Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz dziennikarz i „Gazeta Lubuska” nagrodzeni

red
Lubuskie Wawrzyny 2018. Gala wręczenia nagród, wtorek 28 lutego Zielona Góra. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Zielonej Górze. Laureatem Lubuskich Wawrzynów 2018 został nasz kolega redakcyjny – Dariusz Chajewski
Lubuskie Wawrzyny 2018. Gala wręczenia nagród, wtorek 28 lutego Zielona Góra. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Zielonej Górze. Laureatem Lubuskich Wawrzynów 2018 został nasz kolega redakcyjny – Dariusz Chajewski Kacper Kubiak
W czwartek 28 lutego laureatem Lubuskich Wawrzynów 2018 został nasz kolega redakcyjny – Dariusz Chajewski. Specjalną nagrodę otrzymała też „Gazeta Lubuska” za publikacje o ludziach z Kresów.

Lubuskie Wawrzyny są konkursem organizowanym już od 26 lat. Organizatorzy zaczęli od nagród literackich, a potem z latami pojawiły się dwie kolejne kategorie: Wawrzyny Naukowe (od 2005 roku) i Dziennikarskie (od 2013 roku). Organizatorem jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Zielonej Górze. Na wczorajszej gali wyróżniono nagrodami kilkadziesiąt osób.

Lubuskie Wawrzyny - historia

Dyrektor biblioteki wspomniał wczoraj początki konkursu i wręczył w podziękowaniu nagrody inicjatorom tego przedsięwzięcia.
Otrzymali je: Maria Wasik, była wieloletnia dyrektorka WiMBP im. C.K. Norwida w Zielonej Górze, Alfred Siatecki, pisarz i wieloletni dziennikarz „Gazety Lubuskiej” oraz Eugeniusz Kurzawa, poeta i również wieloletni dziennikarz „Gazety Lubuskiej”.
Lubuskie Wawrzyny Literackie 2018 – nagrody

Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii „poezja” otrzymał Michał Banaszak za tomik „Miejsca”.
- To ogromna przyjemność czytać i interpretować, spierać się o literaturę w dzisiejszych czasach – mówił prof. Dr hab. Jerzy Madejski. – Nagrodzony tomik „Miejsca” to poetycki przewodnik po Zielonej Górze, każdy spacer jest wyjściem od nowa, czasem to wynoszenie śmieci, czasem gruzowisko, czasem łazienka poety.

Halina Grochowska otrzymała nagrodę w kategorii „proza” za powieść „Poprawiny”. Poznamy w ludzkie historie osadzone w czasach PRL-u. Pracownicę Polskiej Wełny, handlarza, który sprzedaje chodliwy towar z innych państwa socjalistycznych, jest też romans zawiązany nad jeziorem w Łagowie.
- Nominacja do nagrody była pretekstem przyjazdu do Zielonej Góry po 50. Latach – mówiła nagrodzona, która mieszka na wsi pod Siedlcami. – Jestem zaskoczona nagrodą. Mam zupełnie nieliteracki zawód – inżynier elektryk. Dziękuję.
Dyplom za debiut literacki „Srebrne Sokole Pióro” otrzymał Marek Krukowski za książkę „Udręczenie”.
Dyplomy za całokształt twórczości literackiej otrzymali: Katarzyna Jarosz-Rabiej, Jerzy Gęsiorek, Jerzy Hajduga, Władysław Klępka, Zbigniew Ryndak.

Dyplom honorowy za osiągnięcia naukowe w zakresie literatury, teorii literatury i krytyki literackiej otrzymała prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczyk, który stworzyła m.in. duży projekt badawczy poświęcony regionalizmom na zielonogórskiej polonistyce.

Lubuski Wawrzyn 2018 – nagrody naukowe

Lubuski Wawrzyn naukowy otrzymali z ogromnymi brawami autorzy pracy „Lubuski atlas ornitologiczny. Ptaki lęgowe Ziemi Lubuskiej": Paweł Czechowski, Marcin Bocheński, Sławomir Rubacha, Olaf Ciebiera, Grzegorz Jędro Leszek Jerzak.
- Stworzyliśmy wraz kilkudziesięcioma współautorami super książkę – mówił w imieniu nagrodzonych Paweł Czechowski. – Pomagali nam obserwatorzy ptaków. Mam nadzieję, że ta wiedza przyrodnicza pobudzi odrobinę wrażliwość na przyrodę, która ulega ciągłej degradacji.
Dyplom za najlepsze pióro naukowe otrzymał Lech Dominik za książkę „Waldemara Kućki spacer po Gorzowie (lata 60. i 70.)”
Dyplom za walory naukowe odebrało Centrum Promocji i Kultury w Drezdenku za wydanie książki Jana J. Maćkowskiego „Orkiestry dęte w tradycji kulturowej Drezdenka 1948-2018”

Lubuskie Wawrzyny 2018 – nagrody dla dziennikarzy

Laureatem Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego 2018 został nasz dziennikarz Dariusz Chajewski. Kapituła oceniała jego cztery artykuły zgłoszone na konkurs, a zgłoszone były 84 prace! Przewodnicząca kapituły w tej kategorii, prof. Dr hab. Jolanta Chwastyk w lauadacji podkreślała, że dziennikarstwo Darka spełnia niezmiernie ważne kryteria oceny, tak jak m.in. wzbudzanie emocji u czytelnika, lokalność tematu, ale w kontekście szerszym, pokazywanie różnych kątów widzenia. – Dziękuję naszym Czytelnikom – mówił Darek na gali. – to dzięki nim mamy o czym pisać.

Wśród nominowanych w tej kategorii był też nasz redakcyjny kolega Jacek Katos Katarzyński, filmowiec oraz Zbigniew Bodnar, dziennikarz Radia Zachód, który odebrał nagrodę specjalną za całokształt twórczości.
Prezes „Gazety Lubuskiej” Grzegorz Widenka odebrał nagrodę specjalną, która jest podziękowaniem za wkład „Gazety Lubuskiej” w budowanie pamięci o ludziach z Kresów, którzy żyją w naszym regionie.
Z kolei „Gazeta Lubuska” wyróżniła nagrodą młodego dziennikarza, freelancera Macieja Piotrowskiego.
Galę 26. Lubuskich Wawrzynów prowadzili: Karolina Kamińska i Jacek Stefanowicz.

Lubuskie Wawrzyny Literackie 2018 - nominacje

  • Michał Banaszak „Miejsca”
  • Agnieszka Ginko-Humphries „Bajki z dżungli i oceanu”
  • Halina Grochowska „Poprawiny”
  • Jerzy Hajduga „Zatrzymać z czasu chwile”
  • Krzysztof Koziołek „Wzgórze Piastów”
  • Marek Krukowski „Udręczenie”
  • Paweł Łęczuk, Krzysztof Mich „44 odbicia Warszawy”
  • Marek Stachowiak „Tata jest od tego”

Lubuski Wawrzyn Naukowy 2018 - nominacje

  • Paweł Czechowski, Marcin Bocheński, Sławomir Rubacha, Olaf Ciebiera, Grzegorz Jędro, Leszek Jerzak: „Lubuski atlas ornitologiczny. Ptaki lęgowe Ziemi Lubuskiej"
  • Lech Dominik „Waldemara Kućki spacer po Gorzowie (lata 60. i 70.)”
  • Kamila Gieba „Lubuska literatura osadnicza jako narracja założycielska regionu”
  • Ryszard Piotr Kozłowski „Mennictwo wschowskie”
  • Jan J. Maćkowski „Orkiestry dęte w tradycji kulturowej Drezdenka 1948-2018”

Lubuski Wawrzyn Dziennikarski 2018 - nominacje

  • Zbigniew Bodnar (Radio Zachód): „Pacyfikacja”; „Florian Kroenke - człowiek tamtych lat” ; „Zmierzch giganta” ; „Radio w telewizji to było to”;
  • Dariusz Chajewski ("Gazeta Lubuska") : „Pieniądz nie śmierdzi, czyli tragikomedia z wysypiskiem w roli głównej”, „Tylko kto teraz się śmieje?”, „Starość Panu Bogu się nie udała”, „My z nią również nie potrafimy sobie poradzić. Ani uczynić ją lżejszą...”, „Janionowie, czyli Francuzi zaplątani w polską historię”, „Także tutaj toczyła się walka o polską niepodległość. Nie tylko w 1918 roku”
  • Jacek Katos Katarzyński ("Gazeta Lubuska"): „Konie i Blues w Wiosce Indiańskiej w Jemiołowie”, „Fantastic 4”, „Półmaraton Zielonogórski”, „Premiera filmu Kresy”; Maciej Piotrowski (Freelancer) : „Gazstal”, „Afera ZZUM”, „Eksmisja”, „Winnych nie ma?”
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasz dziennikarz i „Gazeta Lubuska” nagrodzeni - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto