra Janicy posiada system aktywny BMS, który wydłuża żywotność baterii o 20 proc., ma silnik bezszczotkowy, czyli prawie niezużywający się. W E-Mopi Janica zastosował innowacyjną technologię, która pozwala na odzyskiwanie energii podczas hamowania, nawet około 20 proc. Warto dodać, że w budowę e-mopi zaangażowanych jest wiele nowosolskich, (choć nie tylko) firm, które wspomogły Piotra produkując dla niego elementy motoroweru. Piotr Janica otrzymał pomoc Parku Interior, który wsparł go w ramach projektu Open Innovation - nowasol.pl

Więcej przeczytasz w najbliższą sobotę w "Tygodniku Nowej Soli", papierowym dodatku do "Gazety Lubuskiej" na terenie powiatu nowosolskiego.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto