Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś pierwszy dzień lata i najdłuższy dzień w roku

Paweł Wańczko
Na ten dzień wielu z nas długo czekało. 21 czerwca przypada pierwszy dzień astronomicznego lata. Jest to zarazem najdłuższy dzień w roku.

Astronomiczne lato rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego - czyli wówczas, gdy mamy do czynienia z najdłuższym dniem i najkrótszą nocą w roku. Wypada to na przełomie 21 i 22 czerwca. Jeśli jednak mamy rok przestępny, wtedy przesilenie przypada na przełomie 20 i 21 czerwca.

Najdłuższy dzień roku trwać będzie 16 godz. 46 min i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godz. i 4 min. Rozpocznie się o godz. 4:14 (wschód słońca), a zakończy punktualnie o godz. 21 (zachód słońca). Następująca po nim noc jest najkrótszą w roku. Noc Świętojańska, która czasem bywa mylona z najkrótszą nocą, przypada zawsze w wigilię św. Jana, a więc z 23 na 24 czerwca. 

W czasie przesilenia letniego ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku słońca. Biegun północny jest w tym czasie nieustannie oświetlany - trwa dzień polarny. W tym samym czasie na biegunie południowym panuje noc polarna.

Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień jest nieco krótszy, a kolejne noce dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego (21 lub 22 grudnia).

Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia słońca względem ziemi. 

Astronomiczne lato będzie trwało 92 dni.

Koniec lata następuje w momencie równonocy jesiennej, czyli między 22 a 23 września (również na półkuli północnej). 

Pierwszy Dzień Lata - najdłuższy dzień roku w kolejnych latach 
2018 r. - 21 Czerwca 
2019 r. - 21 Czerwca 
2020 r. - 20 Czerwca 
2021 r. - 21 Czerwca 
2022 r. - 21 Czerwca 

Zobacz też: Hit lata – makijaż permanentny. Jak zmienia twarz?
Na ten dzień wielu z nas długo czekało. 21 czerwca przypada pierwszy dzień astronomicznego lata. Jest to zarazem najdłuższy dzień w roku. Astronomiczne lato rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego - czyli wówczas, gdy mamy do czynienia z najdłuższym dniem i najkrótszą nocą w roku. Wypada to na przełomie 21 i 22 czerwca. Jeśli jednak mamy rok przestępny, wtedy przesilenie przypada na przełomie 20 i 21 czerwca. Najdłuższy dzień roku trwać będzie 16 godz. 46 min i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godz. i 4 min. Rozpocznie się o godz. 4:14 (wschód słońca), a zakończy punktualnie o godz. 21 (zachód słońca). Następująca po nim noc jest najkrótszą w roku. Noc Świętojańska, która czasem bywa mylona z najkrótszą nocą, przypada zawsze w wigilię św. Jana, a więc z 23 na 24 czerwca. W czasie przesilenia letniego ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku słońca. Biegun północny jest w tym czasie nieustannie oświetlany - trwa dzień polarny. W tym samym czasie na biegunie południowym panuje noc polarna. Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień jest nieco krótszy, a kolejne noce dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego (21 lub 22 grudnia). Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia słońca względem ziemi. Astronomiczne lato będzie trwało 92 dni. Koniec lata następuje w momencie równonocy jesiennej, czyli między 22 a 23 września (również na półkuli północnej). Pierwszy Dzień Lata - najdłuższy dzień roku w kolejnych latach 2018 r. - 21 Czerwca 2019 r. - 21 Czerwca 2020 r. - 20 Czerwca 2021 r. - 21 Czerwca 2022 r. - 21 Czerwca Zobacz też: Hit lata – makijaż permanentny. Jak zmienia twarz? pixabay.com
Na ten dzień wielu z nas długo czekało. 21 czerwca przypada pierwszy dzień astronomicznego lata. Jest to zarazem najdłuższy dzień w roku. Astronomiczne lato rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego - czyli wówczas, gdy mamy do czynienia z najdłuższym dniem i najkrótszą nocą w roku. Wypada to na przełomie 21 i 22 czerwca. Jeśli jednak mamy rok przestępny, wtedy przesilenie przypada na przełomie 20 i 21 czerwca. Najdłuższy dzień roku trwać będzie 16 godz. 46 min i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godz. i 4 min. Rozpocznie się o godz. 4:14 (wschód słońca), a zakończy punktualnie o godz. 21 (zachód słońca). Następująca po nim noc jest najkrótszą w roku. Noc Świętojańska, która czasem bywa mylona z najkrótszą nocą, przypada zawsze w wigilię św. Jana, a więc z 23 na 24 czerwca. W czasie przesilenia letniego ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku słońca. Biegun północny jest w tym czasie nieustannie oświetlany - trwa dzień polarny. W tym samym czasie na biegunie południowym panuje noc polarna. Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień jest nieco krótszy, a kolejne noce dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego (21 lub 22 grudnia). Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia słońca względem ziemi. Astronomiczne lato będzie trwało 92 dni. Koniec lata następuje w momencie równonocy jesiennej, czyli między 22 a 23 września (również na półkuli północnej). Pierwszy Dzień Lata - najdłuższy dzień roku w kolejnych latach 2018 r. - 21 Czerwca 2019 r. - 21 Czerwca 2020 r. - 20 Czerwca 2021 r. - 21 Czerwca 2022 r. - 21 Czerwca
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto