Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licówki porcelanowe – jakie są ich zalety?

abcZdrowie.pl
by mac.rj via Flickr.com
Olśniewający uśmiech zjednuje sympatię innych osób, ale tylko nieliczni szczęśliwcy mogą pochwalić się dwoma rzędami idealnych zębów. Pozostali mogą skorygować wygląd zębów, na przykład za pomocą licówek.

Idealny zgryz to rzadki widok, nawet u osób, które nie mają problemu ze zdrowiem zębów i dziąseł. Znacznie częściej możemy zaobserwować przebarwienia i nadłamania zębów, diastemy i nieprawidłowe ustawienie zębów. Są to problemy natury estetycznej, na wystąpienie których nie mamy, niestety, większego wpływu. Przed ich pojawieniem się nie uchroni nas nawet najbardziej staranna higiena jamy ustnej. Czy oznacza to, że jesteśmy skazani na niedoskonałość? Niekoniecznie. Stomatologia estetyczna oferuje możliwość poprawy wyglądu zębów w krótkim czasie.

Licówki sposobem na piękne zęby

Mianem licówek określa się cienkie płytki, które po naklejeniu na zęby maskują trwałe przebarwienia szkliwa, nadłamania zębów i inne niedoskonałości natury estetycznej. Licówki mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak największym uznaniem cieszą się licówki porcelanowe. Popularność licówek nie bierze się znikąd. Jak wyjaśnia stomatolog Krystyna Pikała, „do zalet licówek porcelanowych zaliczamy to, że nie ulegają przebarwieniom i przez cały okres trwania zachowują piękny wygląd i kształt. Dzięki licówkom uzyskujemy naturalny i estetyczny efekt utrzymujący się do 10 lat”. Co warte podkreślenia, „porcelana jest doskonale tolerowana przez organizm. Nie powoduje odczynów zapalnych, toksycznych czy alergicznych. Przewaga licówek porcelanowych nad koronami polega również na dużo mniejszej utracie twardych tkanek zęba” ‒ dodaje lekarz.

Kto może skorzystać z licówek porcelanowych?

Niestety, nie wszyscy mogą poprawić wygląd swoich zębów za pomocą licówek porcelanowych. Główne przeciwwskazania do osadzenia licówek to „wady zgryzu, które powodują nadmierne obciążenie licówek, a tym samym narażają je na uszkodzenie lub nawet utratę; zbyt krótkie zęby (mała powierzchnia przyklejania licówki grozi jej odklejeniem); brak lub niewystarczająca higiena jamy ustnej; parafunkcje, czyli złe nawyki, takie jak gryzienie paznokci czy ołówków; bruksizm, czyli patologiczne zgrzytanie zębami” ‒ wymienia stomatolog.

Jak wygląda zabieg osadzania licówek porcelanowych?

W trakcie pierwszej wizyty u stomatologa stan uzębienia jest poddawany ocenie lekarza. Może się bowiem okazać, że występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, a niedoskonałości zębów można usunąć w inny sposób, na przykład za pomocą aparatu ortodontycznego. Jeśli stomatolog stwierdzi, że istnieje możliwość zastosowania licówek, w znieczuleniu preparuje wyciski zębów i zabezpiecza powierzchnię zęba do czasu kolejnej wizyty. Następnie w laboratorium protetycznym wykonywane są licówki na poszczególne zęby.

Jak przebiega druga wizyta u stomatologa? „Podczas kolejnej wizyty przymierzamy licówkę, aby sprawdzić, czy szczelnie przylega do powierzchni zęba, jaki jest wstępny efekt estetyczny, kontrolujemy zgryz i artykulację. Następnie dobieramy kolor cementu, za pomocą którego przykleja się licówkę do powierzchni zęba. Na koniec lekarz instruuje pacjenta co do konieczności dokonywania kontroli, sposobu pielęgnacji i użytkowania wykonanego uzupełnienia” ‒ opisuje stomatolog Krystyna Pikała.

Licówki porcelanowe mają tylko pół milimetra grubości, ale ich twardość robi wrażenie, w tej kwestii mogą bowiem przewyższać naturalne szkliwo. Na wszelki wypadek warto jednak zachować ostrożność i nie sprawdzać trwałości porcelanowych licówek poprzez nieograniczone spożywanie bardzo twardych produktów spożywczych, takich jak orzechy ziemne. Wskazana jest również staranna higiena jamy ustnej, gdyż odpowiednia pielęgnacja sprzyja wydłużeniu trwałości licówek.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto