Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadwrażliwość zębów jako jeden z najczęstszych problemów stomatologicznych

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Nadwrażliwość zębów to jeden z najczęściej występujących problemów stomatologicznych. Można sobie jednak z nim poradzić – nie tylko w gabinecie stomatologicznym

Wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych uskarża się na zbyt wrażliwe zęby. Mają dosyć problemów ze spożywaniem gorących lub bardzo zimnych potraw. Proszą o pomoc, o radę. Przed wizytą w gabinecie warto jednak dowiedzieć się, czym jest nadwrażliwość zębów, co ją wywołuje i jak przebiega jej znoszenie. Być może będziemy mogli poradzić sobie z tym problemem w domu.

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Aby zdefiniować tę dolegliwość, poprosiliśmy o pomoc eksperta – stomatolog Krystynę Pikałę:
„Nadwrażliwość zębów to nic innego, jak odczuwanie bólu lub dyskomfortu podczas spożywania kwaśnych, gorących lub zimnych pokarmów”. Nasze zęby stają się nadwrażliwe, gdy cofa się dziąsło, skruszy się ząb i przez to odsłania się zębina. Jest to część połączona przez kanaliki z nerwami. Kiedy jemy lub pijemy coś bardzo zimnego lub gorącego (np. lody, kawę, herbatę), wówczas podrażniamy nerwy zębowe.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Zapewne wielokrotnie zastanawialiśmy się, dlaczego mamy problem ze spożywaniem różnych potraw, a nasi bliscy nie. Przyczyną nadwrażliwości może być niewłaściwa higiena jamy ustnej, przyzwyczajenia żywieniowe lub złe nawyki. O podłożach tej dolegliwości wypowiada się nasz ekspert: „Może ona być spowodowana przez próchnicę, choroby dziąseł, zbyt intensywne szczotkowanie twardą szczoteczką lub zgrzytanie zębami. Szkodliwy wpływ wywiera również stosowanie past do zębów o wysokim wskaźniku ścieralności oraz używanie produktów wybielających zęby bez kontroli lekarza stomatologa. Nadwrażliwości możemy się nabawić w wyniku spożywania owoców cytrusowych, napojów gazowanych czy kwaśnych soków. Oczywiście nadwrażliwość może pojawić się jako skutek zabiegów stomatologicznych”.

Pomoc przy nadwrażliwości zębów

Współczesna stomatologia jest na tyle rozwinięta, że w każdym gabinecie można otrzymać profesjonalną pomoc. Krystyna Pikała wypowiada się na ten temat: „Bardzo wiele jest sposobów znoszenia nadwrażliwości zębów, poczynając od zabiegów specjalistycznych w gabinecie stomatologicznym z zastosowaniem związków fluoru, wapnia, szczawianów żelaza, glinu, potasu czy preparatów wieloskładnikowych. Innym sposobem jest stosowanie preparatów z dużą zawartością fluoru ( pasty, płukanki, nakładki z żelem)”. To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że można załagodzić przykre objawy samodzielnie. Stomatolog Krystyna Pikała poleca również domowe sposoby radzenia sobie z nadwrażliwością zębów. Radzi, aby smarować szczególnie wrażliwe miejsca cynamonem bądź olejkiem goździkowym. Można również płukać sobie jamę ustną samodzielnie przygotowanymi mieszankami. W tym celu należy wsypać 2 łyżki soli do szklanki letniej wody lub wymieszać ćwierć łyżeczki sody oczyszczonej z 1/4 szklanki wody. Nasz ekspert zaznacza, że można też kupić w aptece płukankę aloesową lub żel.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeżeli chcemy uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nadwrażliwością zębów, to powinniśmy unikać tego wszystkiego, co ją wzmaga. Zrezygnujmy lub ograniczmy spożywanie bardzo zimnej żywności. Nie jest też dobrym pomysłem wypijanie gorących napojów w dużych ilościach. Szczególnie dotkliwe może być naprzemienne przyjmowanie jedzenia ciepłego i zimnego. Ponadto dobrym pomysłem jest unikanie słodyczy, napojów gazowanych oraz kwaśnych owoców. Zmiana diety oraz większa delikatność podczas codziennego szczotkowania pozwoli zachować zdrowsze zęby oraz zapobiec bólowi. Porady te są szczególnie ważne, jeśli odkryliśmy u siebie nadwrażliwość. Naszym zębom należy się wówczas specjalne traktowanie.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto