Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Kwidzyn. W lasach coraz więcej kleszczy. Przenoszą groźne wirusy i bakterie

Redakcja
fot. pixabay.com
Leśnicy z kwidzyńskiego Nadleśnictwa przestrzegają przed kleszczami. - Wielkimi krokami zbliża się lato. Sprzyja to rozprzestrzenianiu się kleszczy, więc korzystając z lasów, róbmy to rozsądnie - apelują.

W Polsce kleszcze najłatwiej spotkać w lasach i na łąkach na terenie całego kraju. Dość często występują na terenach nieopodal dużych osiedli ludzkich, jeśli w okolicy są obszary zalesione, parki i łąki porośnięte wysokimi i niskimi krzewami, wysoką trawą. Do najczęstszych chorób u ludzi przenoszonych przez kleszcze należy Borelioza z Lyme - jest to wieloukładowa choroba zakaźna, wywołana przez bakterie - Borrelia burgdorferi.

Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. Po 7-10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza pojawia się w tym miejscu zmiana skórna, która następnie (w okresie nawet do kilku tygodni) powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę - tzw. rumień wędrujący. Jest to najbardziej typowy z objawów boreliozy, występujący we wstępnej fazie choroby. Miejscowej zmianie skórnej towarzyszą często objawy uogólnione, takie jak: zmęczenie, ból mięśni, gorączka, ból głowy, sztywność karku. Brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić w konsekwencji do wystąpienia fazy późnej (nawet po kilku latach od ukłucia) obejmującej m.in. zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ćwiczenia strażaków na terenie dawnej przystani promowej w Korzeniewie [ZDJĘCIA]

Leśnicy tłumaczą, że jeśli kleszcz zagnieździł się bardzo głęboko bądź dzieje się coś niepokojącego np. zaczerwienienia wokół miejsca ukąszenia, lepiej samemu nie podejmować próby usunięcia pasożyta tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Po wyjęciu kleszcza ranę należy zdezynfekować, a ręce dokładnie umyć. Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kolejne tygodnie - w wypadku wystąpienia rumienia, obrzęku lub pojawienia się objawów grypowych należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Dlatego każdorazowo wracając z lasu powinniśmy się dokładnie obejrzeć, aby w razie ukąszenia, kleszcz przebywał w organizmie jak najkrócej. Samo wgryzienie się kleszcza jest bezbolesne, co wynika z wyspecjalizowanego aparatu gębowego. Kleszcz robi nim niewielkie nacięcie jednocześnie wpuszczając w nie substancję znieczulającą.

Tomasz Wielkoszyński: Objawy boreliozy są bardzo różnorodne

Obserwuj nas na Twitterze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto