Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Małomice bogatsza o średniowieczny zabytek

Maciej Boryna
Ekipa TBD i muzeum z odnalezionymi fragmentami krzyża
Odnaleziono krzyż pokutny z Lubiechowa, który po ostatniej wojnie zniknął bez śladu. Poszukiwano go wiele lat, ufundowano nagrody... Jest podwójnie cenny, ponieważ w 1742 roku został wtórnie użyty jako znak graniczny pomiędzy powiatami szprotawskim a bolesławieckim, czego dowodzą wyryte inskrypcje.

Towarzystwo Bory Dolnośląskie wraz z Muzeum Ziemi Szprotawskiej zaginionego krzyża pokutnego z Lubiechowa (gm. Małomice) poszukiwali od wielu lat. W tym celu pozyskano z zagranicy przedwojenne zdjęcie zabytku, rozprowadzano ogłoszenia wśród mieszkańców wsi, przeprowadzano wywiady środowiskowe, nadano temat do mediów i ufundowano nagrody dla informatora bądź znalazcy. Ale krzyż po ostatniej wojnie zniknął bez śladu.

Ostatnia fotografia krzyża pochodziła z 1935 roku. W toku dochodzenia udało się ustalić, że w 1977 roku zabytek został potrącony przez samochód ciężarowy i to tak niefortunnie, iż rozleciał się na kawałki. Mieszkańcy Lubiechowa mimo wielokrotnie rozwieszanego apelu nie potrafili wskazać lokalizacji artefaktu, chociaż niektórzy go jeszcze pamiętali.

Szczęśliwy traf padł 12 marca br. To najlepsza pora na poszukiwania terenowe, ponieważ nie ma jeszcze bujnej roślinności. Fragmenty krzyża były ukryte w gęstej trawie, a do tego leżały dokładnie pod płotem, sprawiając wrażenie kamieni uszczelniających ogrodzenie. Nawet właściciel przylegającej doń posesji nie wiedział o niezwykłym zabytku, a akcja poszukiwania krzyża ciągnęła się latami.

Odnaleziony zabytek jest podwójnie cenny, ponieważ w 1742 roku został wtórnie użyty jako znak graniczny pomiędzy powiatami szprotawskim a bolesławieckim, czego dowodzą wyryte inskrypcje. Pierwotnie stał głęboko w Borach Dolnośląskich, prawdopodobnie przy osadzie Koberbrunn, a kiedy ponad 100 lat temu tworzono poligon świętoszowski, przewieziono go do Lubiechowa.

Krzyże pokutne to zabytki średniowiecznego prawa, zasadniczo niezwykle rzadkie. Fundowali je zabójcy w ramach zasądzonej pokuty. Obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem badaczy. Gmina Małomice należała dotąd do tych, które nie miały na swoim terenie takiego zabytku. Zagadnięci mieszkańcy wsi cieszą się ze szczęśliwego efektu poszukiwań. Dokumentacja krzyża zostanie przekazana konserwatorowi zabytków.
......................................................

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!

Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Najświeższe wiadomości z Lubuskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto