Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się na święta? Oto 8 rad policyjnego psychologa

Rafał Babraj
Rafał Babraj
Jak przygotować się na święta?
Jak przygotować się na święta? Andrzej Banaś/Polskapresse
Święta Bożego Narodzenia powinny łączyć i być okresem radosnym. Nie zawsze tak jednak jest. Wielu z nas stresuje fakt, że musimy zrobić porządki, przygotować wiele dań, wydać dużo pieniędzy na zakupy itd. Nie to jest przecież najważniejsze. Jak więc należycie przygotować się do tego wyjątkowego dnia, aby móc cieszyć się rodzinną atmosferą? Oto osiem rad Małgorzaty Osowskiej z Sekcji Psychologów KWP w Bydgoszczy.

1. Realnie podejdź wobec swoich oczekiwań do świątecznych rytuałów. Zachowaj rozsądek i nie oczekuj cudów.

2. Zwróć uwagę, że nie liczy się to, co święta robią z nami, ale to, co my zrobimy ze świętami. Spożytkuj więc ten czas dla wzmocnienia więzi rodzinnych.

3. Zaplanuj przedświąteczne zakupy. Jeśli jest to możliwe, to przygotuj wcześniej listę prezentów. Przyjrzyj się jej krytycznie, gdyż prezent powinien być dostosowany do potrzeb i charakteru obdarowywanej osoby. Rozsądnie wydawaj pieniądze. Drobna niespodzianka, da o wiele więcej radości, niż drogi prezent nie dostosowany do zainteresowań bliskiej osoby.

4.Rozplanuj świąteczne porządki i rozdziel obowiązki na wszystkich członków rodziny. Bądź asertywny i nie bierz za siebie całej odpowiedzialności. Mów „nie”, wtedy kiedy „tak” nie jest realne i z umiarem dziel swój czas.

5. Zrób listę potraw bożonarodzeniowych i trzymaj się tradycji, gdyż nowa potrawa może się nam nie udać, więc niepotrzebnie zmarnujemy swój czas. Jeżeli potrafimy współpracować, to wspólnie je przygotujmy, bo nic nam nie da tyle radości i nie wprowadzi w świąteczny nastrój, jak wspólne pieczenie ciasta czy smażenie karpia.

6. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to skorzystajmy z firm cateringowych lub zamówmy gotowe potrawy w sklepie. Gdy święta spędzamy w dużym gronie rodzinny, to podzielmy się przygotowaniami z innymi.

7. Czas świąt to okres pojednania, więc jeśli to możliwe wyjaśnij trudne sprawy wcześniej, by stół wigilijny łączył. Nie rób jednak, nic na siłę, bo rozmowy te mogą być trudne i czasem pomimo świąt niełatwo zapomnieć o jakiś wzajemnych żalach czy pretensjach. Gdy pewne tematy rozmów zawsze wywołują kłótnie, to unikajmy ich przy świątecznym stole.

8. Postarajmy się, aby w czasie świąt każdy poczuł się ważny, wyjątkowy i doceniony. Niech życzenia będę szczere i płynące z głębi serca.

Źródło:KWP w Bydgoszczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto