Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądała plaża w Sławie w poprzednim wieku? Jakie stroje zakładało się nad jezioro? Są zdjęcia i pocztówki z tamtych czasów

Red.
Jezioro Sławskie w Sławie na pocztówkach i zdjęciach sprzed lat, ukazały się na profilu Fraustadt-Wschowa, 15 marca 2019 r. zostały udostępnione przez Urząd Miejski w Sławie na profilu miasta na Facebooku
Jezioro Sławskie w Sławie na pocztówkach i zdjęciach sprzed lat, ukazały się na profilu Fraustadt-Wschowa, 15 marca 2019 r. zostały udostępnione przez Urząd Miejski w Sławie na profilu miasta na Facebooku Zbiory prywatne/R. Stöwesand/Facebook Sława
Urząd miejski w Sławie udostępnił na Facebooku niezwykłe zdjęcia plaży nad Jeziorem Sławskim, zwanym kiedyś Śląskim Morzem. Kiedy miasto na przełomie XIX i XX wieku weszło w posiadanie magnackiego rodu Haugwitzów z Moraw rozwinęła się tutaj turystyka, dobry czas w tej dziedzinie trwa do dzisiaj.

Od ponad wieku ogromną popularnością cieszą się tereny wypoczynkowe znajdujące się w Sławie. Udostępnienie jeziora oraz terenów znajdujących się przy jeziorze przez hrabiego von Haugwitz sprawiły, że Sława stała się bardzo cenionym miejscem turystycznym. Poprzez rozwój infrastruktury, budowę zaplecza gastronomicznego (na pięknych tarasach restauracji serwowano m.in. świeżą rybę z połowów w sławskim jeziorze) i noclegowego Sławę określano przed drugą wojną światową kurortem Dolnego Śląska. Po wypoczynek przyjeżdżali tu przede wszystkim mieszkańcy Wschowy i Głogowa.

Udostępnienie w 1913 roku połączenia kolejowego na trasie Wschowa - Sława dodatkowo przyczyniło się do zwiększenia liczby turystów (przedwojenni mieszkańcy nazywali pociąg kursujący na tej trasie „Antek”). Jezioro w Sławie było największym akwenem wodnym na dolnym Śląsku. Bardzo dobre warunki do żeglowania wykorzystywało wielu pasjonatów tej dyscypliny sportu. Przy brzegach było wiele przystani dla zagłówek i kajaków.

Budowano schroniska dla młodzieży, później domy wczasowe, ośrodki wypoczynkowe dla zakładów pracy. Po zlikwidowaniu połączenia kolejowego dobrze funkcjonowało połączenie autobusowe.
Budowano restauracje, dbano o zaplecze rozrywkowo – rekreacyjne.

Sławę uwieczniało na swej fotografii wielu profesjonalistów, m.in. wschowski fotograf Haase, którego pocztówki do dziś zachwycają. Na przedwojennych pocztówkach bardzo często podkreślano informację o wielkości jeziora: 11 km długości, 4 km szerokości.

Sława do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Rok rocznie można zauważyć zmiany, które dodatkowo zwiększają jej atrakcyjność.

Źródło: Fraustadt-Wschowa/Facebook

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto